
Czytaj także: Kto otrzyma Pomorską Nagrodę Artystyczną? Nominowanych jest wielu gdańszczan
W sobotę, 5 kwietnia, w krakowskiej Tauron Arenie poznaliśmy laureatów najważniejszych polskich nagród fonograficznych – Fryderyków 2025 - w czternastu kategoriach muzyki rozrywkowej. W kategorii „Album Roku – Muzyka Ilustracyjna” zwyciężyła płyta z muzyką do musicalu „1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery, który jest koprodukcją Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Muzykę, którą możemy usłyszeć w spektaklu i na płycie, skomponował Andrzej Mikosz „Webber”, a teksty napisali Marcin Napiórkowski, Patryk Bobrek „Bober”, Łona i Antek Sztaba. Dwupłytowe wydawnictwo zawiera utwory, które możemy usłyszeć w musicalu: jest ich aż 37! Wśród nich są takie przeboje, jak „Zróbmy dym” - z kultowymi dla niektórych frazami „ten tłum robi bum” i „nie zostawiamy w tyle swoich ludzi”, czy „A co, jeśli się uda?” oraz „Danuta odbiera Nobla”.
Czytaj także: Premiera książki "1989. Pozytywny mit". Twórcy głośnego musicalu o micie czasach przełomu

Sam spektakl „1989”, który ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy, także okazał się hitem. Widzom spodobała się bezpretensjonalna forma, w której wydarzenia, znane z kronik filmowych i podręczników historii, ożywają na scenie w lekkiej formie, oglądane oczami trzech barwnych par: Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów. Wielkie idee rywalizują tu z miłością, młodociany entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo i walka o demokrację przeplatają się z rodzinnymi dramatami i tragediami. Dla nawet, gdy w opowieści zdarza się moment trudny – wszystko jest ujęte w rozrywkowej, muzycznej, przystępnej – szczególnie dla młodzieży – formie.
Czytaj także: PRL i upadek komuny w wersji pop: „1989”. RECENZJA
Zobacz fotorelację z prapremiery „1989” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim:
Z Fryderykiem także młody gdański twórca
Warto przypomnieć, że nieco wcześniej - 23 marca – podczas pierwszej w historii Gali Muzyki Jazzowej Fryderyk Festiwal 2025, w warszawskim Muzeum POLIN poznaliśmy laureatów najważniejszych polskich nagród fonograficznych w pięciu jazzowych kategoriach. W kategorii „Fonograficzny Debiut Roku” zwyciężył gdańszczanin Szymon Zawodny – za debiutancką płytę „Zero Waste”, nagraną przez Szymon Zawodny Quintet.
Oprócz Zawodnego, odpowiedzialnego na nagraniu za saksofon altowy, flet i kompozycje, wydawnictwo współtworzyli instrumentaliści związani z Katedrą Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku: Szymon Kowalik (saksofon tenorowy, sopranowy), Dominik Kisiel (fortepian), Konrad Żołnierek (kontrabas) i Mikołaj Stańko (perkusja). Za to samo wydawnictwo Szymon Zawodny został także pod koniec ubiegłego roku laureatem Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury za 2024 rok.
Czytaj także: Graficzka, poetka i muzyk. Młodzi twórcy kultury z nagrodami

Szymon Zawodny to artysta wszechstronny, wykonujący muzykę jazzową, współczesną i klasyczną, saksofonista, kompozytor, założyciel wspomnianego „Szymon Zawodny Quintet”, oraz członek liczących się zespołów: kwartetów „The Whoop Group” i „Filip Żółtowski Quartet” oraz duetu „Zawodny/Dys”. Studiował w Amsterdamie, Wiedniu i Gdańsku. Uzyskał stopień doktora sztuki, a obecnie jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jako kompozytor i wykonawca dokonał wielu prawykonań własnych utworów (m. in. „A Furious Ride”, czy „The Postcards from Poland”), a także dzieł, które były mu dedykowane (np. „Czekając na Zorzę Polarną” Anny Ignatowicz Glińskiej” czy „The Sky is Blue and White” Anny Rocławskiej-Musiałczyk).
Czytaj także: Delegacja z Nowego Jorku w Gdańsku. Śladami przełomowego 1989 roku