• Start
  • Wiadomości
  • Radni dzielnic. - Zaczęliśmy ze sobą współpracować. To nasz sukces

Radni dzielnic na podsumowaniu kadencji 2019-2014. - Zaczęliśmy ze sobą współpracować. To nasz sukces

30 czerwca zakończy się kadencja gdańskich rad dzielnic na lata 2019-2024. Była ona wyjątkowa pod wieloma względami. Radni musieli zmierzyć się z wyzwaniami, jakie przyniosła pandemia i wybuch wojny na Ukrainie. Przez ponad pięć lat większość radnych była bardzo aktywna w swoich dzielnicach. We wtorek, 25 czerwca, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, zaprosiła rady dzielnic na spotkanie podsumowujące mijającą kadencję.
25.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie robione z góry, widać kilkadziesiąt osób ustawionych chaotycznie przed stołem na którym stoją dwa duże prostokątne białe torty, po drugiej stronie stołu stoi kilka osób, która przygotowuje się do jego pokrojenia
Na tej uroczystości po prostu nie mogło zabraknąć pysznego tortu...
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Podsumowanie kadencji Rad Dzielnic w latach 2019-2024. Podziękowanie dla radnych

Koniec najdłuższej kadencji w historii samorządu

Spotkanie odbyło się na stadionie miejskim - Polsat Plus Arenie Gdańsk. Były oficjalne przemówienia, wielki tort, podziękowania od radnych, a na koniec - wspólne rozmowy i pamiątkowe zdjęcia. 

- To była najdłuższa kadencja w historii samorządności, od 1990 roku. Przez 5 lat korzystaliśmy z wielu okazji do rozmowy. Spotykaliśmy się podczas spacerów dzielnicowych czy kolegiów przewodniczących Zarządów Dzielnic. Bardzo dziękuję za wasze społeczne zaangażowanie. Każda z 35 dzielnic naszego miasta jest inna i każda jest wyjątkowa. Różni się ich specyfika, wyzwania i potrzeby. Dziękuję wam za wszystkie formy dialogu, czasem twardego - podkreślała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Podziękowania od radnych

W trakcie oficjalnej części wydarzenia głos zabrało kilku radnych dzielnic, m.in. Monika Mazurowska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Aniołki, Ewa Okuniewska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Suchanino, Elżbieta Woroniecka, przewodnicząca Rady Dzielnicy Śródmieście i Kamil Ziętara, zastępca przewodniczącej Zarządu Dzielnicy Jasień. Większość z nich przede wszystkim dziękowała za współpracę w mijającej kadencji. Niektórzy zwracali uwagę na to, że radni w tych ostatnich latach zaczęli ze sobą współpracować i chętnie się integrowali m.in. poprzez organizację wspólnych projektów. Podkreślano też bardzo dobrą współpracę z powołanym w tej kadencji Biurem ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami. 

Głos zabrali też miejscy radni z klubu PiS: Andrzej Skiba i Przemysław Majewski, którzy zwrócili uwagę na wyzwania, jakie stoją przed radami dzielnic.

W wydarzeniu uczestniczyli również inni radni Miasta Gdańska: Karol Ważny, Kamila Błaszczyk, Kazimierz Koralewski, Maximilian Kieturakis, Agnieszka Bartków i Marcin Mickun.

JAKIE INICJATYWY PODEJMOWALI RADNI DZIELNIC W KADENCJI 2019 - 2014? ZOBACZ PREZENTACJĘ 

35 spacerów, ponad 20 spotkań w dzielnicach z mieszkańcami

To była bardzo aktywna kadencja. W jej trakcie odbyły się służbowe spacery w każdej z 35 dzielnic, w której uczestniczyła prezydent Gdańska (w wyjątkowych sytuacjach jej zastępcy) i radni danej dzielnicy. 

Spacery po 35 dzielnicach. Co najczęściej zgłaszali radni?

Co kilka tygodni organizowano kolegia przewodniczących Zarządów Dzielnic, które najczęściej odbywały się w gmachu Nowego Ratusza. Uczestniczyła w nich prezydent bądź któryś z jej zastępców - w zależności od tego, jakie tematy, z jakiego zakresu, były na danym spotkaniu omawiane. Zorganizowano też 21 spotkań prezydent Gdańska i jej zastępców z mieszkańcami danych dzielnic w ramach cyklu „Porozmawiajmy przy stole”. Spotkania odbyły się w dzielnicach: Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Piecki-Migowo, Wrzeszcz Dolny, Przymorze Wielkie, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Jasień, Stogi, Orunia Górna-Gdańsk Południe, Ujeścisko-Łostowice, Osowa, VII Dwór, Zaspa-Młyniec, Oliwa, Siedlce, Jasień, Brętowo, Wyspa Sobieszewska i Chełm.

W nowej kadencji odbyło się już takie spotkanie w Osowej, a 15 lipca planowane jest w dzielnicy Aniołki.

na zdjęciu widać kilkadziesiąt osób siedzących na krzesłach ustawionych w kilku rzędach, są tu kobiety i mężczyźni w różnym wieku, siedzą w wielkiej sali
W Gdańsku działa na rzecz mieszkańców blisko 600 radnych. Większość rad dzielnic liczy po 15 radnych. W kilku, w tych z największą liczbą mieszkańców, radnych jest 21
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Mieszkańcy pięciu dzielnic chcą przesunięcia granic

Rady dzielnic zaczęły ze sobą współpracować

Zdaniem Bartosza Stefańskiego, przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Osowa, najlepszą rzeczą, jaka wydarzyła się w tej kadencji, było to, że rady dzielnic… zaczęły ze sobą współpracować. 

- Nabraliśmy wspólnego spojrzenia na miasto, na nasze problemy, na mieszkańców. Kiedyś było tak, że każda rada pracowała osobno. W ostatnich latach zarządy dzielnic sprawiły, że zaczęliśmy ze sobą współpracować, wymieniać się doświadczeniami - podkreśla Bartosz Stefański.

Dlaczego radni postawili na współpracę?

W ocenie przewodniczącego Stefańskiego radni dzielnicowi zintegrowali się po tym, jak miejscy radni wyszli w 2020 roku z pomysłem utworzenia makrokonwentów dzielnicowych. Ta idea nie spodobała się radnym dzielnic, większość z nich sprzeciwiała się temu. Makrokonwenty ostatecznie nie weszły w życie - uchwałę w tej sprawie, przyjętą przez Radę Miasta Gdańska, unieważnił ówczesny wojewoda pomorski. 

Co dalej z planami utworzenia makrokonwentów dzielnicowych? Konferencja przewodniczących Rad Dzielnic

Wśród najtrudniejszych, największych wyzwań tej kadencji, Bartosz Stefański wskazał opiekę nad mieszkańcami w trakcie pandemii, ale też w czasie kryzysu uchodźczego po wybuchu wojny na Ukrainie.

- To był taki czas, kiedy ponownie jako rady dzielnic, połączyliśmy siły i pokazaliśmy, że możemy wspólnie działać. Wymienialiśmy się pomocą, doświadczeniami, kontaktami. To było dla nas trudne, bo nagle zmierzyliśmy się z wojną - z problemem, ludzką tragedią, które nigdy nas nie dotyczyły. Musieliśmy pamiętać o naszych mieszkańcach, ale też o ludziach, którym po prostu trzeba było pomóc - zwraca uwagę Bartosz Stefański.

ZOBACZ PREZENTACJĘ PRZYGOTOWANĄ NA SPOTKANIE - PODSUMOWANIE KADENCJI RAD DZIELNIC W GDAŃSKU

Mieszkańcy utożsamiają się z dzielnicą

Tomasz Torcz, przewodniczący Rady Dzielnicy Jasień, uważa, że w tej kadencji udało się wypracować lepszą tożsamość dzielnicową.

- Nasza dzielnica bardzo się rozwija. Myślę, że udały się, nam radnym, takie “miękkie” działania uświadamiające osobom, że mieszkają na Jasieniu. Bo nie wszyscy o tym wiedzą. Mamy większą świadomość i większe zainteresowanie mieszkańców, wiedzą do kogo się zwrócić. Rada dzielnicy dostaje coraz więcej sygnałów, wiadomości z prośbą o interwencję, o pomoc. Uważam to za największy sukces tej kadencji - ocenia przewodniczący Rady Dzielnicy Jasień.

Tomasz Torcz podkreśla, że ta dzielnica wciąż czeka na inwestycje, mniejsze i większe, w tym na budowę tzw. Nowej Jabłoniowej czy rozpoczętą już budowę szkoły w Pieckach - Migowie, niedaleko granicy z Jasieniem, z której także będą korzystać mieszkańcy tej dzielnicy. Jasień liczy też na poprawę komunikacji w dzielnicy. 

Tomasz Torcz, podobnie jak Bartosz Stefański, przyznają, że będą jesienią ponownie kandydować do rad dzielnic.

- Jest jeszcze sporo do zrobienia - uważa

Zarządy dzielnic podsumowały rok 2023


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA Z RADNYMI DZIELNIC

Pokazać fajną dzielnicę i fajnych mieszkańców

Grzegorz Giżewski, przewodniczącym Zarządu Dzielnicy Piecki - Migowo jest od kilku tygodni, od kiedy ze stanowiska zrezygnował Łukasz Świacki, który zdobył w kwietniu br. mandat Radnego Miasta Gdańska. Wcześniej pan Grzegorz pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Zarządu. 

- W tej kadencji na pewno udało się zintegrować mieszkańców, pokazać, że można coś zrobić dla dzielnicy, i nie zawsze do tego potrzebne były pieniądze - czasem niewielkim wkładem udało się wprowadzić do dzielnicy trochę uśmiechu, zadowolenia z życia i pokazać, że jest to duża, fajna dzielnica z fajnymi mieszkańcami - stwierdził Grzegorz Giżewski. 

Przewodniczący Giżewski przyznaje, że wyzwaniem jest wciąż realizacja niektórych, nawet niewielkich inwestycji. W jego ocenie trwa ona zbyt długo.

Wybory do rad dzielnic 13 października

Jest już oficjalne rozporządzenie prezydent Gdańska w sprawie wyborów do rad dzielnic. Odbędą się one w niedzielę, 13 października. Termin nie jest przypadkowy. Wyznaczono go po konsultacjach z radnymi dzielnic.

Rady dzielnic kończą kadencję. Prezydent Gdańska wyznaczyła termin wyborów. Kiedy?

- Zależało nam, by wszystkie czynności wyborcze związane z kandydowaniem do rad dzielnic, mogły odbyć się po wakacjach. Letnie miesiące sprzyjają urlopom, wyjazdom wypoczynkowym, dlatego we wrześniu, “na spokojnie”, będzie można zarejestrować się jako kandydat na radnego i zaangażować w kampanię wyborczą - wyjaśnia Sylwia Betlej, dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.

Do 13 września należy zgłosić kandydatów na radnych do Miejskiej Komisji Wyborczej - wraz z listą co najmniej 30 wyborców popierających kandydaturę danej osoby, natomiast w dniach 14-18 września zaplanowano rejestrację kandydatów na radnych.

- Wszystkich, którzy chcieliby kontynuować misję radnego, zachęcam do kandydowania w zbliżających się wyborach, 13 października. Już cieszę się na współpracę, bo wiem, że dużo dobrego możemy razem zrobić. Możemy wspólnie budować dobrą przyszłość 35 dzielnic, bo to one składają się na sumę, jaką jest miasto Gdańsk - podkreślała podczas wtorkowego spotkania prezydent Aleksandra Dulkiewicz. 

 

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów