Podczas otwartego dla wszystkich chętnych spotkania zaprezentowany zostanie esej gdańszczanina Tomasza Snarskiego pt. „Poezja, która przynosi pokój”, w którym autor przedstawia wybrane przykłady znanych i mniej znanych w Polsce autorów, swoją twórczością literacką, w tym poezją, pokazujących postawy człowieczeństwa wobec wojny i cierpienia drugiego człowieka. Esej ten będzie podstawą do wspólnej dyskusji - o tym, w jaki sposób twórczość literacka i ogólnie pojęta aktywność kulturalna mogą być przeciwwagą dla przemocy.
- Idea tego spotkania narodziła się w Wilnie, w ramach naszej gdańsko-wileńskiej współpracy, którą od lat rozwijamy. Esej zaprezentowałem tam w marcu z okazji Światowego Dnia Poezji - mówi Tomasz Snarski. - Najpiękniej pokazuje postawy człowieka wobec zła, przemocy, wojny literatura, szczególnie poezja. Są wiersze, które mówią o obojętności, o tym, że wojny będą zawsze i musimy być na nie przygotowani. Ale są też takie, które pokazują wielką solidarność i mówią o zwycięstwie dobra nad złem. Moim zdaniem najlepsza poezja zawsze przynosi pokój.
Dr Tomasz Snarski jest prawnikiem, poetą, publicystą oraz filozofem. Od 2020 roku jest również dyrektorem artystycznym festiwalu Wilno w Gdańsku, organizowanego od blisko 20 lat wspólnie przez miasta partnerskie Wilno i Gdańsk interdyscyplinarnego festiwalu kulturalnego. Prowadzi wideobloga „Morze prawa i kultury”, w którym dzieli się wieloma refleksjami z pogranicza prawa, filozofii i kultury. Odcinek pt. „Poezja, która przynosi pokój” można zobaczyć na YouTubie: Poezja, która przynosi pokój.
Podczas spotkania gość zaprezentuje także swoje wiersze, zachęcając publiczność do wspólnej rozmowy o roli poezji w świecie dotkniętym cierpieniem. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 20 maja, w Bibliotece pod Żółwiem - filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy ulicy Świętego Ducha 111/113. Początek o godzinie 18:00. Wstęp wolny.
Spotkaj się w Gdańsku z kulturą USA. American Corner zyskał nowe oblicze