“Pod Drzewkiem Społecznym” - przedświąteczne spotkanie dla NGO i mieszkańców

Fundacja RC zaprosiła przedstawicieli organizacji pozarządowych i mieszkańców na spotkanie przedświąteczne. Po serii szkoleń i warsztatów odbyło się spotkanie z udziałem gościni specjalnej - Moniki Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska, która wręczyła dyplomy absolwentom kursów dla NGO przeprowadzonych w ciągu roku przez Fundację RC.
12.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kobiety i mężczyźni siedzą na krzesłach w sali, w rzędach
Spotkanie “Pod Drzewkiem Społecznym” odbyło się 11 grudnia 2023, w trakcie wydarzenia rozdano dyplomy absolwentom i absolwentkom kursów dla organizacji pozarządowych organizowanych przez Fundację RC
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Czym zajmuje się Fundacja RC?

Fundacja RC to organizacja pozarządowa, która od przeszło 30 lat działa na rzecz powstawania i wzmacniania innych organizacji pozarządowych. Do jej zadań należy również integracja i rozwój lokalnej społeczności. Prowadzi obecnie sześć klubów i domów sąsiedzkich w różnych dzielnicach Gdańska.

W okresie przedświątecznych spotkań integracyjnych Fundacja RC, w poniedziałek, 11 grudnia, zaprosiła przedstawicieli lokalnych organizacji oraz mieszkańców okolicznych dzielnic na spotkanie “Pod Drzewkiem Społecznym”. Wydarzenie miało miejsce w budynku przy ul. Wita Stwosza 23 w Oliwie, dokąd fundacja przeniosła się na czas remontu swojej siedziby we Wrzeszczu.

cztery uśmiechnięte kobiety i mężczyzna wręczają dyplom kobiecie, która do nich podeszła
Dyplomy wręczały Monika Chabior - zastępczyni prezydent Gdańska (trzecia z prawej) oraz Katarzyna Ziemann - dyrektorka Wydziału Rozwoju Społecznego UMG (druga z prawej)
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl


Warto się uczyć

Po serii krótkich szkoleń odbyło się spotkanie networkingowe (integracyjne), podczas którego Monika Chabior- zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania wręczyła dyplomy absolwentkom i absolwentom dwóch kilkumiesięcznych kursów doskonalących skierowanych do organizacji pozarządowych - Pomorskiej Szkoły Animacji Społecznej oraz jesiennej edycji Siłowni dla NGO.

- Warto się uczyć. Nie - trzeba, bo ludzie mają intuicję do działania, ale właśnie warto, ponieważ świadomość i uporządkowanie sobie procesów społecznych dziejących się wokół nas i zjawisk, które nie każdy z nas dostrzega, jest ważne - powiedziała Monika Chabior. - Cieszę się, że animację społeczną (czy też organizację lokalnej społeczności), traktujemy jako fach, którego się uczymy i który wykonujemy: jakościowo, profesjonalnie i z sercem, bo to jest przecież najlepsza kombinacja.

Katarzyna Ziemann, dyrektorka Wydziału Rozwoju Społecznego UMG, która również uczestniczyła w spotkaniu, dodała: - Miasto nie funkcjonowałoby dobrze, gdyby nie było współpracy między samorządem a organizacjami pozarządowymi. To właśnie organizacje, a także aktywiści najlepiej znają potrzeby sąsiedztw. Dzięki temu, że działają lokalnie i realizują projekty - również we współpracy z Miastem, są w stanie poznać problemy, wyzwania i potrzeby mieszkańców w konkretnych dzielnicach. Właśnie wspólnie - samorząd i organizacje pozarządowe - są w stanie realizować działania jak najbliżej mieszkańców. 

 

Uznany absolwent

Absolwentem szkoleń “Siłownia dla NGO” jest m. in. Arkadiusz Kuźmiński ze Stowarzyszenia na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE”, laureat Gdańskiej Nagrody Ochrony Zdrowia

Za co Gdańskie Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza? Poznajmy laureatów

Gdańska Nagroda Ochrony Zdrowia przyznana. Jej patronką jest Alina Pienkowska

Dlaczego zdecydował się wziąć udział w cyklu szkoleń?

- W pewnym momencie przy pracy w organizacji pozarządowej dochodzimy do momentu, że czegoś nam brakuje, przede wszystkim przywództwa osób, które się na tym znają i mają większe doświadczenie - odpowiada Arkadiusz Kuźmiński. - Stowarzyszenie na rzecz Ratownictwa Adiutare działa od 20 lat, ale w pewnym momencie doszliśmy jednak do momentu, gdzie tej wiedzy trochę nam brakowało. Udział w szkoleniu pokazał, jak wiele można się jeszcze nauczyć i jak wiele jest jeszcze nieznanych osób, z którymi można wymienić doświadczenia. Nie trzeba wyważać otwartych drzwi, skoro ktoś już spotkał się wcześniej z podobnymi trudnościami. Wymiana doświadczeń i wiedzy podczas szkoleń jest naprawdę cenna. 

Równolegle odbyły się warsztaty rękodzielnicze dla mieszkańców. Powstały zawieszki świąteczne z eko-materiałów, ozdoby w stylu skandynawskim, czy też bransoletki i naszyjniki świąteczne.

starszy mężczyzna mówi
W spotkaniu w tymczasowej, oliwskiej siedzibie Fundacji RC uczestniczył także Andrzej Stelmasiewicz - radny miasta Gdańska
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Co to jest podłaźniczka?

Wieczór zakończył się wywieszeniem świątecznej podłaźniczki przy wejściu do budynku. Podczas gdy w dzielnicach Gdańska od dwóch tygodni uroczyście rozświetlane są choinki, Fundacja RC zdecydowała się przypomnieć słowiańską tradycję podłaźniczek, które zostały wyparte przez świąteczne drzewka dopiero w latach 20-tych XX wieku.

Podłaźniczkę, zwana także jutką, wiechą czy sadem rajskim wieszano najczęściej pod sufitem lub przy wejściu do domu, pniem w górę. Miała zapewnić domownikom błogosławieństwo, zdrowie i dostatek.

wykonana z drewna niewielka konstrukcja przypominająca choinkę, wisi czubkiem do dołu przy ścianie budynku
Podłaźniczka świąteczna - znaliście ten zwyczaj?
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

LISTA ABSOLWENTÓW KURSÓW FUNDACJI RC W 2023 ROKU

Siłownia dla NGO

Fundacja Forum Mentorów Aha Effect

Fundacja NOVA

Fundacja Obywatel Dziecko na Rzecz Upowszechniania i Implementowania Praw Dzieci

Możesz Potrafisz Działaj - Fundacja Królewny Śmieszki

Fundacja Rozwoju Kultury Art of Freedom

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Gdański

Gdańskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Stowarzyszenie Studio Ekspresji Twórczej

Związek Stowarzyszeń Bank Żywności w Trójmieście

Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca

Fundacja Mam Marzenie

Europejska Fundacja Ochrony Zabytków

Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa ADIUTARE

Ochotnicza Straż Pożarna Gdańsk-Sobieszewo

Stowarzyszenie Dziedzictwo Kulturowe Szlakiem Północy

Spółdzielnia Socjalna Kaszubska Ostoja

Fundacja Aktywności Zawodowej

TOWARZYSTWO PROFILAKTYKI ŚRODOWISKOWEJ "MROWISKO"

Stowarzyszenie Wsparcia i Interwencji "Support"

Gdańskie Ratownictwo Wodne

Stowarzyszenie na Rzecz Osób Potrzebujących "Światło i Cienie"

CARTUSIA SPÓŁKA Z.O.O

FUNDACJA FALCO GEDANENSE/ PEŁNA PARA

Stowarzyszenie Invisibilia prowadzące Gdańską Galerię Zmysłów

Stowarzyszenie Horyzont

Pomorska Szkoła Animacji Społecznej

Fundacja Pallotyńska Salvatti

Fundacja Atelier Jerszow

Fundacja Dla Was

Hombanda

Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne Most

Tarapaty Osowski Klub Mamy i Taty

Fundacja Słoneczna Wyspa

Fundacja Szczeniactwo

Stowarzyszenie 180 stopni

Centrum Integracja Gdynia

Dom Sąsiedzki "Zakopianka"

Centrum Integracja Gdynia

Wielu absolwentów nie reprezentuje żadnych organizacji, ponieważ to animatorzy i animatorki działające na wielu polach, nie zawsze w konkretnych instytucjach/organizacjach.

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna