Podziękowanie prezydent Dulkiewicz
Inicjatywę Dorocznych Obywatelskich Spotkań Gdańszczan zapoczątkował śp. Paweł Adamowicz, z myślą o uhonorowaniu osób aktywnie działających na rzecz miasta i jego mieszkańców. Co roku w uroczystości uczestniczą kombatanci, seniorzy, samorządowcy, parlamentarzyści, radni miejscy i dzielnicowi, a także przedstawiciele różnych środowisk: religijnych, kulturalnych, edukacyjnych, medialnych, pozarządowych, służb mundurowych, biznesu oraz korpusu dyplomatycznego związanego z Gdańskiem.
- Bardzo dziękuję za mijający 2024 rok. Dziękuje także za Państwa zaufanie potwierdzone decyzją wyborczą w kwietniu. Dziękuję, że w pierwszej turze zadecydowaliście, że przez najbliższe pięć lat będę prezydentem miasta, a także o większości w Radzie Miasta Gdańska, którą tworzy Koalicja Obywatelska i Wszystko dla Gdańska. Dziękujemy za Wasze zaufanie i wierzcie, że robimy wszystko by go nie zawieść – podkreślała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Filmowe podsumowanie 2024 roku
Przemówienie prezydent Aleksandry Dulkiewicz poprzedził film podsumowujący najważniejsze wydarzenia 2024 roku. W trzyminutowym materiale można było zobaczyć m.in. finał WOŚP, upamiętnienie 5 rocznicy śmierci śp. Pawła Adamowicza i wizytę Roberty Metsoli, przewodniczącej Parlamentu Europejskiego w Gdańsku. W tym roku trafiły na drogi pierwsze autobusy wodorowe, a Jerzy Owsiak został honorowym obywatelem naszego miasta. W kwietniu odbyły się wybory samorządowe, a Aleksandra Dulkiewicz ponownie została wybrana na prezydenta miasta. W maju świętowaliśmy wspólnie 20 lat Polski w Unii Europejskiej i powrót zabytkowych dzwonów. W czerwcu Gdańsk był sercem Nowej Hanzy, a lipiec to tradycyjnie szereg wydarzeń kulturalnych z Festiwalem FETA, historycznym festiwalem Wisłoujście i Jarmarkiem Dominikańskim na czele. Nie zabrakło także sportowych emocji, a bursztynowy stadion został domem reprezentacji Polski kobiet. Upamiętnialiśmy także ważne rocznice dla naszego kraju, w tym 85. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. W tym roku rozruchy rozpoczął także Port Czystej Energii, trwa budowa szkoły przy ul. Morenowe Wzgórze i basenu we Wrzeszczu, a nową wielofunkcyjną bibliotekę zyskali mieszkańcy dzielnicy Stogi. Miasto wciąż pięknieje, czego dowodem jest m.in. rewitalizacja Biskupiej Górki, powstawały nowe tereny zielone, nie brakowało też aktywności dla mieszkańców. W grudniu również nie zabrakło okazji do radości, nasz Jarmark Bożonarodzeniowy został mianowany najpiękniejszym w całej Europie.
- To, na czym na pewno chcemy się skupić w najbliższych miesiącach to praca nad Gdańskiem jako miastem praw człowieka. Nie ukrywam, że wielkim wyzwaniem w najbliższym czasie będą tematy związane z tym, jak zmienia się nasze miasto – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Wiem, że duch Solidarności, ale także dobrze przygotowane kadry, nasza otwartość, nasze serce i rozumienie, że „inny” może być szansą dla naszego rozwoju, będzie czymś ważnym. Mamy ambitny plan inwestycyjny na tę kadencję i będziemy go realizować, bo odblokowały się różnego rodzaju środki. Wiele inwestycji rozpocznie się już w 2025 roku, ale nie wszystko uda się załatwić od razu. Myślę jednak, że nasza gdańska drużyna wielokrotnie dowiodła, że potrafi różnego rodzaju projekty skutecznie dowozić do końca.
Betlejemskie Światło Pokoju
Podczas wydarzenia przedstawicieli Chorągwi Gdańskiej Związku Harcerstwa Polskiego przekazali prezydent Gdańska Betlejemskie Światło Pokoju. To wyjątkowy symbol nadziei, pokoju i miłości, który od ponad 30 lat, zgodnie z tradycją, co roku wędruje przez świat, jednocząc ludzi niezależnie od granic i kultur. Tegoroczny płomień rozpoczął swoją podróż w Austrii i dzięki zaangażowaniu skautów oraz harcerzy dotarł również do Gdańska.
W tym roku towarzyszy mu hasło „Kochaj Czynem”, które zachęca nas do wyrażania miłości w codziennym życiu – poprzez konkretne działania, drobne gesty troski, solidarność i pomoc drugiemu człowiekowi. Hasło przypomina, że prawdziwa miłość wyraża się nie tylko w słowach, ale przede wszystkim w czynach, które wzmacniają wspólnotę i budują lepszy świat.
Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Anny Czekanowicz
Podczas wydarzenia Anna Czekanowicz, z rąk wicewojewody Emila Rojka, odebrała Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Z wnioskiem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystąpił prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. Medal nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
Anna Czekanowicz to gdańska poetka, prozaiczka, scenarzystka i redaktorka, od lat aktywnie zaangażowana w rozwój kultury w Gdańsku. Współtworzyła scenariusze do seriali Radio Romans i Ulica Kwietna oraz adaptację Alicji w Krainie Czarów dla Teatru Wybrzeże. Autorka monodramu Chińska cesarzowa i współorganizatorka sesji literackich „Punkt po punkcie”. Przez lata pełniła kluczowe funkcje w instytucjach kulturalnych, m.in. w Operze Bałtyckiej i Urzędzie Miejskim w Gdańsku, gdzie była Dyrektorką Biura Prezydenta ds. Kultury.
Zadebiutowała w 1974 roku. Jej twórczość poetycka, m.in. tomy Ktoś, kogo nie ma i Śmierć w powietrzu, stanowi istotną część polskiej literatury współczesnej. Jej tom Szelest sukienki to wybór wierszy, będący swoistą poetycką autobiografią. Jest pomysłodawczynią nagrody Europejski Poeta Wolności, członkinią polskiego PEN Clubu i Rady Kultury Gdańskiej ostatniej kadencji.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI
Muzyczne świętowanie
Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan umiliły także występy artystyczne. Pozytywne Myśli to nie tylko nazwa chóru z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 2 w Gdańsku, to także przesłanie, za którym podążają artyści. W repertuarze koncertu znalazły się popularne świąteczne melodie: „Jest taki dzień" oraz „Let it snow”. Wydarzenie zakończył koncert kolęd w wykonaniu Natalii Kukulskiej.