W sobotę pomóż posadzić 300 dębów, w prezencie dostaniesz sadzonki i nasiona kwiatów
Do powstania „zielonego” przystanku konieczne było jego odpowiednie przygotowanie. Do tylnej części wiaty zamontowano ożebrowanie, które stanowić będzie podporę dla roślin pnących. Rozwiązanie nie narusza konstrukcji wiaty, ani nie wpływa na obciążenie jej dachu.
Ponadto rozbrukowana została nawierzchnia chodnika wokół wiaty, co pozwoliło na założenie w tym miejscu rabaty. Kolejnym etapem była wymiana dotychczasowego podłoża na ziemię urodzajną wzbogaconą o hydrożel, który zapewni roślinom nawodnienie w okresie niedoboru wód opadowych.
Na powstałych rabatach posadzone zostały krzewy - berberys i irga, zaś na tylnej części wiaty bluszcz. To rośliny, które przez większą część roku pozostają zielone i dobrze znoszą trudne warunki do rozwoju - bliskość ulicy o dużym natężeniu ruchu. Dodatkowo powierzchnię rabat wyłożono żwirem płukanym, który ograniczy rozrost chwastów i zmniejszy parowanie wody z gleby. W celu ochrony roślin przed zanieczyszczeniami z jezdni do istniejącego ogrodzenia przystanku zamontowane zostały dodatkowe osłony z pleksi. Posadzone rośliny będą regularnie pielęgnowane, a do mycia wiaty przystankowej nie będą używane środki chemiczne.
„Zielona” wiata na przystanku przy Podwalu Przedmiejskim jest projektem pilotażowym. Wpływ na jego kontynuację będzie miał przede wszystkim efekt przeprowadzonych nasadzeń, a także odbiór osób korzystających z przystanku. Jeśli przygotowany przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni projekt spodoba się mieszkańcom, niewykluczone że podobnie „zazielenią” się także inne przystanki.
Oprac. AO