Piłkarze ręczni poza finałem Pucharu Polski, ale dobry mecz z Industria Kielce

W dniach 3-5 maja w Kaliszu odbywał się turniej finałowy piłkarzy ręcznych. Jedną z półfinałowych par tworzyły zespoły Energa Wybrzeże Gdańsk i Industria Kielce. Gdańszczanie długi czas dotrzymywali kroku mistrzowi Polski, by ostatecznie ulec 30:33. Puchar Polski wywalczyli szczypiorniści Orlen Wisły Płock po raz trzeci z rzędu.
05.05.2024
W środku mężczyzna w dresie z brodą. Wokół niego zawodnicy w strojach sportowych
Trener Patryk Rombel instruuje swoich zawodników. Zdjęcie z meczu 1/4 finału Pucharu Polski przeciwko Grupa Azoty Unia Tarnów

Turniej finałowy Pucharu Polski nagrodą

Energa Wybrzeże w tegorocznej superlidze grał słabiej, przez długi czas walczył o utrzymanie. Cel został osiągnięty na jedną kolejkę przed końcem sezonu. W Pucharze Polski gdańszczanom wiodło się zdecydowanie lepiej: dotarli aż do turnieju finałowego z udziałem czterech drużyn.

- Awans do turnieju w Kaliszu jest dla nas świetną nagrodą za ciężką pracę, którą wykonaliśmy jako drużyna, żeby wrócić na właściwe tory - mówił przed turniejem kapitan gdańskiej ekipy, Piotr Papaj.

Pary półfinałowe Pucharu Polski tworzyły: KGHM Chrobry Głogów i Orlen Wisła Płock oraz Energa Wybrzeże Gdańsk i Industria Kielce. Faworytami były mistrz i wicemistrz Polski, finaliści poprzednich edycji Pucharu Polski, czyli Industria i Orlen Wisła.

Energa Wybrzeże zostaje w superlidze piłkarzy ręcznych. Zwycięska seria gdańszczan

Półfinał: świetny początek

- Udział w finałowym turnieju jest swego rodzaju nagrodą za ten cały trudny sezon i właśnie tak zamierzamy potraktować ten mecz, a być może dwa mecze - zapowiadał trener Energa Wybrzeże, Patryk Rombel.

I jego podopieczni zaczęli znakomicie. Po pięciu minutach gry prowadzili 3:0. Faworyci dopiero w 7. minucie zdobyli gola za sprawą Benoit Kounkouda. W 14. minucie obrotowy Michał Peret trafił na 6:2.

Ale kielczanie jakby się przebudzili, rzucili pięć razy celnie z rzędu (6:7). Chłopcy Rombla nie zamierzali odpuszczać: do przerwy odzyskali prowadzenie (12:11).

Końcówka jednak dla mistrza Polski

W drugiej połowie spotkanie było bardzo wyrównane. Było 19:18, 19:21, 21:21 a w 50. minucie 25:25.

W końcówce lepiej poradzili sobie kielczanie prowadzeni przez swego kapitana Alexa Dujszebajewa, który został wybrany najlepszym graczem meczu.

W drugim półfinale Orlen Wisła pokonała KGHM Chrobry 36:19. W finale w niedzielę, 5 maja, wieczorem Orlen Wisła - pokonała Industrię 29:20 (15:11), zdobywając Puchar Polski po raz trzeci z rzędu.

Energa Wybrzeże Gdańsk – Industria Kielce 30:33 (12:11)

Energa Wybrzeże: Poźniak, Bedoui – Jachlewski 5, Powarzyński 4, Siekierka 4, Peret 3, Stępień 3, Będzikowski 3, Domagała 2, Papina 2Milicevic 1, Pieczonka 1, Góralski 1, Papaj 1, Tomczak, Zmavc

Industria: Wałach, Mestrić, Wolff – A. Dujszebajew 6, Karalek 6, Moryto 5, Surgiel 3, Paczkowski 3, Kounkoud 3, Nahi 2, Tournat 2, D. Dujszebajew 1, Thrastarson 1, Wiaderny 1, Karacic

Rusza budowa przejścia naziemnego przez Podwale Grodzkie. Jak będą przebiegać prace?