Około 250 anglojęzycznych uczniów z całej Polski w Gdańsku
"Zmiana dynamiki władzy w zglobalizowanym świecie" - to motyw przewodni piątej już odsłony Gdańskiego Modelu United Nations, który jest - co istotne - konferencją anglojęzyczną. Blisko 250 uczniów z Polski, a także ze Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Ukrainy i Kanady, wcieli się, od piątku do niedzieli, w rolę delegatów państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tym czasie dyskutować będą - na wzór obrad ONZ - nad rozwiązaniami bieżących problemów świata. Wpływ wojny w Ukrainie na zmiany globalne, ale też potrzeba solidarności i dialogu, który szczególnie mocno rezonuje w Gdańsku wybrzmiał już w pierwszych wystąpieniach gości.
Oficjalne otwarcie GMUN odbyło się w piątkowe przedpołudnie w gmachu Europejskiego Centrum Solidarności. Wzięła w nim udział m.in. Monika Chabior, Zastępczyni Prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, a także Agnieszka Owczarczak, Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska oraz Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
Gdańsk Model United Nations to okazja dla uczniów z całego świata do spotkania się w jednym miejscu i debaty nad istotnymi sprawami, z którymi obecnie boryka się świat.
Młodzież z Balikesir w Turcji z rewizytą w Gdańsku
Gdańsk Model United Nations poszerza horyzonty
Już po raz piąty uczniowie mają też okazję odwiedzić miasto Gdańsk.
- Konferencja odbywająca się w Europejskim Centrum Solidarności ma dodatkową wartość historyczną i przyjemną atmosferę, gwarantującą przyjazny klimat dla wszystkich uczestników. To sprawia, że jest to bezpieczne miejsce do ćwiczenia swoich umiejętności debatowania i poznawania nowych ludzi - tłumaczą organizatorzy wydarzenia. - Udział w Gdańsk Model United Nations poszerza horyzonty, pozwalając delegatom poznać sytuację oraz stanowisko innych państw. Sprawia, że stają się ludźmi świadomymi świata, w którym żyją, oraz rozwija ich umiejętności językowe - podczas debat obowiązuje bowiem język angielski.