Pięć wycieczek po Wrzeszczu - poznaj najciekawsze miejsca dzielnicy i ich historie  

W sobotę, 14 maja 2022 r., startuje cykl pięciu "Spacerów architektonicznych po Wrzeszczu" organizowany przez Fundację Palma. To znakomita okazja dla gdańszczan i turystów, aby zwiedzać dzielnicę w nieoczywisty sposób: kolejne szlaki pozwolą uczestnikom nie tylko poznać architekturę, ale też - słynne wrzeszczanki.
13.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spacery odbywają się w wybrane soboty miesiąca. Są okazją do poznania architektury miasta i jej mieszkańców
Spacery odbywają się w wybrane soboty miesiąca. Są okazją do poznania architektury miasta i jej mieszkańców
fot. Fundacja Palma

- Podczas wycieczek przejdziemy najciekawszymi szlakami przez dzielnicę: poznamy słynne wrzeszczanki, przyjrzymy się pięknym willom przy Jaśkowej Dolinie, poznamy od podszewki Kolonię Abegga. Zobaczymy Wrzeszcz z innej, nowej perspektywy, ale także poznamy historię, która ukształtowała naszą dzielnicę - zapewniają organizatorzy z Fundacji Palma. 

Spacery poprowadzi Michał Ślubowski - historyk, przewodnik, twórca strony Gedanarium, autor książki "Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne".

Spacery są odpłatne, a bilet na każdy z nich kosztuje 19 zł. Na spacer można zabrać ze sobą psa i dzieci do lat 6 lat - bezpłatnie. Dla tych starszych należy już kupić bilet.

Bilety online można nabyć tutaj.

Seniorzy, studenci i uczniowie mają zniżkę i płacą 10 zł. Czas na wysyłanie biletu elektronicznego to 2 dni. Nie trzeba go drukować – wystarczy pokazać go w formie elektronicznej na początku spaceru. Wstęp na wydarzenie jest imienny.

Dochód ze sprzedaży przeznaczany jest na organizację wydarzenia oraz cele statutowe fundacji. 

Projekt dofinansowany przez Miasta Gdańsk. 

PROPOZYCJE SPACERÓW PO WRZESZCZU
Miasto Ogród we Wrzeszczu [Kolonia Abbega] / 14 maja 2022 r.

Nieopodal Politechniki Gdańskiej, w latach 1896-1897, powstała pierwsza kolonia robotnicza. Teren ten funkcjonuje jako historyczny dowód socjalistycznej myśli urbanistycznej, a zespół budynków został wpisany do rejestru zabytków. Do dziś zachowuje swój unikalny i wyjątkowy w skali dzielnicy klimat. Jedno z niewielu założeń w Gdańsku, gdzie z bliska możemy przyjrzeć się idei miasta ogrodu.

Start spaceru: plac przed Politechniką Gdańską, godz. 11:00 

Szlakiem kobiet po Wrzeszczu / 28 maja 2022 r.

Bohaterkami spaceru będą założycielki stowarzyszeń i ruchów społecznych, przedsiębiorczynie, pedagożki i aktywistki. Poznamy bliżej takie postacie jak publicystka i literatka Elise Püttner, twórczyni Stowarzyszenia Gospodyń Domowych oraz opiekująca się młodzieżą i osobami starszymi Alma Richter, założycielka gdańskiej szkoły baletowej Janina Jarzynówna-Sobczak, opozycjonistka i działaczka społeczna Anna Walentynowicz oraz pionierka ruchu esperanckiego w Gdańsku, Anna Elisa Tuschinski. Poznajcie z nami niezwykłe wrzeszczanki!

Start spaceru: skwer Bohaterów Mariupola, godz.: 11:00 

Wille Górnego Wrzeszcza [Jaśkowa Dolina] / 11 czerwca 2022 r.

Zapraszamy na spacer po malowniczej Jaśkowej Dolinie i willach górnego Wrzeszcza z przełomu XIX i XX wieku. Podczas wycieczki przyjrzymy się najciekawszym i najpiękniejszym obiektom tego kwartału. Poznamy losy mieszkanek i mieszkańców willi oraz architektów odpowiedzialnych za projekt. To podróż przez różnorodne style architektoniczne oraz niezliczoną ilość wyjątkowych detali. Serdecznie zapraszamy miłośników i miłośniczki architektury!

Start spaceru: fontanna przed CH Manhattan, godz.: 11:00 

Wrzeszczański Szlak Modernizmu / 02 lipca 2022 r. 

Wrzeszcz skrywa wiele przykładów architektury modernistycznej przedwojennej: od Wielkiego Osiedla Wrzeszcz, które wyznaczało granicę dzielnicy, po obiekty szkolne przy ulicy Pestalozziego czy Helene-Lange-Schule (obecnie wydział GUMed). To tylko kilka z wielu obiektów, które odzwierciedlają idee „słońce, przestrzeń, zieleń” zapoczątkowane i rozwijane przez inicjatora Karty Ateńskiej Le Corbusiera. Czy potrafimy je odnaleźć pośród gęstej zabudowy naszej dzielnicy? Zapraszamy na modernistyczny szlak!

Start spaceru: przed budynkiem II LO, godz. 11:00 

Wrzeszcz Güntera Grassa [Dolny Wrzeszcz] / 16 lipca 2022 r. 

Co wiemy o Wrzeszczu dzięki powieściom Güntera Grassa? Spacer dedykowany twórczości noblisty z Gdańska oraz postaciom z jego książek, których akcja toczyła się we Wrzeszczu. Podczas wycieczki poznamy losy bohaterów książek historię samego pisarza, który wychował się przy ul. Joachima Lelewela oraz niezwykłe zakamarki dzielnicy, w której toczyła się akcja tzw. Trylogii Gdańskiej czyli powieści "Blaszany bębenek", "Psie lata" oraz "Kot i mysz".

Start spaceru: Plac Wybickiego przy ławeczce noblisty, godz. 11:00.

TV

Każdy może pomóc