Piknik rodzinny z kajakami na zakończenie lata

Czy wam też jest szkoda mijającego lata? Jeśli tak, to nie może was zabraknąć w sobotę, 21 września na pikniku rodzinnym przy przystani kajakowej Młynówka na Wyspie Sobieszewskiej. W programie pływanie kajakami i SUP-ami, malowanie na sztalugach, dmuchańce, konkurencje żeglarskie, warsztaty konstruowania latawców, a przy dobrej pogodzie także kąpiel w pianie. Dodatkowo, 21 i 22 września odbędą się rejsy żaglówkami, które zostały odwołane z powodu aury w poprzedni weekend. Wydarzenia są bezpłatne i realizowane w ramach Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, który Miasto Gdańsk prowadzi w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego 2027.
17.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przy przystani stoi kajak, w którym siedzi kobieta z dzieckiem i psem.
Kajakowy piknik rodzinny już w najbliższą sobotę. N/z jedna z poprzednich edycji wydarzenia
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Kajak, SUP a może zajęcia na lądzie?

Miasto Gdańsk razem z Gdańskim Ośrodkiem Sportu i partnerami zapraszają w sobotę, 21 września na aktywny piknik rodzinny przy kanale Młynówka. Rodzinna atmosfera, aktywności na wodzie, moc atrakcji dla dzieci, konkursy i prelekcje pozwalające jeszcze lepiej poznać Wyspę Sobieszewską to mocne strony organizowanych tu wydarzeń. Odbywają się one od 2021 roku, kiedy to powstała nowa przystań kajakowa na Wyspie Sobieszewskiej.

Dodatkowo, w weekend 21 i 22 września mieszkańcy żeglować będą wokół Wyspy Sobieszewskiej. Impreza została przeniesiona z 14 i 15 września, z powodu złych kapryśnej pogody.

Wszystkie zapisane osoby proszone są o potwierdzenie udziału do 17 września do godz. 15.00 na mail: plywaniazmieszkancamigdanska@gmail.com. Niepotwierdzone, wolne miejsca, znów trafią do puli.

Uczestnicy i uczestniczki pikniku przy przystani Młynówka mogą liczyć na bezpłatne wypożyczenie kajaków i SUP-ów (na miejscu, nie obowiązują zapisy), żeglarskie i wodne zabawy dla dzieci – m.in. bieg Jungów, bańki mydlane, naukę węzłów, grę terenową, poławianie rybek, malowanie na sztalugach. Z Wyspą Sobieszewską nieodłącznie kojarzą się też latawce, nie zabraknie więc warsztatów konstruktorskich oraz pokazów latawcowych. Najmłodsi będą mogli skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni i zamków, starsi – mobilnego punktu do głosowania w Budżecie Obywatelskim i zasięgnąć informacji dotyczących pakietów Karty Mieszkańca. Dla wszystkich przygotowano również konkursy wiedzy o Wyspie Sobieszewskiej, stoisko edukacyjne o ochronie ssaków i ptaków żyjących na Wybrzeżu, pokazy sprzętu strażackiego i pierwszej pomocy. Przy dobrych warunkach pogodowych piknik zakończy się wielką kąpielą w pianie.

Na miejscu działać będzie punkt gastronomiczny z kawą, napojami i ciepłymi przekąskami.

W przygotowanie programu zaangażowani są: Urząd Miejski w Gdańsku, Gdański Ośrodek Sportu, Chorągiew Gdańska ZHP, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, Ochotnicza Straż Pożarna Gdańsk-Sobieszewo, WWF Polska, Fundacja Strefa Mocy, Fundacja Obudź Nadzieję, Gdańskie Centrum Kontaktu, Gdańska Organizacja Turystyczna.

Kilka osób dorosłych i dzieci puszczają na trawniku bańki mydlane. Obok stoją leżaki.
Podczas pikniki na uczestników czekają również liczne atrakcje na lądzie
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Działania z i dla lokalnej społeczności Wyspy Sobieszewskiej są elementem trwającego od 2016 roku programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, który Miasto Gdańsk prowadzi w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego. Już za trzy lata, w 2027 roku, do Gdańska, na Wyspę Sobieszewską przyjadą skauci z całego świata.

Gdańska delegacja na Światowej Konferencji Skautowej

Jak dotrzeć na przystań kajakową „Młynówka”

Rowerem: na Wyspę Sobieszewską prowadzi z Gdańska Głównego trasa rowerowa Eurovelo. Ruszamy np. z Bramy Żuławskiej wyznaczoną tam ścieżką rowerową. W Przejazdowie skręcamy w kierunku Wyspy Sobieszewskiej. Na Wyspie skręcamy na niewielkim rondzie w ulicę Przegalińską. Na wysokości trawiastego boiska skręcamy w prawo.

Autobusem: na Wyspę Sobieszewską kursuje linia 112 i 186. Linią 112 możemy wysiąść na przystanku Falowa 02 i skręcić w pobliską ul. Przegalińską. Dojście do miejsca imprezy zajmie do 5 min. Z autobusu 186 należy wysiąść na przystanku Sobieszewo, tuż za mostem i przejść pieszo ok. 10 min ulicą Turystyczną i następnie skręcić w ul. Przegalińską.

Autem: przy terenie imprezy przygotowany będzie niewielki parking. W miarę możliwości organizatorzy zachęcają jednak do transportu zbiorowego lub rowerowego.

  • Co? Aktywny piknik rodzinny
  • Gdzie? Przystań kajakowa „Młynówka”, ul. Przegalińska
  • Kiedy? Sobota, 21 września, w godz. 11:00-16:00
Grafika informująca o kajakowym pikniku rodzinnym. Na rysunku ludzie płyną kajakiem.
 
Źródło: UMG

Oprac. PK

TV

Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej