Pomogły trzy edycje Budżetu Obywatelskiego i Rada Dzielnicy
Park Uphagenów znajduje się w sercu dzielnicy Piecki - Migowo, przy ul. Piecewskiej, tuż za przychodnią lekarską. Jego obszar zajmuje powierzchnię 3627 mkw. Teren ten sąsiaduje z budynkami wielorodzinnym i usługowym, parkingiem, dyskontem spożywczym oraz ze stacją paliw oddzieloną murem oporowym.
W centrum działki rosły dotąd przede wszystkim samosiejki, ale były też i drzewka oraz krzewy z dawnego sadu owocowego.
Projekty Budżetu Obywatelskiego zwyciężały pod wspólnym hasłem: "Park Uphagenów - zielone centrum dzielnicy - miejsce wypoczynku i aktywizacji seniorów w rejonie ul. Piecewskiej przy stacji paliwowej i przychodni". Były to projekty z trzech kolejnych edycji Budżetu Obywatelskiego: 2021, 2022, 2023.
Realizacja inwestycji rozpoczęła się w maju br., a zakończyła przed kilkoma dniami. Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - trwają przygotowania do procedury odbiorowej. Wszystko wskazuje więc na to, że za kilka tygodni teren ten w pełni, oficjalnie, zostanie udostępniony mieszkańcom.
W ramach inwestycji uporządkowano obszar parku, wytyczono wygodne ścieżki spacerowe, zamontowano ławki oraz urządzenia siłowni plenerowej, i nie tylko.
Park Uphagenów parkiem sąsiedzkim
Przy ul. Piecewskiej powstał park sąsiedzki, który ma być miejscem integracji społeczności lokalnej, dostosowanym do potrzeb wszystkich grup wiekowych. Stworzono więc układ ścieżek, głównie w miejscach istniejących dotąd przedeptów, o nawierzchni gliniasto - żwirowej.
Powstał plac zabaw dla dzieci w różnym wieku, z elementami sensorycznymi oraz urządzeniami dostosowanymi dla dzieci niepełnosprawnych czy o obniżonej sprawności. Są tzw. strefy relaksu wyposażone w ławeczki, kosze na śmieci, hamaki oraz stoliki do gry w szachy lub warcaby. Z myślą o miłośnikach aktywnego wypoczynku zamontowano urządzenia siłowni plenerowej. Nie zapomniano o zwierzętach - zorganizowano tu enklawy przyjazne owadom, ptakom oraz drobnym ssakom takie jak: łąki kwietne, karmniki, budki dla ptaków i specjalne skupiska zieleni. Jest też ogród deszczowy i tablica informacyjna z odniesieniem do historii Parku Uphagenów.
Nowy Port. Miasto szuka wykonawcy do przebudowy ul. Starowiślnej
Jakie urządzenia pojawiły się na placu zabaw i siłowni?
Najmłodsi będą mogli skorzystać z takich urządzeń jak trampolina, koło optyczne z napędem, tablica z cyframi Braille’a, głuchy telefon. W strefie rekreacji dla dorosłych, czyli siłowni plenerowej, zamontowano urządzenia: narty biegowe, przyrząd do "wyciskania" dla niepełnosprawnych, motylek, koła Tai Chi, jeździec, wiosło, urządzenie do ćwiczeń mięśni brzucha i drabinka.
W centrum parku, w cieniu dorodnych drzew, stworzono strefę wyciszenia ze stolikami do gry w szachy i warcaby oraz okrągłymi ławkami otaczającymi istniejące drzewa. Są również stojaki na rowery.
Prace zakończyły się zgodnie z harmonogramem. Ich koszt to blisko 1,1 mln złotych.
Szkoła na Morenowym Wzgórzu powstanie
Inspiracją dokument - Gdańskie Przestrzenie Lokalne
Koncepcja zagospodarowania zielonego terenu przy ul. Piecewskiej została opracowana przed kilku laty we współpracy Rady Dzielnicy Piecki - Migowo z Biurem Rozwoju Gdańska w ramach projektu Gdańskie Przestrzenie Lokalne - a więc zanim mieszkańcy zaczęli zgłaszać projekty do BO. GPL miał być propozycją, wskazówką, w jaki sposób ten teren można zagospodarować.
Urbaniści z Biura Rozwoju Gdańska, które zajmuje się m.in. opracowaniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, wyznaczyli w ostatnich latach, wspólnie z radami dzielnic, ponad 100 przestrzeni lokalnych, które powinny stać się bardziej atrakcyjne i funkcjonalne dla lokalnych społeczności.
Gdańskie przestrzenie lokalne. Wyznaczono ich ponad sto, trwają prace nad dokumentacjami
Urbaniści przygotowują dokumenty GPL z myślą właśnie o mieszkańcach, by ci mogli z proponowanych rozwiązań korzystać, inspirować się nimi np. zgłaszając projekty w kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego. Tak też się zresztą dzieje.
- W maju 2019 roku zrealizowany został pierwszy etap GPL dla dzielnicy Matarnia, opracowany dla rejonu ulicy Radarowej. W ramach realizacji tego projektu powstał ogród deszczowy na skrzyżowaniu ulic Radarowej i Radiowej - przypomina Katarzyna Błaszkowska z Biura Rozwoju Gdańska. - Pojedyncze elementy zaczerpnięte z Gdańskich Przestrzeni Lokalnych powstały również w innych dzielnicach - dodaje.
Zachęcamy do zaglądania na stronę Biura Rozwoju Gdańska - zainspirujcie się, zgłoście projekt do Budżetu Obywatelskiego lub radnym swojej dzielnicy.