Msza w intencji ks. Stanisława Bogdanowicza
Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz zmarł 20 października 2017 roku, w dniu śmierci miał niespełna 78 lat. W pamięci gdańszczan pozostaje przede wszystkim jako były proboszcz Bazyliki Mariackiej, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska oraz autor publikacji historycznych i książek dla dzieci.
Msza św. za ks. infułata, w piątą rocznice jego śmierci, odbędzie się w czwartek o godz.18. Przed mszą złożone zostaną kwiaty na jego grobie, który znajduje się w krypcie Kapłanów Gdańskich.
O tym, jak górale w Gdańsku zamieszkali. Historię ich rodzin poznasz dzięki wystawie
Po mszy św. nastąpi otwarcie wystawy zatytułowanej „Ks. Stanisław Bogdanowicz (1939–2017)” przygotowanej przez gdański IPN. Jej autorkami są Anna Dymek i Anna Kołakowska. Zaprezentowane zostaną na niej fotografie i dokumenty pochodzące ze zbiorów: archiwum Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku, Archiwum Archidiecezjalnego w Gdańsku, Europejskiego Centrum Solidarności, fot. Sławomira Fiebiga, Bogusława Nieznalskiego, Macieja Kostuna, Stanisława Składanowskiego, Anny Kołakowskiej, zbiorów prywatnych Antoniego Bogdanowicza, Czesława Nowaka.
Wernisaż rozpocznie się ok. godz. 19.00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.
Życiorys ks. Stanisława Bogdanowicza
Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz urodził się 6 listopada 1939 r. w Żwirynie, na Litwie. W 1963 r. został absolwentem Gdańskiego Seminarium Duchownego, cztery lata później ukończył pedagogikę pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1968–1975 był referentem w Kurii Biskupiej w Gdańsku i rektorem kościoła św. Andrzeja Boboli w Sopocie. W latach 1979-2014 pełnił funkcję proboszcza Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku.
W czasach komunistycznych wspierał opozycję demokratyczną. Pod koniec lat 70. XX wieku odprawiał msze patriotyczne z okazji 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada, które gromadziły liczne rzesze wiernych. Umożliwiał prowadzenie w kościele NMP głodówek w intencji aresztowanych w 1980 r. działaczy opozycji: Dariusza Kobzdeja i Tadeusza Szczudłowskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał działaczy „Solidarności” oraz pomagał im w ukrywaniu się. Zgadzał się też, mimo sprzeciwu władz, na umieszczanie w kościele NMP tablic upamiętniających żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego po roku 1944 oraz ofiary sowieckich i niemieckich represji. Od roku 1979 upominał się o zwrot dzieł sztuki przejętych z kościoła NMP przez państwo. W sumie odzyskał ich około 150. 27 października 2014 r. przeszedł na emeryturę.
"W Bazylice Mariackiej w czasach PRL, nie bacząc na zagrożenia odprawiał msze patriotyczne, które gromadziły rzesze wiernych. Wilniuk i Gdańszczanin. Pozostanie w naszej pamięci" - napisał na swoim profilu społecznościowym prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Ks. Bogdanowicz jest autorem kilkudziesięciu książek o historii oraz architekturze i dziejach gdańskich kościołów, m.in. monografii "Kościół Gdański pod rządami komunizmu 1945–1984", artykułów w prasie katolickiej. Ksiądz Bogdanowicz - jako Stan Bogdan - napisał też bajki dla dzieci, m.in. "O małym Kostku i herbie Ferberów" czy "Baśnie gdańskie".
Był laureatem m.in. Nagrody im. Brata Alberta, uhonorowany został także Medalem św. Wojciecha i odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2004 roku nadano mu honorowe obywatelstwo Gdańska, a 10 lat później otrzymał Medal Prezydenta Miasta Gdańska.