Gdański Ośrodek Sportu, biorąc pod uwagę potrzeby mieszkańców, turystów oraz podmiotów działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, postanowił zorganizować takie miejsce, które będzie odpowiadało potrzebom osób na co dzień zmagających się z ograniczeniami ruchu, niepełnosprawnością wzroku czy słuchu. Będzie to jednocześnie przestrzeń przyjazna osobom starszym i rodzinom z dziećmi. Otwarta dziś plaża dostępna dla wszystkich jest kolejną zrealizowaną rekomendacją z przyjętego trzy lata temu, Gdańskiego Modelu na rzecz Równego Traktowania.
- Gdańsk jest miastem dla każdego! – przypomniała podczas otwarcia plaży Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - To dla nas nie tylko pusty slogan. To hasło to konkretne działania. Po pierwsze - karta mieszkańca z pakietem dostępności. To również audyty prowadzone w różnych instytucjach kultury, które mają sprawdzać dostosowanie gdańskich obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Po drugie - komunikacja publiczna: sto procent autobusów i tramwajów to pojazdy niskopodłogowe. Po trzecie, Poradnik Projektowania Uniwersalnego, czyli takie projektowanie miasta, które uwzględnia różne potrzeby. Model na rzecz Równego Traktowania to nie tylko zbiór rekomendacji, które od trzech lat leżą na półce, ale to też konkretne działania. Dziś otwieramy plażę dostępną dla wszystkich i zapraszamy do testowania, tak, jak zachęciliśmy do testowania fragmentu nawierzchni na ul. Długi Targ. Nie mamy 100 procent pewności, że to miejsce będzie w pełni spełniało potrzeby wszystkich, którzy mają szczególne wymagania, więc otwieramy, testujemy i zachęcamy do dzielenia się opiniami - podkreślała prezydent Gdańska.
Plaża dostępna dla wszystkich
Projekt zainicjowany przez Gdański Ośrodek Sportu ma na celu nie tylko stworzenie przyjaznej przestrzeni plażowej, ale także pełni funkcje edukacyjne. Na tablicy z informacjami zapisanymi alfabetem Braille’a umieszczone zostały napisy w języku polskim, które mogą stać się doskonałą okazją do rozmów z dziećmi na temat różnych rodzajów niepełnosprawności. Informacje, w jaki sposób komunikować się z osobami z niepełnosprawnością znajdują się na stronie gdańskich kąpielisk.
- Zastosowane rozwiązania oparte zostały na Poradniku projektowania uniwersalnego - szczegółowe standardy dostępności dla kształtowania przestrzeni i budynków w mieście Gdańsku, które wpisują się w gdański Model na rzecz Równego Traktowania. Ich zakres został również skonsultowany z Fundacją Machina Zmian. Jest to projekt pilotażowy. Jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi i wskazówki, by z roku na rok plaża stawała się miejscem jeszcze bardziej przyjaznym dla wszystkich – zaznacza Leszek Paszkowski, dyrektor GOS – administratora Kąpielisk Morskich w Gdańsku.
- Dostępność stała się nie problemem a potrzebą, którą widzimy dzisiaj w znacznie szerszym wymiarze niż tylko adresowaną do osób z niepełnosprawnością. Bo każdy z nas ma w różnych momentach swojego życia rozmaite potrzeby. I w związku z tym, to, co organizujemy w przestrzeni musi dawać nam wszystkim satysfakcję z tego, że ta przestrzeń nam służy – podkreślała Ewa Kamińska, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Osób Niepełnosprawnych.
Udogodnienia plaży dostępnej dla wszystkich:
- kładka plażowa o szerokości 1,8 m z poszerzeniami ułatwiającymi manewrowanie po kładce, z oznakowaniem
- ławki z oparciem i podłokietnikami, dostosowane wysokością dla osób z ograniczoną mobilnością,
- przebieralnia plażowa o szerokości wjazdu 90 cm, z uchwytami i siedziskiem,
- informacja o udogodnieniach zapisana alfabetem Braille’a,
- tablice informacyjne z odpowiednim kontrastem i wielkością liter,
- kod QR na tablicy z regulaminem dla osób słabowidzących,
- amfibia – specjalistyczny wózek do kąpieli,
- informacja SMS dla osób głuchych,
- sanitariaty plażowe,
- sygnał dźwiękowy na bojach kąpieliskowych,
- informacja zapisana alfabetem Braille’a na koszach do segregacji,
- informacja na stronie internetowej kapieliskagdansk.pl
Przyjazna plaża
Gdański Ośrodek Sportu od wielu lat realizuje projekt Przyjazna Plaża. Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce, już w 2010 roku zakupiło wózek umożliwiający osobom z niepełnosprawnością ruchu kąpiel w morzu. Dziś bezpłatnie z amfibii można skorzystać na plaży przyjaznej dla wszystkich (wejście nr 50) oraz na kąpielisku Gdańsk Stogi (wejście nr 26). Co roku rozkładane są również kładki przy najczęściej uczęszczanych wejściach na plażę. W pasie nadmorskim powstają całoroczne toalety dostosowane dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
oprac. AU