Dbajcie także o siebie
Uroczystość odbyła się w audytorium Europejskim Centrum Solidarności we wtorek, 27 lutego br., w Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych.
- Cieszę się bardzo, że możemy się spotkać w takiej wyjątkowej formule. To szczególny dzień, Państwa święto - powitała obecnych na gali Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Na co dzień wspieracie Państwo osoby starsze, osoby z niepełnosprawnościami, gdańskie rodziny. Za to ogromnie Wam dziękuję. I proszę o jedno, abyście nie zapominali również o sobie. Dbajcie o siebie, trzeba mieć przecież wielką moc, by niezmiennie, z determinacją i pasją pomagać najbardziej potrzebującym.
MOPR świętuje Dzień Pracownika Socjalnego. Nagrody za zaangażowanie, kreatywność i serce
Ramię w ramię z MOPR
Laureatkom i nominowanym pogratulowała też Agnieszka Chomiuk, dyrektorka gdańskiego MOPR.
- Czuję ogromną radość, że możemy spotkać się na pierwszej gali konkursu „Ludzie z misją” dla organizacji pozarządowych. Idea konkursu powstała, kiedy kilka lat temu przygotowywaliśmy się do jubileuszu 30-lecia działalności gdańskiego MOPR, jako wyraz uhonorowania naszych pracowniczek i pracowników oraz z chęci promowania ich szlachetnych działań. Ta edycja to podziękowanie dla Was, osób na co dzień pracujących w organizacjach pozarządowych, którzy ramię w ramię z nami, realizujecie pomocowe działania. Podejmujecie wyzwania kierując się wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka - tłumaczyła Agnieszka Chomiuk. - Doceniam i dziękuję, że mogę pracować z tak wspaniałymi ludźmi. Możemy razem podejmować wyzwania również dlatego, że Gdańsk urzeczywistnia i wdraża zasadę subsydiarności. W 2023 roku zadania gminne z zakresu pomocy społecznej realizowało ponad 70 organizacji pozarządowych. Ta współpraca ma wielką moc i bardzo Państwu za nią dziękuję.
Laureatki Nagrody Ludzie z misją 2024
Statuetkę nagrody Ludzie z misją, gratyfikacje finansowe i vouchery na wykonanie profesjonalnej usługi promocyjno-wizerunkowej przyznano paniom:
- Dorocie Czernik z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej. Laureatka od 30 lat pracuje w sektorze pomocy społ., koordynuje działania i osobiście angażuje się w proces przekształcania systemu pieczy zastępczej w Gdańsku. Jej zaangażowanie nie zna granic, otaczając opieką i wychowaniem wiele pokoleń dzieci i młodzieży pozbawionych opieki rodzicielskiej. Dla swoich młodych podopiecznych jest mentorką, przyjaciółką, służy im wsparciem i celebruje z nimi ważne chwile w życiu;
- Alicji Durbacz z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. Laureatka od 20 lat skutecznie wspiera osoby w bezdomności. Przygotowała podwaliny do pracy socjalnej, realizowanej we wszystkich noclegowniach i schroniskach TPBA w Gdańsku. Wobec podopiecznych i współpracowników jest życzliwa, empatyczna, a przy tym profesjonalna. Od 2013 roku jest głównym koordynatorem wsparcia placówkowego w Towarzystwie, na którym oparty jest system schronisk i noclegowni dla osób w bezdomności;
- Wiolecie Pacak-Rygielskiej z Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Laureatka od wielu lat pełni funkcję dyrektorki Centrum Pomocowego Jana Pawła II. Jest niezwykle wrażliwa, otwarta na potrzeby zwłaszcza osób starszych. W swojej pracy szuka najlepszych rozwiązań na trudności, z którymi borykają się seniorki i seniorzy, ale też ich opiekunowie oraz rodziny. Podejmuje wyzwania i realizuje ciekawe projekty, które przyczyniają się do lepszego funkcjonowania osób starszych. W pracy jest wizjonerką, co doceniają m.in. współpracownicy;
- Jolancie Lipińskiej z Gdańskiej Fundacji „I Ty Możesz Wszystko”. Laureatka od 39 lat pracuje w instytucjach i organizacjach działających w obszarze pomocy społecznej. Od 2011 roku współtworzy Gdańską Fundację „I Ty Możesz Wszystko”. Jest społecznikiem z urodzenia, nieustającą animatorką społeczności lokalnej. W swoim dorobku posiada wiele zrealizowanych inicjatyw z zakresu aktywizacji i wsparcia osób zależnych, w szczególności starszych oraz z niepełnosprawnościami. Jest bardzo życzliwa, pogodna i dzięki temu zrzesza wokół siebie ludzi z pasją oddających się pracy;
- Elżbiecie Leśniewskiej z Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej. Laureatka od 2006 roku z determinacją i zaangażowaniem, pracując w organizacji pozarządowej, wspiera dzieci i młodzież. Kilkanaście lat kieruje Świetlicą Środowiskową „Grodzisko” w Gdańsku, dbając, aby była to placówka sprzyjająca rozwojowi wychowanków. Udało jej się stworzyć miejsce, w którym panuje serdeczna, rodzinna atmosfera, a wychowankowie mają szansę budować pozytywne relacje z rówieśnikami. Z dziećmi i młodzieżą, ale też ze współpracownikami tworzy relacje oparte na szacunku, zaufaniu i empatii.
Wyboru dokonała Kapituła
Dodatkowo wszystkich nominowanych do nagrody (łącznie 24 osoby) uhonorowano okolicznościowymi dyplomami i ozdobnymi przypinkami.
- Ta uroczystość ma dla nas wielkie znaczenie – podkreśliła Dorota Czernik, jedna z laureatek. – Już nominacja do nagrody była dla mnie wyróżnieniem, którego się nie spodziewałam. Cieszę się bardzo, że ktoś pamięta o naszej pracy, docenia ją. Myślę, że wszystkich nominowanych, laureatów łączy odpowiedzialność za podejmowane działania i chęć mądrego wspierania tych, którzy pomocy potrzebują najbardziej. A takie uroczystości dodają nam siły i skrzydeł do jeszcze lepszej pracy.
30 lat gdańskiej pomocy społecznej. Pracownicy MOPR opowiadają o swojej pracy
O Nagrodzie Ludzie z misją
Nagrodę Ludzie z misją ustanowił MOPR dla osób pracujących w organizacjach pozarządowych, które współdziałając z Ośrodkiem realizują zadania Gminy Miasta Gdańska dla mieszkanek i mieszkańców. Chodzi zwłaszcza o współpracę dotyczącą prowadzenia wsparcia dla:
- rodzin w kryzysach;
- pieczy zastępczej;
- osób z niepełnosprawnościami;
- dzieci i młodzieży;
- osób w bezdomności;
- cudzoziemców.
Podczas wtorkowej uroczystości przyznano nagrodę – statuetkę i gratyfikację finansową – za osiągnięcia i szczególny charakter pracy. Wyboru laureatów dokonała Kapituła Ludzi z misją. W jej skład weszli przedstawiciele MOPR oraz Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Strona internetowa ludzi nietuzinkowych
Przypomnijmy też, że w 2020 roku powstała strona internetowa pt. Ludzie z misją, która m.in. prezentuje pracowniczki i pracowników MOPR szczególnie zaangażowanych, aktywnych w niesienie wsparcia mieszkankom i mieszkańcom. Co roku to grono się poszerza. Tytuł otrzymują specjaliści Ośrodka, którzy działają często nietuzinkowo, podejmują wyzwania, by sprostać potrzebom swoich podopiecznych. Są to osoby energiczne, inspirujące społecznie. Zawód jest ich pasją. Na tematycznej stronie niebawem zaprezentujemy też laureatki nagrody dla organizacji pozarządowych, uhonorowane 27 lutego br.
oprac. IB