To będzie druga edycja akcji. W ubiegłorocznej odsłonie wzięło udział około 15 tysięcy osób, a Gdańsk zyskał prawie 4 tysiące nowych podatników. To niemal dwa razy więcej niż w rozliczeniu PIT za 2015 r., gdzie liczba „nowych” mieszkańców wyniosła 2282 i aż cztery razy więcej niż w rozliczeniu za 2014 r., kiedy zanotowano ich niecały 1000. Łącznie w 2017 r. w Gdańsku rozliczyło się 310 870 osób.
Głównym celem akcji jest przekonanie „nowych” mieszkańców (studenci bądź osoby, które rozpoczęły pracę w naszym mieście), żeby roczną deklarację podatkową PIT złożyli w Gdańsku: gdzie na co dzień mieszkają, pracują, odpoczywają, korzystają z gdańskiej komunikacji i infrastruktury. Dzięki temu część pieniędzy z podatku trafi do budżetu miasta.
- Każda rozliczona w naszym mieście złotówka ma znaczenie. Im więcej osób wpisze w zeznaniu gdański adres zamieszkania, tym więcej pieniędzy będziemy mogli przeznaczyć na podniesienie naszej wspólnej jakości życia. Podatek dla Gdańska to lepszy chodnik, siłownia „pod chmurką”, nowy plac zabaw, dodatkowe miejsca w żłobku i przedszkolu, nowoczesny basen czy lepsza komunikacja – komentuje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Dlatego zachęcam wszystkich którzy w Gdańsku mieszkają, by swój ubiegłoroczny PIT rozliczyli właśnie tu. Wspólnie bowiem budujemy nasze miasto i naszą w nim przyszłość – dodaje.
Co ważne, aby rozliczyć PIT w Gdańsku nie trzeba być tu zameldowanym. Wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać gdański adres zamieszkania. W loterii mogą wziąć udział również ci, którzy w naszym mieście mieszkają i rozliczają się już od lat. Akcja „PIT w Gdańsku Się opłaca!” rusza 1 marca i każdy, kto wypełni formularz na stronie www.gdansk.pl/pit ma szansę na wylosowanie jednej z cennych nagród.
Przypominamy również, że osoby, które rozliczą swój podatek dochodowy w gdańskim urzędzie skarbowym mogą ubiegać się o otrzymanie Karty Mieszkańca. Dzięki niej raz w roku można bezpłatnie skorzystać z 10 gdańskich atrakcji m.in. Europejskiego Centrum Solidarności, gdańskich muzeów, Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, bądź wziąć udział w meczu Lechii na gdańskim stadionie, czy skorzystać z pływalni.
Moje podatki dla miasta. Oblicz
Pomoc społeczna, komunikacja, infrastruktura, zdrowie, kultura, sport, wypoczynek, czy bezpieczeństwo - to tylko niektóre obszary, które składają się na miejski budżet. Ile pieniędzy z podatku trafia do budżetu, można się dowiedzieć z witryny www.gdansk.pl/pit. A przy pomocy kalkulatora obliczyć, ile miesięcznie z naszego wynagrodzenia miasto wydaje np. na edukację czy ochronę środowiska.
Wystarczy w zakładce „Ile kosztuje miasto?” wpisać miesięczne wynagrodzenie brutto w złotych, a wbudowany kalkulator obliczy, jaka część podatku została przeznaczona w skali miesiąca na poszczególne zadania realizowane przez miasto.