• Start
  • Wiadomości
  • 110. rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów

109. rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów

Okręg Gdański Związku Piłsudczyków, zaprasza na gdańskie obchody 110. rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów z krakowskich Oleandrów do Kielc, co stało się mitem założycielskim polityki Marszałka i weszło na stałe do patriotycznej legendy. Uroczystości zaplanowano w niedzielę, 4 sierpnia.
03.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Cztery osoby w szarych piłsudczykowskich mundurach salutują do orzełka na czapkach. Dwie kobiety i dwaj mężczyźni
Związek Piłsudczyków RP Oddział Gdański skupia około 150 osób w różnym wieku, mężczyzn i kobiety. Ile kosztuje uszycie takiego munduru? Przed spektakularnym wzrostem stopy inflacji było to 1300 złotych, teraz jest zapewne więcej
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Jaki plan gdańskich uroczystości?

Uroczystości rozpoczną się w niedzielę, 4 sierpnia, o godz. 10.00 w Kościele Garnizonowym przy ul. Sobótki we Wrzeszczu. Potem - około godz. 11.00 uczestnicy sformują pochód i ruszą jezdnią ulic Sobótki i Grunwaldzką w kierunku pomnika Józefa Piłsudskiego na Strzyży. W południe rozpoczną się tam uroczystości pod pomnikiem.  

- Będą złożenie kwiatów i zniczy, krótkie przemówienia oraz grochówka - zachęca Andrzej Stanisław Adamczyk, prezes Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków RP w Gdańsku.  

Gdańsk komendanta Piłsudskiego 

Józef Piłsudski miał w swoim życiu istotny gdański epizod. 22 lipca 1917 roku został uwięziony w Gdańsku ze swoim adiutantem, Kazimierzem Sosnkowskim. Spędzili tydzień w areszcie przy dzisiejszej ul. Kurkowej. Następnie niemieckie władze wojskowy osadziły ich w twierdzy w Magdeburgu.

Piłsudski wrócił stamtąd do Warszawy 11 listopada 1918 roku, w aurze bohatera narodowego.

Piłsudczycy i przedstawiciele Miasta oddali hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu

Legiony to żołnierska nuta

Pierwsza Kompania Kadrowa była zaczynem Legionów Piłsudskiego. Według sprzecznych wersji, składała się ze 145, a nawet 169, żołnierzy piechoty. Często byli to bardzo młodzi chłopcy, nawet 16-letni, wychowani na romantycznej legendzie zrywów patriotycznych. 6 sierpnia 1914 roku, o godz. 2.42 w nocy kompania ruszyła z krakowskich Oleandrów w kierunku Miechowa, a potem dalej, w stronę granicy zaboru rosyjskiego. Był to pierwszy polski oddział wojskowy, widziany tam od czasów powstania styczniowego.

- Przeszli 150 kilometrów z Krakowa do Kielc - mówi Andrzej Stanisław Adamczyk. - Od początku lat osiemdziesiątych organizowany jest przemarsz między miastami, za komuny uczestnicy tego wydarzenia byli niejednokrotnie karani. My w Gdańsku nie mamy wielkich ambicji co do trasy. Krakusom konkurencji nie zrobimy. Po prostu chcemy przypomnieć ważne naszym zdaniem historyczne wydarzenie.

Józef Piłsudski w więzieniu przy Schiesstange

Przemaszerują przez Wrzeszcz

W Gdańskiej uroczystości uczestniczyć mają trójmiejscy piłsudczycy, których w lokalnych strukturach Związku Piłsudczyków RP jest około 150.

- Osoby w różnym wieku, różnym stanie zdrowia, ale co najmniej pięćdziesiątka powinna być, oczywiście w mundurach - podkreśla prezes Adamczyk.

Będą poczty sztandarowe, orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej, wśród gości m.in. minister Lech Parell - szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, członek Prezydium ZK ZP RP gen. zw. Wita Ludwichowska-Pawłowska.

 

TV

Rzuć palenie!