Od czasu zakończenia awaryjnego zrzutu ścieków do Motławy (piątek, 18 maja) aż trzy instytucje krzyżowo badają jakość wody: Sanepid i Saur Neptun Gdańsk (SNG) w kąpieliskach nadmorskich, a także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w rzece Motławie i w akwenach Zatoki Gdańskiej, które są oddalone od linii brzegowej. Wszystkie dotychczasowe badania wskazywały, że jakość badanej wody spełnia normy wymagane prawem.
Komunikat WIOŚ o jakości wód ogłoszony został w piątek, 26 maja. “Po przeanalizowaniu otrzymanych wyników nie zauważono po 4 dniach od zaprzestania zrzutu ścieków do Motławy wpływu na wody Zatoki Gdańskiej (...) Niemniej z powodu znacznego zrzutu w ilości powyżej 100 000 m3, konieczne będzie powtórzenie prób w dniu 29.05.2018 roku”.
SZCZEGÓŁY - TUTAJ
Komunikat Sanepidu z soboty, 26 maja, podaje że jak zwykle próbki pobrano w 12 kąpieliskach - sześciu gdańskich, czterech sopockich i dwóch gdyńskich. Czytamy w nim: “Badania próbek wody wykonały akredytowane laboratoria Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Gdańsku i Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Gdyni. Jakość wody w badanym zakresie, tj. obecność bakterii Escherichia coli oraz bakterii z grupy Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w kąpieliskach. Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w związku z kolejnymi wynikami badań próbek, w których woda odpowiada wymaganiom, a także po zapoznaniu się z aktualnymi wynikami badań przedstawionymi przez Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dniem dzisiejszym odwołuje ostrzeżenie przed kąpielą w wodach Zatoki Gdańskiej. Jednocześnie Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuję, że jakość wody z rejonu Zatoki Gdańskiej, w miejscach, w których planowane jest utworzenie kąpielisk będzie nadal monitorowana, a wyniki będą publikowanie w kolejnych komunikatach. Kolejny pobór prób wód w powyższym zakresie planowany jest na najbliższy poniedziałek, tj. 28.05 w godzinach porannych”.
KOMUNIKAT SANEPIDU - TUTAJ
Z ostatnich wyników opublikowanych przez SNG, wynika, że jakość wody w badanym zakresie, tj. obecność bakterii Escherichia Coli oraz bakterii z grupy Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w kąpieliskach. Porównując wyniki badań SNG z 18 maja i 21 maja można stwierdzić, że jakość wody się polepszyła, a poziom bakterii Enterokoki i E. Coli maleje - znajduje się w dolnych granicach. Kolejne wyniki badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez SNG zostaną opublikowane w niedzielę 27 maja.
WIĘCEJ - ZOBACZ