Oliwa nie zapomina o artystach - zamontowano pierwsze tablice poświęcone twórcom
Muzeum Gdańska wraz z Radą Dzielnicy Siedlce od końca marca zbierają archiwalne zdjęcia i pocztówki ilustrujące życie i historię Siedlec, w ramach czwartej części projektu „Historie Gdańskich Dzielnic”. Od momentu rozpoczęcia zbiórki pamiątek do Muzeum trafiło już kilkadziesiąt zdjęć z okresu przedwojennego i powojennego.
Do najciekawszych należą pamiątki po Brunonie Bronk, nauczycielu Macierzy Szkolnej, który pozuje w mundurze Armii Andersa. Przekazał je członek rodziny - Jarosław Bronk.
- Bohater zdjęć walczył pod Monte Cassino i znał się z księdzem Franciszkiem Rogaczewskim, którego Niemcy rozstrzelali w KL Stutthof 11 stycznia 1940 roku wraz z innymi przedstawicielami gdańskiej Polonii - opowiada Katarzyna Kurkowska z Muzeum Gdańska, kurator projektu „Historie Gdańskich Dzielnic”.
Zdjęcia ilustrujące historię Brunona Bronk będą jednymi z tych, które zobaczymy na początku lipca na nowej wystawie plenerowej Muzeum Gdańska, opowiadającej o historii Siedlec. Następnie trafią do publikacji o historii dzielnicy, która ukaże się w przyszłym roku. Obecnie trwa zbiórka pamiątek, które znajdą się w albumie - każdy może przekazać posiadane przez siebie zdjęcia ilustrujące historię Siedlec.
- Przyjmujemy praktycznie wszystkie fotografie z Siedlec do początku lat 90. XX w. Najcenniejsze są te, które ilustrują życie codzienne albo poszczególne budynki - dodaje kurator Katarzyna Kurkowska. - Zdjęcia, które niedawno otrzymaliśmy wpisują się w te ramy. Widzimy na nich Polaków z Wolnego Miasta Gdańska podczas wesela w 1934 r., spaceru z synem w 1937 r. Ciekawe są również te, które dopowiadają narrację, np., przedwojenne zdjęcie koła pedagogicznego Macierzy Szkolnej, czy fotografia Brunona Bronk.
Skany albo zdjęcia zdjęć z gdańskich Siedlec wraz z opisem ilustracji można wysłać mailowo. Oryginały można przynieść osobiście do Muzeum lub Rady Dzielnicy Siedlce. Termin przyjmowania fotografii upływa 1 grudnia 2020 r.
Więcej informacji można uzyskać w konsultacji telefonicznej lub mailowej:
Siedziba Rady Dzielnicy, ul. Kartuska 63-65, Gdańsk
Dyżur: wtorki, godz. 18:00-19:00
Mail: rada@radasiedlce.pl
Osoba do kontaktu: Andrzej Nawara, przewodniczący Rady Dzielnicy, tel. 506 518 094
Muzeum Gdańska, ul. Długa 46/47, Gdańsk
Dyżur telefoniczny: pon-pt, godz. 8.30-15.30
Mail: k.kurkowska@muzeumgdansk.pl
Osoba do kontaktu: Katarzyna Kurkowska, kurator projektu, tel. 789 449 684
Kolejna gdańska dzielnica zostanie upamiętniona
„Historie Gdańskich Dzielnic” to projekt Muzeum Gdańska realizowany przy wsparciu Biura Rozwoju Gdańska oraz poszczególnych rad gdańskich dzielnic. W ramach cyklu w danej dzielnicy w sezonie letnim odbywa się wystawa plenerowa i spacery tematyczne po dzielnicy, jesienią wykłady, a w roku następnym po zakończeniu wystawy wydawana jest publikacja naukowa poświęcona najciekawszym fenomenom związanym z małymi wspólnotami Gdańska.
Do tej pory kompleksowego opracowania doczekały się Chełm (2017-2018) oraz Stare Przedmieście (2018-2019). W tym roku ma się ukazać publikacja o Nowym Porcie, która zakończy trzecią edycję projektu.
Skarb Siedlec - radni dzielnicy chcą wybudować punkt widokowy. Sprawdź, w którym miejscu