Strefa objęta zakażeniem ASF
Zgodnie z wydaną Dyrektywą Komisji Unii Europejskiej, nasz region znalazł się w strefie objętej zakażeniem afrykańskim pomorem świń. Wirus jest groźny jedynie dla dzików i świń. Przenoszony może być natomiast przez ludzi i zwierzęta (na podeszwach butów i łap czy oponach pojazdów, w tym rowerów). Obecność wirusa może spowodować straty w gospodarce, w tym w hodowli trzody chlewnej. Posiada on długą przeżywalność w środowisku, i co bardzo istotne - cechuje się długą przeżywalnością w produktach mięsnych pochodzących od zakażonych świń domowych i dzikich.
Co zrobić, aby zminimalizować rozprzestrzenianie wirusa w naszym regionie?
- Niezwłocznie zgłaszajmy martwe dziki do Gdańskiego Centrum Kontaktu,
- Nie zaśmiecajmy resztkami żywności miasta, korzystajmy z koszy na śmieci,
- Zwracajmy uwagę administratorom budynków i administratorom podległych terenów na skuteczne zabezpieczenie punktów gromadzenia odpadów, kontenerów oraz ulicznych koszy na śmieci przed dostępem zwierząt oraz zgłaszajmy ich przepełnienie,
- Nie dokarmiajmy dzikich zwierząt,
- W miarę możliwości oczyśćmy i umyjmy obuwie lub rower po powrocie z aktywności na świeżym powietrzu.
Port Czystej Energii da energię i ciepło mieszkańcom
Widzisz martwego dzika, zadzwoń!
W przypadku znalezienia lub zauważenia na terenie miasta martwego dzika, informację należy niezwłocznie zgłosić do Gdańskiego Centrum Kontaktu na całodobowy numer tel. 58 52 44 500 lub poprzez aplikację mobilną z podaniem dokładnej lokalizacji. Takiego zwierzęcia nie należy dotykać.
Zgodnie z rozporządzeniem wojewody pomorskiej, na zewnętrznych granicach Gdańska zostały ustawione żółte tablice ostrzegawcze informujące o wjeździe do strefy objętej zakażeniem u dzików:
- przy lotnisku - przy rondzie ul. Spadochroniarzy
- ul. Słowackiego - za stacją BP w kierunku Gdańska
- wyjazd z ul. Przemysłowej w ul. Oliwską
- ul. Sucharskiego - za wyjazdem z terminala promowego
- ul. Kontenerowa - za wyjazdem z Baltic Hub
- Świbno - wyjazd z przeprawy promowej
Sytuacja w Gdańsku jest stale monitorowana, a służby bezpośrednio współpracują z Powiatowym Lekarzem Weterynarii. Służby miejskie na bieżąco sprawdzają tereny miasta oraz rejon ujawnienia pierwszego potwierdzonego przypadku ASF. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku.
Oprac. KG