Inauguracja roku szkolnego w Morskiej Szkole Podstawowej
– Kochane dzieci, mam nadzieję, że w tym miejscu nie tylko będziecie zdobywali nowe umiejętności, ale przede wszystkim nawiążecie przyjaźnie i zbudujecie więzi społeczne. Bo tak naprawdę w naszym społeczeństwie chodzi o to, żeby mieć do siebie zaufanie i potrafić mądrze współpracować – mówiła podczas rozpoczęcia roku Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Kochani rodzice, proszę was o mądre wsparcie wspólnoty szkolnej. Bo wspólnota szkolna to dzieci, nauczyciele, ale to także wy, dlatego angażujcie się w życie szkoły, wspierajcie wychowawców klas i dyrekcję. Życzę wszystkim spokojnego roku szkolnego. Myślę, że polska edukacja, jak mało, które miejsce potrzebuje spokoju, żeby przyszłe pokolenia Polek i Polaków wychowywać w komforcie, umiejętności współpracy, w wartościach, ale też w otwartości na otaczający nas świat.
Pierwsze skrzydło Morskiej Szkoły Podstawowej Gdańsk-Południe przy ul. Srebrnej będzie służyło uczniom klas 0-3. W kolejnym roku będzie to już pełnowymiarowa szkoła podstawowa. Placówka powstała w partnerstwie - wybudował ją inwestor prywatny, a prywatny operator będzie ją prowadził.
– Dzisiaj spełniamy obietnice, za co z całego serca dziękuję inwestorowi, firmie Gedbud, która dotrzymała słowa. Bo w dzisiejszych, naprawdę trudnych warunkach ekonomicznych, udało się zakończyć pierwszy etap budowy. Proszę was także o to, żebyście uważali na to, co się dzieje w koło. Kontynuujemy budowę, żeby w przyszłym roku otworzyć drugie skrzydło szkoły dla starszych klas – dodała prezydent Gdańska.
W Morskiej Szkole Podstawowa Gdańsk-Południe naukę rozpocznie 360 dzieci z 15 oddziałów. Skrzydło A, to 16 pełnowymiarowych sal lekcyjnych, kilka mniejszych do pracy w grupach oraz gabinety do pracy jeden na jeden. Od 4 września w szkole będzie zatrudnionych blisko 40 nauczycieli. Budowa wraz z odbiorami trwała zaledwie 14 miesięcy.
Nowy rok szkolny: zmiany w komunikacji miejskiej, w tym wydłużenie tras
Inauguracja roku szkolnego w Specjalnym Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku
Ośrodek od 1992 roku zapewnia kształcenie specjalne oraz rewalidację i terapię dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi z autyzmem. Ośrodek mieści się w dwóch lokalizacjach, w budynku przy ul. prezydenta L. Kaczyńskiego 28 uczy się 25 uczniów w wieku od 16-24 lat, a na ul. Suchej 29 uczy się 31 uczniów w wieku od 7-15 lat. W inauguracji roku szkolnego wzięła udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
– Uczniom, nauczycielom, wychowawcom i rodzicom chciałabym życzyć mocy, bo myślę, że na progu nowego roku szkolnego wszyscy bardzo tego potrzebujemy. Jestem wdzięczna za pracę, jaką tu wykonujecie, dziękuję szczególnie rodzicom, czyli inicjatorom tego miejsca. Mam nadzieję, że niebo i ludzie będą sprzyjać, by ośrodek mógł się nadal rozwijać. Wszystkiego dobrego – mówiła podczas wizyty w ośrodku Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
W SORW prowadzona jest edukacja i terapia behawioralna, która wykorzystuje zasady Stosowanej Analizy Zachowania – w pełni naukowej metody rozwijania i modyfikacji zachowań. Nauczanie jest zindywidualizowane i dostosowane do potrzeb każdego ucznia. Rodzice mogą uczestniczyć w zajęciach w nieograniczonym zakresie, są zapraszani przez nauczycieli i sami inicjują takie wizyty. Celem jest nie tylko obserwowanie zajęć, ale również uczenie się od nauczycieli metod i technik pracując pod ich nadzorem ze swoim dzieckiem.
Nowe placówki i Rzecznik Praw Ucznia
Poza szkołą przy ul. Srebrnej, w tym roku szkolnym otwarto także nowy budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Wodnika w Gdańsku Osowej. Przy ul. Wąsowicza i ul. Hynka uruchomiono również 2 nowe publiczne niesamorządowe przedszkola.
Nowo otwarte Publiczne Pozytywne Przedszkole przy ul. Wąsowicza, w którego otwarciu, 4 września, wzięła udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, gotowe jest przyjąć 100 przedszkolaków. Z początkiem września do placówki będzie uczęszczać blisko czterdzieści małych gdańszczanek i gdańszczan (3-4-5-6 latki). Jest to zwiększenie dostępności do bezpłatnych, publicznych miejsc opieki przedszkolnej dla mieszkańców Oliwy, ale też dla środowiska związanego z Uniwersytetem Gdańskim ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo kampusu akademickiego. Obok przedszkola już od ponad dwóch lat funkcjonuje żłobek dla setki dzieci.
Po raz pierwszy w Gdańsku jest Rzecznik Praw Ucznia
Od 1 września pracę na stanowisku Rzecznik Praw Ucznia w Gdańsku rozpoczęła Katarzyna Gęba. Jej zadaniem jest koordynowanie działań na rzecz przestrzegania i promocji praw ucznia. W planach jest, aby zespół Rzecznika Praw Ucznia współpracował z gdańskimi mediatorami, szkolnymi rzecznikami praw uczniów oraz Młodzieżową Radą Miasta Gdańska. Ma upowszechniać wiedzę na temat praw uczniów i uczennic wśród młodzieży i dorosłych, a także wspierać ich w sytuacjach, gdy prawa te będą naruszane.