• Start
  • Wiadomości
  • Piecki-Migowo. Rada Dzielnicy i miłośnicy Piecek zapraszają na spacery historyczne

Piecki-Migowo. Rada Dzielnicy i miłośnicy Piecek zapraszają na spacery historyczne

To okazja dla mieszkańców Piecek - Migowa, jak i wszystkich miłośników historii gdańskich dzielnic, do poznania ciekawostek, dawnych dziejów, a tym samym odkrywania na nowo tej części Gdańska. W niedzielę, 13 września, zaplanowano dwa spacery z przewodnikami - miłośnikami historii. Zachęcamy do udziału!
11.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zabytkowy dworek przy ul. Piecewskiej należał przed laty do rodziny Uphagenów
Zabytkowy dworek przy ul. Piecewskiej należał przed laty do rodziny Uphagenów
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W rolę przewodnika wcieli się pan Marek Wilkowski, który na co dzień prowadzi blog: "Piecki-Migowo Historia", a także działa w ramach Domu Sąsiedzkiego Stowarzyszenia Przyjaciół Piecek-Migowa. Drugim przewodnikiem będzie Patryk Toczyński, pochodzący z Suchanina, również pasjonat historii.

 

  Orunia-Św.Wojciech-Lipce. Radni dzielnicy chcą zmiany nazw dwóch przystanków autobusowych

 

W niedzielę odbędą się dwa spacery, które można też potraktować jako jeden podwójny - w zależności od tego, kto i na co będzie miał ochotę. Można wziąć udział tylko w jednym, można też w obu wydarzeniach. Każdy ze spacerów potrwa około 2 godzin.

 

Pierwszy spacer, pod hasłem: "Dawne Piecki", rozpocznie się o godz. 13 przy ul. Migowskiej 77 (parking przy LWSM Morena).

- Jego trasę zaplanowaliśmy przez tereny spółdzielni. Podejdziemy m.in. pod szkołę i kościół. Spacerować będziemy ul. Wileńską i ul. Gojawiczyńskiej, przy której mieści się szkoła, o której historii opowiemy, oraz ciekawy widok na Suchanino. Patryk opowiadać będzie o starszych dziejach Piecek, a ja - o bardziej współczesnych, m.in. o początkach osiedla, o budowie szkoły i kościoła, ale też o rodzinie Köhne-Jaski, od której wzięła się nazwa "Jaśkowa Dolina". W trakcie spaceru pokażemy też sporo dawnych zdjęć. Na koniec ul. Piecewską dojdziemy do siedziby Domu Sąsiedzkiego (w budynku przychodni, przy ul. Jaśkowa Dolina 105) - zapowiada Marek Wilkowski.

W Domu Sąsiedzkim zaplanowano przerwę na odpoczynek (dla tych, którzy zdecydują się na podwójny spacer), a także mały poczęstunek: będzie kawa, herbata i coś słodkiego "na ząb". Na miejscu będzie można także obejrzeć wystawę starych zdjęć prezentujących dawne Piecki.

 

Na zdjęciu, na pierwszym planie widać domy przy ul. Piecewskiej. Po lewej znajdują się bloki przy ul. Gojawiczyńskiej, Nałkowskiej i Zabłockiego
Na zdjęciu, na pierwszym planie widać domy przy ul. Piecewskiej. Po lewej znajdują się bloki przy ul. Gojawiczyńskiej, Nałkowskiej i Zabłockiego
Fot. za FB Piecki-Migowo Historia

 

Tutaj rozpocznie się też drugi spacer, o godz. 15, pod hasłem: "Wojenne losy Piecek".

- Spod przychodni przejdziemy w ul. Piecewską, która była przed laty główną drogą Piecek. Będziemy opowiadać o dworku i rodzinie Uphagenów, w której posiadaniu, w XVII i XVIII wieku, były te tereny. Opowiemy też o kawiarniach i restauracjach, które znajdowały się w tej okolicy. Na końcu ul. Piecewskiej był jeszcze jeden dworek, który nie przetrwał do naszych czasów. Następnie przejdziemy w ul. Magellana i wejdziemy do lasu. Zachowały się w nim bowiem pozycje baterii przeciwlotniczych niemieckich, które służyły do ataków na samoloty alianckie. Pokażemy je - zdradza Marek Wilkowski. - Na koniec przejdziemy lasem w stronę Brętowa, gdzie znajdują się pozostałości uszkodzonego bunkra, z którego dowodzono tymi bateriami.

Ciekawostką będzie też informacja o parku, który przed laty stworzyli w tej części lasu studenci Politechniki Gdańskiej. Do dzisiaj, niestety, nie przetrwał.

 

   Moda na Gdańsk. Tłumy na spacerze z przewodnikiem

 

Spacery historyczne zostały sfinansowane ze środków Rady Dzielnicy Piecki-Migowo. W tym roku zaplanowano ich w sumie pięć. W ten weekend można będzie wziąć udział w aż dwóch.

 

Ul. Piecewska była przed laty główną drogą dzielnicy Piecki
Ul. Piecewska była przed laty główną drogą dzielnicy Piecki
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Spacery odbędą się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, związanego z trwającą epidemią COVID-19. Uczestnicy powinni zabrać ze sobą maseczki ochronne bądź przyłbice, a także utrzymywać bezpieczną odległość od innych osób. Należy też wcześniej zapoznać się z regulaminem, który umieszczono TUTAJ. 

Udział w tych wydarzeniach jest bezpłatny. Nie trzeba też wcześniej rejestrować się.

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych