• Start
  • Wiadomości
  • Podpisano list intencyjny dot. dekarbonizacji systemu ciepłowniczego w Gdańsku

Ma być bez węgla i efektywnie. List intencyjny ws. dekarbonizacji systemu ciepłowniczego w Gdańsku

List intencyjny w sprawie dekarbonizacji systemu ciepłowniczego w Gdańsku podpisali prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz oraz przedstawiciele PGE Energia Ciepła (producent ciepła systemowego) i GPEC (dostawca ciepła). Porozumienie sygnowane w piątek, 18 października, to ważny krok w stronę realizacji zadań na rzecz ochrony klimatu i efektywności energetycznej miasta.
18.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy sześć osób pozujących z podpisanymi dokumentami podczas oficjalnego wydarzenia, prawdopodobnie dotyczącego współpracy lub podpisania listu intencyjnego, co sugeruje plansza z podpisami widoczna z lewej strony. W tle widać logo miasta Gdańska, co sugeruje, że wydarzenie mogło mieć miejsce w Gdańsku, a uczestnicy reprezentują różne instytucje lub firmy.
Sygnatariusze porozumienia. Od lewej: Ewa Barszcz - dyrektor Oddziału Wybrzeże w Gdańsku, PGE Energia Ciepła S.A; Mariusz Michałek - wiceprezes zarządu PGE Energia Ciepła S.A; Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska; Piotr Kryszewski - dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska; Marcin Lewandowski - prezes Grupy GPEC oraz Anita Frąckiewicz - dyrektor ds. rozwoju Grupy GPEC
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Wspólne dążenie do dekarbonizacji

Dekarbonizacja, czyli stopniowe odchodzenie od węgla w systemie ciepłowniczym to główny cel, dla którego podpisany został list intencyjny. Strony zobowiązały się do podjęcia wspólnych działań na rzecz zrównoważonej modernizacji gdańskiego systemu ciepłowniczego, aby zapewnić stabilne dostawy ciepła przy jednoczesnym ograniczeniu emisji CO2 do atmosfery. Wspólnie mają też dążyć do utrzymania statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego, który spełnia wymagania środowiskowe.

By sprostać wyznaczonemu celowi, sygnatariusze pracować będą nad optymalnymi dla Gdańska rozwiązaniami w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i podniesienia efektywności energetycznej. Działania te pozwolą na redukcję emisji CO2 oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. 

Wodorowce rozpoczęły służbę - można je już spotkać na regularnych liniach

Szansa, wyzwanie i element strategii

- Podpisanie listu intencyjnego jest wyrazem naszego zdecydowanego podejścia do transformacji energetycznej. Otwieramy dziś kolejny rozdział, jeśli chodzi o dążenie do zmniejszenia emisji CO2 w naszym mieście - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Prezydent podkreśliła, że plany współpracy nakreślone w liście są spójne z celami wskazanymi w dokumentach strategicznych miasta Gdańska, w szczególności w Strategii Rozwoju Miasta Gdańska 2030+. 

Na zdjęciu widzimy kobietę przemawiającą do mikrofonu podczas oficjalnego wydarzenia, w tle widoczna jest plansza z logo miasta Gdańska. Za nią stoją dwaj mężczyźni, również uczestnicy wydarzenia, co sugeruje, że jest to część większej ceremonii lub konferencji.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- Konsekwentnie realizujemy tę strategię. Założyliśmy w niej, że chcemy do 2030 roku znacząco zredukować emisję CO2. Dziś mówimy akurat o systemie ciepłowniczym, który odpowiada za 30 do 40 proc. emisji CO2 w Gdańsku. Inne obszary to m.in. komunikacja,  nowe pojazdy wprowadzane do floty przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje muszą być albo zero- albo niskoemisyjne - przypomniała Aleksandra Dulkiewicz. - Dziś podpisujemy porozumienie z naszymi partnerami, by wspólnie dążyć do zmniejszenia emisji CO2, dzięki czemu nasze miasto było czystsze i zdrowsze.

Aleksandra Dulkiewicz zaakcentowała w swej wypowiedzi także, że Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (GPEC), którego współwłaścicielem jest Gdańsk, konsekwentnie rozwija swoją sieć ciepłowniczą, a ciepło dostarczane systemowo jest tym, którego źródło można kontrolować. Taką kontrolę ma również jego wytwórca - Grupa PGE Energia Ciepła i będzie miał wytwórca nowy, który niebawem zacznie to ciepło dostarczać, czyli Port Czystej Energii.

Gdańsk stawia także na efektywność energetyczną, dlatego wiele budynków z miejskiego zasobu przeszło już gruntowną termomodernizację, a w planie są remonty ponad stu kolejnych obiektów. 

Ponad 100 budynków komunalnych do remontu. Trwają prace nad dokumentacjami LISTA

Na zdjęciu widzimy mężczyznę w garniturze podpisującego dokument umieszczony na sztaludze, co najprawdopodobniej oznacza udział w oficjalnej ceremonii podpisania listu intencyjnego lub innego ważnego porozumienia. W tle znajdują się uśmiechnięci uczestnicy wydarzenia, a plansza z logo miasta Gdańska oraz firm sugeruje kontekst współpracy lub partnerstwa instytucji.
Mariusz Michałek, wiceprezes zarządu PGE Energia Ciepła S.A składa podpis na symbolicznej planszy
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Bez węgla i efektywnie

Stopniowe odchodzenie od węgla w procesie wytwarzania ciepła, coraz bardziej efektywny jego przesył oraz mniejsze zużycie u klientów są w interesie zarówno mieszkańców, jak i firm energetycznych.

- Produkowane przez nas ciepło trafia do blisko dwóch milionów mieszkańców w Gdańsku, Trójmieście i niektórych gminach ościennych. Program dekarbonizacji jest wpisany w naszą strategię, a nasza elektrociepłownia w Gdańsku już rozpoczęła ten proces - zaznaczył Mariusz Michałek, wiceprezes zarządu PGE Energia Ciepła S.A -  Jako pierwsi w Polsce wdrożyliśmy technologię power to heat, oddając do eksploatacji kotły elektrodowe zasilane energią elektryczną. 

Jak poinformował Mariusz Michałek, dzięki tej technologii elektrociepłownia w naszym mieście spaliła blisko 2300 ton węgla mniej i ograniczyła swoją emisję CO2 o blisko 4700 ton.

- Kolejne etapy działania w Gdańsku to uruchomienie wielkoskalowej pompy ciepła i magazynów energii - dodał przedstawiciel PGE Energia Ciepła. - Bliska współpraca z włodarzami Gdańska oraz dystrybutorem ciepła umożliwi nam rzetelne zaplanowanie kolejnych inwestycji oraz optymalizację kosztów przy procesie dekarbonizacji naszych urządzeń wytwórczych. Wierzymy, że wspólne działania przyniosą wymierne korzyści, na których skorzystają przede wszystkim mieszkańcy Gdańska.

Nowoczesna instalacja w elektrociepłowni zdała egzamin. Tej zimy powstało pierwsze „zielone ciepło”

Transformacja energetyczna tylko w partnerstwie

Marcin Lewandowski, prezes Grupy GPEC, która w skali aglomeracji gdańskiej dostarcza ciepło do 400 tys. odbiorców powiedział m.in.: - Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo dostaw ciepła w każdej godzinie kiedy jest potrzebne, ale także bezpieczeństwo ekologiczne. Odpowiadamy przecież za jedną trzecią energii zużywanej przez całe miasto. Bezpieczeństwo to rozumiemy jako wymiany i modernizacje, dostępność ciepła systemowego dla jak największej liczby mieszkańców (bo zawsze łatwiej transformować duże systemy), ale też nowoczesność systemu - tłumaczył Marcin Lewandowski. - Wierzę, że transformację energetyczną w Polsce da się zrobić tylko w partnerstwie. To nie jest zadanie dla jednej firmy, żeby przestać spalać węgiel i by zapewnić w dobrej cenie dobre, ekologiczne ciepło. Potrzebna jest współpraca i wierzę, że dzięki takim partnerom jak PGE i pod przywództwem prezydent Gdańska, konsekwentnie realizować będziemy plan dekarbonizacji do roku 2030.

Na zdjęciu widzimy mężczyznę w garniturze, który przemawia do mikrofonu z logo miasta Gdańska, co sugeruje udział w oficjalnym wydarzeniu lub konferencji prasowej. W tle widoczny jest rozmyty baner, a mężczyzna gestykuluje, co podkreśla zaangażowanie w swoją wypowiedź.
Marcin Lewandowski, prezes Grupy GPEC
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Największa inwestycja od lat. Port Czystej Energii da energię i ciepło mieszkańcom

Grupa robocza już zaczyna prace

Jednym z głównych zapisów listu jest utworzenie wspólnej grupy roboczej, która zajmie się przeprowadzeniem szczegółowej analizy oraz wypracowaniem rekomendacji dotyczących inwestycji i rozwoju systemu ciepłowniczego. W tym planów związanych z odejściem od węgla.

Zadaniem zespołu, złożonego z przedstawicieli miasta, GPEC i PGE Energia Ciepła będzie też identyfikacja zagrożeń, a także ocena możliwości i zasadności realizacji nowych instalacji wytwórczych oraz przebudowy sieci ciepłowniczej. A wszystko to w perspektywie krótko-, średnio - i długoterminowej.

Pierwsze spotkanie zespołu odbędzie się 22 października b.r. Rekomendacje mają być gotowe w pierwszej połowie 2025 roku.

W podpisanym dokumencie strony zobowiązały się również do wspólnych działań na rzecz utrzymania statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego, zgodnie z dyrektywą o efektywności energetycznej UE oraz krajowymi regulacjami. 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu