Komu podarujesz swoje 1,5% podatku? 230 możliwości

Do 30 kwietnia musimy złożyć zeznanie podatkowe za rok 2024. Wypełniając PIT warto przekazać 1,5% organizacji pożytku publicznego. To nic nie kosztuje. Zamiast do Skarbu Państwa nasze wpłaty trafią do różnego rodzaju fundacji i stowarzyszeń, które na co dzień pomagają wielu osobom, a także zwierzętom. W Gdańsku w ten sposób można wesprzeć jedną z ponad 230 organizacji. One na pewno nie zmarnują tych pieniędzy.
26.02.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
gcm-download-1920-2025-02-26-briefing_008-67bf13be53cd0
Spotkanie z dziennikarzami ws. podatku 1,5% zorganizowano w siedzibie Fundacji „Sprawni Inaczej" w Brzeźnie
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Przekaż swoje 1,5% podatku gdańskim OPP

O tym, dlaczego warto przekazywania 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, mówiono w środę, 26 lutego, na konferencji prasowej w siedzibie Fundacji „Sprawni Inaczej", przy ul. Północnej 5 w Brzeźnie. 

W ubiegłym roku Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego z tytułu 1,5% podatku dochodowego ok. 1,9 miliarda złotych. Wsparcie przekazało 14,8 mln podatników, w tym kilkaset tysięcy gdańszczanek i gdańszczan.

Czytaj także: Ponad 3 miliony dla NGO na działania kulturalne w 2025 roku

Od lutego do kwietnia to czas, gdy wielu z nas rozlicza deklaracje PIT i decyduje, komu przekazać 1,5% swojego podatku. W ubiegłym roku gdańscy podatnicy przekazali organizacjom pożytku publicznego łącznie ponad 37 milionów złotych – poinformowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

gcm-download-1920-2025-02-26-briefing_005-67bf1511f1f25.JPG
O codziennej działalności "Sprawni Inaczej" opowiada prezydent Gdańska członki zarządu fundacji Mirosława Szakun
brak autora

Średnia kwota przekazana przez jednego podatnika w Gdańsku wzrosła ze 160 do 180 złotych.

- To pokazuje, że zarabiamy lepiej, ale też rośnie nasza świadomość społeczna. Wciąż jednak aż 90 tysięcy podatników nie wskazuje żadnej organizacji, choć nic ich to nie kosztuje - mówiła prezydent miasta. 

W Gdańsku aktywnie działa ponad 1000 organizacji pozarządowych. Ponad 230 z nich można wesprzeć, przekazując w rocznym zeznaniu PIT 1,5% podatku.

- Każdy może znaleźć taką, której działalność jest mu bliska. Zachęcam do skorzystania z tej okazji. Wspólnie możemy zrobić jeszcze więcej - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. 

gcm-download-1920-2025-02-26-briefing_014-67bf15fdcd095.JPG
Te oryginalne magnesy na lodówkę wyszły spod rąk podopiecznych Fundacji "Sprawni Inaczej"
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Warto wiedzieć, że decyzja o przekazaniu 1,5% podatku nic nas kosztuje - w żaden sposób nie zmienia ona naszych zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego. Jeśli tego nie zrobimy, całe nasze podatki zagospodaruje Skarb Państwa, a nie skorzystają z nich lokalne organizacje, które często skupiają społeczników. 

Czytaj także: Budżet Obywatelski 2026. Podpowiedzą, jak napisać dobry projekt

Dla NGO 1,5% podatku to konkretna wartość finansowa. W 2023 roku:

  • liczba gdańskich podatników ogółem, którzy przekazali 1,5 proc. podatku OPP: 210 243 osoby
  • kwota przekazanego 1,5 proc. podatku w Gdańsku: 37 265 793 zł
  • średnia kwota przekazanego 1,5 proc. podatku w przeliczeniu na przekazującego podatnika: 177,3 zł

Wykaz gdańskich OPP, którym można przekazać 1,5% znajdują się na stronie Narodowego Instytutu Wolności

Kto jest uprawniony do przekazania 1,5% podatku?

1,5% podatku dochodowego mogą przekazać:

  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych)
  • podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
  • podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku
gcm-download-1920-2025-02-26-briefing_018-67bf16b98c503.JPG
W siedzibie Fundacji "Sprawni Inaczej" powstają też tak ładne torby
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Seniorzy, którzy rozliczają się przez ZUS, także mają szansę na przekazanie 1,5% organizacjom pozarządowym. Mogą również złożyć korektę do sprawozdania przygotowanego przez ZUS, wypełniając PIT-OP, w którym mogą wskazać organizację pożytku publicznego, aby przekazać jej środki.

Organizacje pożytku publicznego pomagają wszystkim

Zakres działalności podmiotów OPP jest bardzo szeroki - od pomocy społecznej, po rozwój zainteresowań i hobby, na istotnych potrzebach społeczności lokalnej kończąc. 

Czytaj także: Wystartował Budżet Obywatelski 2026. Zgłoś projekt i ulepszaj Gdańsk

Oprócz numeru KRS wybranej organizacji w rubrykach PIT-u konieczne jest wpisanie kwoty, którą chcemy przekazać dla OPP. Nie może ona jednak przekraczać 1,5% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Przekazane 1,5% podatku trafi na konto wybranej organizacji pożytku publicznego do końca lipca.

Poznaj trzy organizacje, które proszą o 1,5%

O działalności swoich organizacji podczas konferencji prasowej opowiedzieli:

  • Mirosława Szakun - członkini zarządu Fundacji „Sprawni Inaczej”
  • Beata Rydelek - prezes Fundacji Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”
  • Krystian Stępień - wychowawca w Placówce Wsparcia Dziennego „Mrowisko-Glanik” prowadzonej przez Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko"

- Fundacja Sprawni Inaczej od 35 lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami, zarówno dzieci, dorosłych, jak i seniorów. Każdego roku pod naszą opieką znajduje się około 500 osób. Pomagając im wspieramy także ich rodziny, dając im chwilę wytchnienia. Prowadzimy warsztaty terapii zajęciowej i środowiskowe domy samopomocy, gdzie nasi podopieczni uczą się samodzielności, a niektórzy nawet podejmują pracę - mówiła Mirosława Szakun

Okazuje się, że dzięki wsparciu Fundacji "Sprawni Inaczej" co roku zatrudnienie znajduje około 10 osób. 

- Każda złotówka z 1,5% podatku jest dla nas bezcenna. To dzięki tym środkom możemy modernizować nasz budynek przy ul. Północnej 5 i dostosowywać go do potrzeb podopiecznych. W zeszłym roku wyremontowaliśmy schody, podłogi, a także zaaranżowaliśmy nową przestrzeń wystawową. Jeśli zastanawiacie się Państwo, komu przekazać swój 1,5%, zachęcam do wsparcia naszej Fundacji. To realna pomoc dla setek osób i ich rodzin. Zapraszamy, by zobaczyć na własne oczy, jak wiele można zrobić dzięki Państwa hojności - powiedziała członkini zarządu Fundacji „Sprawni Inaczej”

Strona internetowa Fundacji „Sprawni Inaczej”.

Fundacja "Ostoja" działa od ponad 12 lat w miejscowości Pomieczyno na Kaszubach, niosąc pomoc dzikim zwierzętom i edukując mieszkańców Gdańska.

gcm-download-1920-2025-02-26-briefing_013-67bf1779bed90.JPG
Beata Rydelek - prezes Fundacji Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

- Tylko w 2024 roku przyjęliśmy około 1400 zwierząt. Nasza codzienna praca to nie tylko leczenie i opieka, ale także edukacja. Rocznie prowadzimy zajęcia dla setek osób, ucząc, jak żyć w harmonii z przyrodą - powiedziała Beata Rydelek, prezes Fundacji Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”.

Środki z 1,5% Fundacja Ostoja przeznacza na karmę, leki, wyposażenie oraz wynagrodzenia dla pracowników: techników weterynarii, lekarzy, opiekunów i wolontariuszy.

- Pracujemy 365 dni w roku, bo nasz ośrodek funkcjonuje jak szpital dla zwierząt. Każdego dnia trzeba je karmić, podawać leki i dbać o ich zdrowie. Marzymy także o stworzeniu lepszych warunków dla naszych pracowników i wolontariuszy – chcielibyśmy wybudować przestrzeń socjalną, by mogli odpocząć w przerwach między opieką nad zwierzętami. Wspierając naszą Fundację, pomagacie Państwo nie tylko dzikim zwierzętom, ale także przyszłym pokoleniom, które będą mogły cieszyć się bogatszą przyrodą w naszym mieście - mówiła Beata Rydelek.

Strona internetowa Fundacji Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”

Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko" działa na Matarni, przy ul. Agrarnej 2

- Prowadzimy placówki wsparcia dziennego, młodzieżowy ośrodek terapeutyczny oraz poradnie psychologiczne i psychiatryczne – nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Nasza działalność profilaktyczna polega na angażowaniu młodych ludzi w aktywności, które uczą, inspirują i pomagają im budować lepszą przyszłość - mówił Krystian Stępień, wychowawca w Placówce Wsparcia Dziennego „Mrowisko-Glanik” prowadzonej przez Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko".

W placówkach "Mrowiska" dzieci nie tylko odrabiają lekcje, ale także uczą się tańca, malarstwa, rzeźby czy sztuk walki, a podczas wakacyjnych i zimowych wyjazdów przełamują swoje słabości i zdobywają nowe doświadczenia.

gcm-download-1920-2025-02-26-briefing_015-67bf178cee810.JPG
Krystian Stępień - wychowawca w Placówce Wsparcia Dziennego „Mrowisko-Glanik” prowadzonej przez Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko"
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

- Środki z 1,5% przeznaczamy na materiały do zajęć, wyjazdy wakacyjne, zajęcia kulturalne, a także na dożywianie dzieci, które w czasie ferii i wakacji nie mają dostępu do posiłków szkolnych. Każdego dnia widzimy, jak ogromną różnicę robi nasza praca, jak dzieciaki nabierają pewności siebie, uczą się nowych umiejętności i pokonują swoje ograniczenia. Nie chodzi o to, komu przekażecie swoje 1,5% – ważne jest, by wesprzeć organizacje, które realnie zmieniają życie ludzi. Dzięki Państwa wsparciu możemy kontynuować naszą misję i pomagać tym, którzy najbardziej tego potrzebują - dodał Krystian Stępień

Organizacje pozarządowe w mieście

Współpraca z organizacjami pozarządowymi to jeden z priorytetów Miasta Gdańska w obszarze rozwoju społecznego. Organizacje pozarządowe prowadzą w naszym mieście domy i kluby sąsiedzkie, młodzieżowe, prowadzą działania edukacyjne, wspierają osoby z niepełnosprawnościami. Działają w dziedzinach: ekologii, sportu, kultury, edukacji, rozwoju społecznego, czy wspierają integrację wspólnot lokalnych.
 

Gdańsk był jednym z pierwszych miast w Polsce, które opracowały program współpracy z organizacjami pozarządowymi. Stało się to ponad 20 lat temu, nim jego przyjęcie stało się wymogiem ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Czytaj także: Porozmawiajmy przy stole o dzielnicy Zaspa-Rozstaje

W programie współpracy Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi na rok 2025 całkowita kwota zaplanowana na realizację zadań publicznych zlecanych organizacjom to prawie 137 mln złotych - to wzrost o 12 procent w porównaniu do roku 2024. 

Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych obchodzimy 27 lutego. To każdego roku dobra okazja, aby bliżej poznać działalność NGO. 

 

ZOBACZ KONFERENCJĘ PRASOWĄ  W SIEDZIBIE FUNDACJI "SPRAWNI INACZEJ":

 
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Zamiatarki ruszyły w miasto