• Start
  • Wiadomości
  • Piotr Grzelak przyjął wniosek o konsultacje społeczne dotyczące pasa nadmorskiego w Brzeźnie

Piotr Grzelak przyjął wniosek o konsultacje społeczne dotyczące pasa nadmorskiego w Brzeźnie

Inicjatywa Zielona Fala Trójmiasto zebrała ponad 7 tysięcy podpisów mieszkanek i mieszkańców Gdańska pod wnioskiem o konsultacje społeczne, dotyczące planów zagospodarowania pasa nadmorskiego w Brzeźnie. W piątek, 26 marca, aktywiści wniosek przekazali zastępcy prezydent Gdańska Piotrowi Grzelakowi.
27.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aktywiście z Zielonej Fali Trójmiasto w ciągu 35 dni zebrali ponad 7 tysięcy podpisów
Aktywiście z Zielonej Fali Trójmiasto w ciągu 35 dni zebrali ponad 7 tysięcy podpisów
fot. FB Zielona Fala Trójmiasto

 

Na części terenu pomiędzy al. Hallera a ul. Jantarową w Brzeźnie mają powstać obiekt uzdrowiskowy, hotel i restauracja. Wszystko to otoczone zielenią parku nadmorskiego. Plany zagospodarowania przestrzennego zostały przyjęte na lutowej sesji Rady Miasta Gdańska.

Z tym projektem nie zgadzają się m.in. aktywiści z Zielonej Fali Trójmiasto, którzy 19 lutego rozpoczęli zbiórkę podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie planu mpzp 0315, dopuszczającego wycinkę lasu i zabudowę kolejnej części pasa nadmorskiego.

„Nie zgadzamy się na zniszczenie lasu w Brzeźnie, obawiamy się, że dopuszczone inwestycje mogą również zaszkodzić ujęciom wody pitnej dla 30% mieszkańców Gdańska i nieodwracalnie zmienią charakter tego dotąd zielonego, spokojnego miejsca rekreacji i wypoczynku dla tysięcy Gdańszczanek i Gdańszczan.”

- pisali aktywiści.

W ciągu 35 dni zebrano ponad 7 tys. podpisów (wymagana liczba wynosiła 5 tys.).

"Zgodnie z zapisami obowiązującej uchwały Rady Miasta Gdańska w sprawie przeprowadzania konsultacji społecznych powoduje, że nasz wniosek będzie musiał zostać przyjęty, a konsultacje ogłoszone, bez względu na (nie)przychylność władz Gdańska do naszej inicjatywy"

- zaznaczają aktywiści.


W piątek, 26 marca, wniosek trafił do Piotra Grzelaka, zastępcy prezydent Gdańska.

Piotr Grzelak jeszcze w lutym pisał:

"Jeśli usłyszycie Państwo o wieżowcach, osiedlu mieszkaniowym, wycince 5 hektarów lasu czy ponad 134 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni użytkowej mieszkań wiedzcie Państwo, że to po prostu nieprawda”. 

Na swoim profilu na FB opublikował krótki film, wyjaśniający, jakie są prawdziwe plany Miasta wobec tego cennego obszaru.

W materiale filmowym wypowiada się także Irena Grzywacz, kierowniczka zespołu urbanistycznego w Biurze Rozwoju Gdańska, który opracowywał projekt zmian w planie. Wyjaśnia, że:

  • proponowane zmiany w obowiązującym dokumencie zwiększają obszar ochrony zieleni w pasie nadmorskim
  • oznaczają “tak” dla turystyki, rekreacji, sportu, zdrowia, kultury, gastronomii i drobnego handlu
  • i “nie” dla osiedla mieszkaniowego
  • powstać będą tu mogły dwa obiekty uzdrowiskowo-hotelowe na dwóch, ściśle ograniczonych terenach, o wysokości poniżej koron drzew oraz gastronomia
  • powiększony zostanie Park Reagana i powstanie nowa infrastruktura sportowo-rekreacyjna, w tym park leśny (o powierzchni 1,7 ha). zieleń parkowa (1,4 ha), obszar zieleni chronionej planem wyniesie 2,2 ha
  • a Ogólnomiejski System Terenów Aktywnych Biologicznie (OSTAB) obejmie teren 6,5 ha
  • ujęcia wody, które znajdują się obszarze objętym planem chronione będą zgodnie z rozporządzeniem dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej

 

TREŚĆ WNIOSKU

wniosek_ZF-1
wniosek_ZF-2

Wniosek_do pobrania w formacie pdf

 

 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok