“Szerokości GD/ NWPRT” to gdańska odsłona ogólnopolskiego, autorskiego projektu, w którym poeci czytają wiersze kierowcom ciężarówek, łącząc się ze sobą przez CB Radio.
Pomysł powstał, gdy artysta zastanawiał się nad sytuacją kierowcy w drodze. Długa trasa, noc, samotność... Zafascynowany zderzeniem dwóch tak odległych światów - sztuki i motoryzacji, które nie mają ze sobą dużych części wspólnych - postanowił sprawdzić, co wyniknie z tego spotkania.
- Wyobraźcie sobie, że CB radio służy do czytania poezji, zamiast do informowania o „suszarce”, czy „misiaczkach” - mówi Stefan Kornacki.
Po raz pierwszy Kornacki zabrał na pokład samochodu poetki i poetów w 2012 r. Kilka tygodni temu zaprosił do udziału też gdańskich twórców. W gdańskiej odsłonie projektu wiersze czytali: m.in. Grzegorz Bronakowski, Marina Dombrowska, Oskar Lange, Urszula Sikora, Tymon Tymański, Barbara Piórkowska, Wojciech Boros. Poeci czytali wiersze w Nowym Porcie na kanale 19 oraz 17 CB Radio (dla kierowców).
- Razem z nimi podróżowała operatorka, Marta Stysiak i nagrywała reakcje kierowców - tłumaczy Stefan Kornacki genezę filmu. - Odpowiedzi były, jak się domyślasz różne, niecenzuralne też. Czasem jest też ostro i szorstko, to film drogi nasycony samotnością, która jest w tym projekcie najbardziej spajającym elementem.
Zarejestrowane interakcje ze słuchaczami stały się materiałem do filmu, który można dziś zobaczyć prapremierowo dziś w Tajnych Kompletach przy ul. Długiej 35. Za montaż wideo dokumentującego to niecodzienne spotkanie odpowiadał Piotr Rosztan.
- “Szerokości” pokazują jednak, jak te światy mogą się przenikać, inspirować, łączyć - dopowiada artysta.
„Szerokości GD NWPRT” zrealizowano z Fundacją Generacja z Gdańska. Partnerami wydarzenia są Nieporęcka, Manekin.Współfinansowano ze środków miasta Gdańska, projekt powstał przy współpracy z Gdańsk Miasto Literatury.
- Kiedy: poniedziałek, 16 września, godz. 18
- Gdzie: Tajne Komplety, ul. Długa 35
- Wstęp wolny
Zobacz inne projekty Stefana Kornackiego realizowane w Gdańsku
Czytaj także: Żużel i covid - artystyczne inspiracje Stefana Kornackiego. Kolektyw Pogoda zaprasza do Stoczni
Czytaj także: Oryginalna wystawa na terenie gdańskiego lotniska. Grafiki powstawały pod kołami samolotu
Czytaj także: Co znaczy dziś “Victoria"? Niezwykły koncert Hani Rani
Stefan Kornacki studiował grafikę na WSP UMK w Toruniu, mieszka w Warszawie, a projekty realizuje w całej Polsce. Gdańsk odwiedza coraz częściej.
Jest artystą multimedialnym, producentem, poeta i wokalistą. Twówcą instalacji w przestrzeni miejskiej, które wykonuje m.in. z odzyskanych, zdemontowanych neonów. Autorem multimedialnej „Żużlowej Ligi Covid 19” i „Local News”. Wciąż szuka nowej przestrzeni dla poezji realizując projekty „Szerokości” i „Wiersze dla Biegaczy”. Jako poeta i wokalista współtworzył grupy muzyczne „Ser Charles” oraz duet „Stop”. Współpracował m.in. z „Nowym Tygodnikiem Kulturalnym”. W 2021 związał się z trójmiejskim Kolektywem Pogoda. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatem „Talentów Trójki” Programu 3 Polskiego Radia w kategorii sztuki wizualne, został wyróżniony tytułem „Kulturysta” Radiowego Domu Kultury.