Urodził się 12 grudnia i choć w rzeczywistości jest pingwinem, przypomina nieco mewę. Przez genetyczną anomalię pigmentacji jest całkiem biały. Pingwin - albinos nie występuje w żadnym ogrodzie zoologicznym, prócz gdańskiego. Jest inny, co widać z daleka. Niestety widzą to też inne pingwiny, które przeważnie nie tolerują odmienności.
- Pingwin musi być oddzielony od stada, postanowiliśmy więc zbudować mu mały wybieg – wyjaśnia Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Nasz albinos ma do dyspozycji rodziców, którzy świetnie nim się opiekują i dwa starsze pingwiny, które nie przejawiają oznak agresji. Nie możemy sobie pozwolić na przymusową socjalizację, stado może go nie zaakceptować. Pingwiny spędzają noc na wybiegu, a to mogłoby się dla naszego albinosa skończyć tragicznie. Taki jest niestety los osobników albinotycznych.
Zobacz zapis wideo:
Osobniki albinotyczne, choć budzą zaintersowanie ludzi, nie mają łatwego życia. Narażone są na odrzucenie stada, na wolności są łatwym celem dla drapieżników, są też narażone na choroby, bo pigment warunkujący kolor skóry ma zastosowanie ochronne.
- Taki przypadek, czyli narodziny białego pingwina, zdarzył się kilka lat temu w ogrodzie zoologicznym w Bristolu – dodaje Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Tamtem osobnik żył trzy lata. Niektórzy z nas pamiętają historię goryla albinosa, który żył w ogrodzie zoologicznym w Barcelonie. Dzięki temu ten ogród był sławny na całym świecie, tłumy odwiedzających chciały zobaczyć białego goryla. Mam nadzieję, że będzie dużo chętnych, by zobaczyć naszego białego pingwinka.
Pingwin – albinos ma już wielkość dorosłego osobnika, ale jest jeszcze karmiony przez rodziców. Jest ciekawy świata, ale koniecznością jest, by sprawować nam nim szczególną opiekę. Trudno powiedzieć kiedy będzie przyłączony do stada, ale dyrektor Targowski zaznacza, że czas nie gra tu żadnej roli. Może zdarzyć się tak, że pingwin zawsze będzie oddzielony od stada.
Pingwin toniec, którego przedstawicielem jest nasz biały pingwin, na wolności żyje u wybrzeży południowej Afryki. Gatunek zagrożony jest wyginięciem. Pingwiny te żyją około 20 lat. W grupie pingwinów mieszkających w gdańskim zoo nadal są osobniki, które przyjechały do nas w latach 90-tych i stworzyły tu stado. Tońce to gatunki monogamiczne.