Pięć Gdańskich Funduszy: są pieniądze na działania

Masz pomysł na działanie? Uzyskaj dofinansowanie w ramach Gdańskich Funduszy wspierających inicjatywy skierowane np. do dzieci i młodzieży oraz seniorów, a także mieszkańców poszczególnych dzielnic. Niektóre z funduszy koncentrują się na aktywności sportowej, inne na działaniach związanych z różnorodnością, czy też integracją sąsiedzką. Zarówno grupy mieszkańców, jak i organizacje pozarządowe, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe do poniedziałku, 6 maja.
30.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać mężczyznę w czarnej koszulce z nadrukiem, który stoi w rozmowie z innymi osobami w nieformalnym otoczeniu. Wygląda na to, że podaje coś małego i złotego innemu mężczyźnie w jasnoniebieskiej koszuli i czarnych spodniach. Wokół nich znajdują się inne osoby zajęte różnymi czynnościami. W tle widać rośliny w czarnych skrzynkach, co sugeruje, że miejsce to ma elementy zielone, być może ogród lub miejsce relaksu.
Otwarcie Centrum Dolna Brama w sierpniu 2023 - to tu 22 kwietnia 2024 porozmawiać będzie można na temat aplikowania do Gdańskich Fuduszy
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Niebieskie Igrzyska czyli gdański pomysł na sport i autyzm. Do końca kwietnia rejestracja

Gdańskie Fundusze - jaki mają cel?

Zadaniem Gdańskich Funduszy jest pobudzanie aktywności społecznej gdańszczanek i gdańszczan oraz zwiększenie zaangażowania lokalnej społeczności w inicjatywy dziejące się w konkretnych dzielnicach miasta. Dofinansowanie na realizację oddolnych inicjatyw, można pozyskać w ramach jednego z poniższych Funduszy:

  • Gdański Fundusz Młodzieżowy - jego celem jest dofinansowanie działań skierowanych do dzieci i młodzieży w bardzo różnej formie - od warsztatów artystycznych, ruchowych, edukacyjnych, aż po inicjatywy integracyjne jak np. urządzenie kącików zieleni, klubu osiedlowego, gry miejskiej lub koncertu. 

 

  • Gdański Fundusz Sąsiedzki - przeznaczony jest na wszelkie inicjatywy organizowane na rzecz integracji sąsiedzkiej w dzielnicach, w szczególności: na obchody Gdańskich Dni Sąsiadów, wydarzeń prorodzinnych (jak np. kluby rodziców, familiady) oraz wzmocnienie relacji i więzi sąsiedzkich. 

 

  • Gdański Fundusz Senioralny - wspiera działania skierowane do seniorek i seniorów, jak również realizowane przez osoby starsze, jak np. organizację wycieczek, warsztatów artystycznych, inicjatyw na rzecz rozwoju pasji, integracyjnych spotkań w ramach klubów seniora, jak również promujących wolontariat osób starszych. 

 

  • Gdański Fundusz Sportowo-Rekreacyjny - promuje zdrowy tryb życia i podejmowanie aktywności fizycznej wśród mieszkanek i mieszkańców Gdańska przy wykorzystaniu miejskiej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej np. przez organizację inicjatywy sportowych dla różnych grup mieszkańców (bez względu na płeć, wiek, pochodzenie czy poziom sprawności) czy realizację dzielnicowych inicjatyw sportowych, integrujących społeczność lokalną. 

 

  • Gdański Fundusz Równości - celem jest wspieranie inicjatyw lokalnych, dotyczących różnorodności, równości, praw człowieka i swobód obywatelskich: od warsztatów integracyjnych dla polskiej i ukraińskiej młodzieży, przez wykłady dot. praw seniorów, projekcje filmów dot. sytuacji osób LGBT+, czy kampanie dotyczące przeciwdziałania mowie nienawiści.

Nowa edycja akcji Godzina dla Gdańska. Zgłoś pomysł na rzecz innych

Kto może starać się o dofinansowanie z Gdańskich Funduszy? 

Pulę środków podzielono na dwie grupy realizatorów:

  • grupy nieformalne - to minimum 4 lub 5 osób zamieszkujące na terenie miasta Gdańska. W przypadku Gdańskiego Funduszu Młodzieżowego grupa może składać się z osób w wieku od 13 do 26 lat, jednakże jeśli w grupie są tylko osoby niepełnoletnie, grupa musi mieć także pełnoletniego opiekuna. Grupy nieformalne mogą starać się o dofinansowanie w wysokości do 1000 zł. 

 

  • organizacje pozarządowe - o dofinansowanie mogą starać się także ngo, które nie muszą być zarejestrowanie w Gdańsku, ale ich inicjatywa musi być skierowana do gdańszczanek i gdańszczan. Organizacja może dostać dofinansowanie w wysokości do 9000 zł.  

 

„Szybkie randki” z operatorami grantów

W poniedziałek, 22 kwietnia o godz. 14.00 odbędzie się otwarte spotkanie dla osób mieszkających i działających w Gdańsku, dla zainteresowanych funduszami grantowymi. W Centrum Dolna Brama (ul. Dolna Brama 8) , w formule „szybkich randek”, będzie można posłuchać, a następnie porozmawiać bezpośrednio z ekspertami i ekspertkami.

Oprócz wymienionych wyżej pięciu gdańskich programów, będzie można posłuchać także o Programie INNaczej oraz Funduszu Inicjowania Rozwoju.

 

Gdzie składać wnioski do Gdańskich Funduszy i do kiedy? 

Każdy z funduszy ma swojego operatora, który czuwa nad koordynacją naboru i konkursu, prowadzi konsultacje, sprawdza wnioski oraz przypomina o sprawozdaniach. Nabór jest otwarty i trwać będzie do poniedziałku, 6 maja. Szczegółowych informacji udzielą:

Gdański Fundusz Równości- operator: Stowarzyszenie WAGA, kontakt: : stowarzyszeniewaga@gmail.com

oprac. IB

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka