Piecki - Migowo. Skwer przy ul. Piecewskiej imienia prof. Joachima Gudela?

W listopadzie 2023 roku uroczyście otwarto znajdujący się przy ul. Piecewskiej, tuż za przychodnią, zmodernizowany, atrakcyjnie zagospodarowany skwer sąsiedzki, roboczo nazwany "Parkiem Uphagenów". Radni postanowili nadać temu miejscu oficjalną nazwę. Zapytano mieszkańców dzielnicy, ci zgłosili dziewięć propozycji - najczęściej pojawiało się nazwisko prof. Joachima Gudela. Uchwałę w sprawie wyboru takiego patrona Rada Dzielnicy Piecki - Migowo podjęła w grudniu ub.r. Teraz nazwę musi zatwierdzić jeszcze Rada Miasta Gdańska.
02.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu drewniany zamek z metalową zjeżdżalnią, dużo osób wokół stoi lub przechodzi, są w jesiennych strojach, w tle wysoki blok mieszkaniowy
Zagospodarowany skwer przy ul. Piecewskiej potrzebuje oficjalnej nazwy. Rada dzielnicy Piecki - Migowo wybrała już patrona
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Skwer, który nie może być parkiem

Ze względu na niewielką powierzchnię tego zielonego terenu (poniżej 1 hektara), zgodnie z obowiązującym prawem, w nazwie dla tego obszaru nie można użyć określenia "park". Może to być "skwer". Nie można też użyć nazwiska Uphagen, gdyż jest on już patronem jednej z ulic we Wrzeszczu, a także jednego z parków - oficjalnie nie można ponownie użyć tej samej nazwy dla innej przestrzeni publicznej na terenie Gdańska. 

Radni dzielnicy postanowili więc uhonorować w ten sposób osobę zasłużoną dla Piecek - Migowa, zachęcając przy tym mieszkańców, by zgłosili własne propozycje i pomysły na nazwę skweru.

Kogo proponowano na patrona?

Odzew ze strony mieszkańców był przyzwoity. Zgłoszono 9 propozycji różnych nazw, ale, co ciekawe, wielokrotnie pojawiało się nazwisko prof. Joachima Gudela.

Poza nim zaproponowano nazwy:
  • Skwer im. Stanisława Gostkowskiego, 
  • Skwer im. Stanisławy Przybyszewskiej, 
  • Johannowa Polana lub Johannowy Zieleniec, 
  • Skwer im. Henryka Pięciaka, 
  • Skwer im. Tadeusza Pagińskiego, 
  • Skwer Piecewski, 
  • Skwer im. Pana Jurka z klubu Seniora, 
  • Piecuś albo Miguś. 

2024 będzie rokiem dużych inwestycji w Gdańsku

Kim był Joachim Gudel?

Joachim Gudel żył w latach 1927-2002, urodził się w Toruniu, zmarł w Gdańsku. Był pianistą i muzykologiem. Od 1978 roku pracował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Kompozycji i Teorii Muzyki, w latach 1978-1981 i 1987-2003 był dziekanem, a w latach 1981-1987 dyrektor Instytutu Teorii Muzyki. Od 1981 prowadził w kościele Bożego Ciała, w Pieckach - Migowie, chór kameralny Cantores Minores Gedanenses. W latach 1990-2002 był członkiem Rady Naukowej Biblioteki Gdańskiej PAN.

- Profesor Joachim Gudel był mieszkańcem naszej dzielnicy, mieszkał przy ulicy Piecewskiej 28, czyli tuż obok dzisiejszego skweru. Był kompozytorem, dyrygentem, organistą, muzykologiem, wieloletnim wykładowcą gdańskiej Akademii Muzycznej. Jest to postać niezwykle zasłużona dla naszej dzielnicy oraz dla miasta Gdańska w zakresie animacji życia muzyczno-kulturalnego. Laureat wielu nagród i odznaczeń. Jest pamiętany i szanowany przez naszą społeczność do dziś. Był fantastycznym, pomocnym człowiekiem, który zarażał miłością do muzyki i wynajdywał prawdziwe talenty, takie jak Agnieszka Tomaszewska, znana i uznana sopranistka, występująca na scenach całego świata - napisała w uzasadnieniu tej kandydatury Ewa Mazur, obecna dyrygentka chóru Cantores Minores Gedanenses. 

- Propozycja patronatu profesora Gudela wyszła od środowiska związanego z parafią Bożego Ciała, a także od radnego miejskiego Przemysława Malaka oraz przewodniczącego Rady Dzielnicy Mateusza Zakrzewskiego. Zależało nam jednak na tym, by poznać propozycje jak największej liczby mieszkańców. Dlatego w grudniu prosiliśmy, aby przesyłali do nas swoje pomysły. Dostaliśmy ponad 30 maili, z czego około połowa... dotyczyła prof. Gudela - przyznaje Łukasz Świacki, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Piecki - Migowo. - Po zapoznaniu się z opiniami mieszkańców, radni Piecek-Migowa podjęli uchwałę, aby nadać skwerowi imię Profesora Joachima Gudela.

Uchwałą rady dzielnicy zajmie się teraz Rada Miasta Gdańska, która musi także podjąć uchwałę w tej sprawie - by zaproponowana nazwa stała się oficjalną. 

biało czarne zdjęcie przedstawiające twarz uśmiechniętego mężczyzny
Prof. Joachim Gudel
Mat. Gedanopedia

Inwestycja dzięki Budżetowi Obywatelskiemu i Radzie Dzielnicy

Atrakcyjny zielony teren znajduje się w sercu dzielnicy Piecki - Migowo, tuż za przychodnią przy ul. Jaśkowa Dolina. Jego obszar zajmuje powierzchnię 3627 mkw. Teren ten sąsiaduje z budynkami wielorodzinnymi, parkingiem, dyskontem spożywczym oraz ze stacją paliw oddzieloną murem oporowym.

Mieszkańcy dzielnicy przez kilka lat zgłaszali projekty do Budżetu Obywatelskiego związane z zagospodarowaniem tego miejsca. Projekty zwyciężały pod wspólnym hasłem: "Park Uphagenów - zielone centrum dzielnicy - miejsce wypoczynku i aktywizacji seniorów w rejonie ul. Piecewskiej przy stacji paliwowej i przychodni". 

Ich realizacja pochłonęła dokładnie 676 839 złotych. Pieniądze na zagospodarowanie tego terenu przeznaczyła też Rada Dzielnicy Piecki - Migowo, dokładnie 552 925,50 zł. 

 
ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTEGO OTWARCIA ZMODERNIZOWANEGO SKWERU PRZY UL. PIECEWSKIEJ

Co wykonano na skwerze przy ul. Piecewskiej?

W ramach zagospodarowania tego terenu uporządkowano zieleń, infrastrukturę kanalizacyjną i elektryczną. Zamontowano 18 latarni, a także ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Wytyczono ścieżki spacerowe, zamontowano urządzenia siłowni plenerowej, a także trampolinę, z której mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Jest też duży hamak, dwa ogrody deszczowe, a nawet stoliki do gry w szachy i warcaby. Jest linarium i urządzenia sensoryczne.
 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane