• Start
  • Wiadomości
  • Noworoczne kolegium przewodniczących dzielnic. O czym rozmawiano?

Noworoczne kolegium przewodniczących dzielnic. O czym rozmawiano?

To było pierwsze kolegium w nowej kadencji 2024-2029. W gmachu Centrum Dolna Brama, z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz, spotkali się przewodniczący zarządów oraz przewodniczący rad dzielnic. Zwiększenie budżetów dzielnic, zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 22 i współpraca na linii rady dzielnic - urząd - to główne wątki podjęte podczas spotkania, które odbyło się w środę, 15 stycznia.
15.01.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kilkadziesiąt osób siedzi na krzesłach, w kilku rzędach, w pomieszczeniu o białych ścianach
Kolegium zarządów dzielnic zorganizowano w gmachu Centrum Dolna Brama na Dolnym Mieście
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Okazja do wzajemnego poznania

Sala, w której odbyło się kolegium pękała w szwach. Na miejscu pojawili się przewodniczący z wieloletnim doświadczeniem, ale było też sporo nowych “twarzy”. Była to więc okazja do wzajemnego poznania się i wymiany doświadczeń. Obecnych przywitały Sylwia Betlej, dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- To wspaniałe, że także nowe osoby chcą brać współodpowiedzialność za swoje otoczenie i swoje dzielnice - zaznaczyła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Dla mnie, i dla wielu miejskich jednostek, to Państwo jesteście najważniejszymi partnerami w dzielnicach. Macie też najlepszą perspektywę dotyczącą wielu codziennych spraw. Życzę cierpliwości w działaniu i liczę na dobrą współpracę.

W trakcie spotkania prezydent zaprezentowała założenia Strategii Rozwoju Gdańska, w której zawarte są najważniejsze wyzwania na najbliższe lata oraz kluczowe potrzeby rozwojowe miasta i mieszkańców. Opowiedziała pokrótce, jakimi zagadnieniami/dziedzinami życia miasta zajmują się jej zastępcy, a także zapowiedziała powrót do służbowych spacerów po dzielnicach.

Czytaj także: Na Stogach i Przymorzu Wielkim wybory rad dzielnic. LISTY KANDYDATÓW

na zdjęciu kobieta w średnim wieku, w jasno brązowej marynarce, mówi do mikrofonu, obok niej duży ekran na którym wyświetla się grafika
W styczniowym kolegium uczestniczyła prezydent Aleksandra Dulkiewicz
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Ograniczyć wieczorną sprzedaż alkoholu

Dłuższą chwilę poświęciła też kwestii, która od kilku dni rozbudza dyskusje w mieście. W ostatnim czasie do gdańskich rad dzielnic trafił bowiem, do konsultacji, projekt uchwały dotyczący ograniczenia czasu sprzedaży alkoholu w sklepach - chodzi o zakaz jego sprzedaży w godz. 22 - 6. To m.in. efekt uchwały funkcjonującej od kilku lat w dzielnicy Śródmieście, ograniczającej właśnie sprzedaż alkoholu w sklepach w godzinach wieczornych.

- Z badań specjalistów, danych policji, wynika, że to działa. Ludzie, którzy kupują w sklepach alkohol o godz. 23 i później, rujnują swoje zdrowie. To z tego wynikają też awantury i zakłócanie spokoju publicznego - zaznaczyła prezydent Gdańska.

Przyznała przy tym, że z roku na rok wyraźnie rośnie sprzedaż alkoholu. Widać to w dochodach miasta - z opłat z tytułu zezwoleń na sprzedaż alkoholu i z wpływów z ilości sprzedawanego alkoholu w sklepach.

Dane specjalistów pokazują, że dużo ludzi kupuje alkohol w godzinach porannych, przed pracą, zazwyczaj tzw. małpki. 

- To jest problem i musimy, jako miasto, zareagować - podkreśliła prezydent, przyznając także, że jest i druga strona medalu, ponieważ sprzedaż alkoholu to dla wielu sklepów “być albo nie być”. 

Po wystąpieniu prezydent Dulkiewicz, Anna Fikus-Wójcik z Biura Rozwoju Gdańska przedstawiła założenia Gdańskiej Polityki Zieleni oraz koncepcje dotyczące studium Gdańskich Przestrzeni Lokalnych.

Czytaj także: Wiecha przy Morenowym Wzgórzu. Nowa szkoła w Pieckach-Migowie

Radni chcą wyższych budżetów i sprawczości

Po omówieniu wszystkich prezentacji, już w trakcie dyskusji, Andrzej Witkiewicz, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Strzyża, zwrócił uwagę na to, iż niska frekwencja głosujących w październikowych wyborach rad dzielnic przełożyła się na dużo niższe budżety w wielu dzielnicach. W związku z tym zapytał, czy planowane jest ich zwiększenie.

- Ostatnia zmiana stawki bazowej nastąpiła w 2018 roku. Wynosi ona obecnie 12 złotych, a wszystko drożeje - argumentował przewodniczący Witkiewicz.

Prezydent Dulkiewicz przyznała, że nie rozmawiała na ten temat z radnymi Miasta Gdańska i nie wie, czy są takie pomysły. Podkreślała przy tym, że takie uchwały “wychodzą” z komisji Rady Miasta Gdańska, a nie z biura prezydenta.

W gmachu Urzędu Miejskiego przy ul. Nowe Ogrody, swoją siedzibę ma obecnie Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami. To w nim radni załatwiają wszelkie formalności związane z ich działalnością w dzielnicach. Są plany, by przenieść je do miejskiej kamienicy przy ul. Długi Targ, gdzie przez wiele lat swoją siedzibę miał Instytut Kultury Miejskiej. Ten pomysł nie podoba się niektórym radnym. Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa, poprosił, by przeanalizować możliwość pozostawienia Biura w obecnym miejscu. Jak tłumaczył, radni dojeżdżający samochodami, zwłaszcza z odległym dzielnic typu Oliwa i Żabianka, będą mieli problem ze znalezieniem miejsca parkingowego, i m.in. przez to wydłużać się będzie czas, który będą musieli poświęcić na załatwienie formalności.  

Prezydent Dulkiewicz przyznała, że urząd boryka się z problemami lokalowymi. Pracuje w nim obecnie około 1,3 tys. osób - wiele etatów trzeba było stworzyć w ostatnich latach, by móc sprostać wyzwaniom i wymogom, jakie stawia się obecnie samorządom. 

- Przeanalizujemy ten postulat, ale nic dzisiaj nie obiecuję - podkreśliła prezydent Gdańska. 

Czytaj także: Most Siennicki. Prezydent Gdańska z mieszkańcami

na zdjęciu kilkadziesiąt osób siedzi na krzesłach, wszyscy tyłem do fotografującego, patrzą przed siebie na duży ekran
Obecnie w 33 dzielnicach Gdańska funkcjonują ich rady
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Bartosz Stefański, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa, stwierdził z kolei, że rady dzielnic “nie czują”, by miały sprawczość, i jest to jeden z powodów, w jego ocenie, niskiej frekwencji w ostatnich wyborach. W podobnym tonie wypowiadała się Halina Królczyk, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Dolny Wrzeszcz. W jej ocenie brak sprawczości przełożył się także na problem z frekwencją kandydatów do rad dzielnic. 

- Nasze projekty, opracowane przy współpracy z mieszkańcami, czasem padały, co budziło rozżalenie. Proszę, żebyśmy się pochylili nad tym i wspólnie próbowali znaleźć rozwiązanie tego problemu. Zależy nam, by były realizowane projekty, które są ważne dla danej dzielnicy - podkreślała przewodnicząca Królczyk. 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zwróciła uwagę, iż w ostatniej kadencji “udało się więcej projektów niż się nie udało”. 

- Staramy się poprawiać, ale też nie na wszystko mamy wpływ. Wiem, że nie jest idealnie, ale staramy się poprawiać to, co nie działa prawidłowo. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że w ostatnich latach udało się zrealizować sporo projektów społecznych. To bardzo istotne, bo rady dzielnic są także od integrowania i aktywizowania lokalnej społeczności - podkreśliła prezydent, przyznając, że zdarza się też, iż w niektórych sytuacjach zawodzi odpowiednia komunikacja.

Marcin Zabojszcz, przewodniczący Rady Dzielnicy Zaspa Młyniec, zwracał z kolei uwagę na problemy z komunikacją miejską. 

Wybory do rad dzielnic odbyły się 13 października 2024 r. Wówczas mieszkańcy Gdańska wybrali 537 osób w 33 dzielnicach. Wybory do rad dwóch dzielnic: Stogi i Przymorze Wielkie zaplanowano 9 lutego br.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Wodowanie statku w gdańskiej stoczni