Multipark Morena powstał dla mieszkańców, i dzięki mieszkańcom
Rampy i poręcze już zamontowane, skarpy odpowiednio ukształtowane. Całość jest jednak jeszcze ogrodzona - ze względu na trwające formalności związane z zakończeniem inwestycji, a następnie przekazaniem jej do użytkowania mieszkańców.
To ostatni element dużego projektu wymyślonego przez mieszkańców dzielnicy Piecki - Migowo, Jarosława Koteluka i Piotra Krzemińskiego, a który nazwali Multiparkiem Morena. Jego budowa, która odbywała się etapami, sfinansowana została ze środków Budżetu Obywatelskiego. Powstał on na zielonym, zadrzewionym terenie pomiędzy ulicami Królewskie Wzgórze i Morenowe Wzgórze, niedaleko al. Pawła Adamowicza. Wokół znajduje się zabudowa mieszkaniowa.
W sąsiedztwie skateparku działa już miasteczko ruchu drogowego, w którym najmłodsi, jak i ci starsi, mogą poćwiczyć na rowerach zachowania do jakich dochodzi na prawdziwej ulicy, a także urządzenia do treningów Street Workoutu. Dużą popularnością cieszy się też znajdujący się tutaj pumptrack, którego budowę zakończono wiosną 2022 r.
Przymorze Wielkie. Trening Ninja Warrior dla każdego
Żelbetowy skatepark
Najmłodszy obiekt Multiparku ma formę żelbetowej płyty z wyprofilowanymi przeszkodami żelbetowymi przystosowanymi do jazdy po nich na rolkach, deskorolkach, hulajnogach i rowerach bmx, wraz z poręczami i murkami. Teren, na którym zaprojektowano skatepark, ma kształt zbliżony do trójkąta i znajduje się w południowej części działki, na którym powstał wspomniany Multipark. Od północy graniczy ze Street Workout'em, od wschodu i zachodu ze ścieżkami pieszymi, a za nimi - z torem rowerowym „Pumptrack” i z placem manewrowym do nauki jazdy na rowerze.
Jakie urządzenia pojawiły się w tym skateparku?
Jest tam m.in. podjazd o wysokości 1 metra, który służy do napędzania oraz wykonywania ewolucji na krawędzi. Znajduje się tu także Piramidka39 będąca z perspektywy użytkownika sekwencją podjazdu pod górę i następnie zjazdu w dół, na której zaprojektowano dodatkowo skośny Grindbox oraz Poręcz - służące do wykonywania trików. Jest też podwyższenie o wysokości 50 cm z podjazdami oraz centralnym Grindbox'em w kształcie trapezu, na którym można grind'ować najeżdżając z czterech różnych kierunków. Zbudowano również dwa podjazdy z płaską półką pomiędzy, służącą m.in. do przeskakiwania tzw. „gap'u”. Zamontowano też przeszkodę "Pooljam", czyli imitację spotykanego w krajobrazie miejskim wygiętego przez np. samochód słupka uniemożliwiającego parkowanie.
Skatepark wykonała firma Deskshop Katarzyna Kołtonowska, a jego koszt wyniósł 650 tys. złotych. 100 tys. złotych do tej inwestycji dołożyła ze swojego budżetu Rada Dzielnicy Piecki - Migowo.
Multipark Morena. Powstają miasteczko ruchu drogowego i pumptrack
Skateparki w Gdańsku
Z takich obiektów można korzystać obecnie na Żabiance na placu przed halą Ergo Arena, a także w Osowej przy ul. Diany, który także powstał ze środków Budżetu Obywatelskiego. Skatepark znajduje się także w Parku Nadmorskim na Przymorzu Wielkim. Jest też na Dolnym Mieście przy Szkole Podstawowej nr 65 - przy ul. Śluza, na Suchaninie przy ul. Kamieńskiego i na Chełmie przy ul. Zielonogórskiej.
Piecki-Migowo. Ze środków Budżetu Obywatelskiego powstaje nowy skatepark
W najbliższych latach takie obiekty planowane są na Przeróbce przy ul. Lenartowicza i w Brętowie przy ul. Niedźwiednik. Jakie konkretnie urządzenia pojawią się na nich, i jakie rozwiązania zostaną zastosowane, wiadomo będzie po opracowaniu dokumentacji.