Perły współczesnej gdańskiej architektury na grafikach

Hala Olivia, falowiec w Nowym Porcie, Europejskie Centrum Solidarności oraz Muzeum II Wojny Światowej to cztery niezwykłe budowle Gdańska. Zostały umieszczone na specjalnych grafikach, które trafią do wyselekcjonowanych miejsc użyteczności publicznej.
17.12.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


Inspiracją do przygotowania serii grafik prezentujących perły współczesnej gdańskiej architektury były realizacje studia „Gra-Fika” z Łodzi. Specjalnie dla Gdańska zostały przygotowane przez to studio prace prezentujące zarówno kultowe przykłady architektury lat 70-tych XX wieku - Hala Oliwia i tzw. falowiec, jak i nowe symbole miasta - okazałe siedziby Europejskiego Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej.

Oprawione grafiki trafią do wyselekcjonowanych miejsc użyteczności publicznej. Ich wielkość to 500x700 mm.


Hala sportowo-widowiskowa Olivia  

olivia_FOTO


Pisano o niej „pałac lodowy”. Uznawana nie tylko za jeden z najlepszych obiektów sportowo-widowiskowych w kraju, ale także za wyróżniający się przykład polskiej myśli projektowej. Gdańska hala „Olivia” powstała w 1974 roku, według projektu architektów Macieja Krasińskiego i Macieja Gintowta oraz inżyniera Stanisława Kusia.

Betonowa, brutalistyczna, asymetryczna sylwetka kojarzy się ze statkiem unoszącym się na morzu. Takie było zamierzenie autorów - chcieli poprzez formy nowoczesnej architektury nawiązać do portowego charakteru Gdańska. Stąd zakrzywiona linia przekrycia, przypominająca kształt ryby i ostry „dziób” dający zarys kadłuba okrętu. Jednocześnie zaprojektowana konstrukcja była bardzo funkcjonalna i ekonomiczna, a do jej budowy użyto żelbetowych prefabrykatów oraz stalowych dźwigarów sprężonych kablami.

Nowoczesna arena była sceną koncertów Karela Gotta i Eltona Johna. Stała się także świadkiem ważnych wydarzeń historycznych - to właśnie w hali „Olivia” odbył się I Zjazd NSZZ „Solidarność” w 1981 roku.


Falowiec w Nowym Porcie

falowiec_FOTO


Budowę „falowców” na gdańskim Przymorzu rozpoczęto w 1966 roku. Na przestrzeni 12 lat zrealizowano 8 budynków o długości od 200 do 850 metrów. 11-kondygnacyjne bloki, składające się z powtarzalnych segmentów (sekcji), wzniesiono z prefabrykatów. Falowiec w Nowym Porcie (jedyny 12-kondygnacyjny!) był ostatnim z zespołu i powstał w 1978 roku, w chwili, gdy wielkie założenia mieszkaniowe coraz częściej były poddawane krytyce.

Autorzy projektu osiedla „Przymorze”, Tadeusz Różański, Józef Chmiel, Janusz Morek i Danuta Olędzka dążyli do stworzenia środowiska przyjaznego mieszkańcom, które byłoby jednocześnie architektoniczną dominantą w przestrzeni. Dlatego też stworzyli charakterystyczne „zygzaki”, aby uniknąć „monotonii długich, nieprzerwanych ścian”, a prześwity między blokami otwierały się w kierunku morza.

Dziś „falowce” mają zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Ci pierwsi krytykują ideę małych „komórek mieszkalnych” w ogromnym bloku. Drudzy –-doceniają doskonałą lokalizację i wspaniałe widoki roztaczające się z okien na wyższych kondygnacjach.


Europejskie Centrum Solidarności

ecs_FOTO


Wojciech Targowski, główny projektant Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, opisuje je jako obiekt o szczególnej lokalizacji i funkcji. Usytuowanie na terenie stoczni, w pobliżu Pomnika Poległych Stoczniowców 1970, wymuszało niestandardowe rozwiązania. Ukończony w 2014 roku gmach nie jest zwrócony frontem do placu, lecz bokiem. Dzięki temu pokryta kortenem ściana boczna stanowi tło dla monumentalnych krzyży i bramy stoczniowej.

Architekci z kierowanej przez Targowskiego pracowni PWW FORT pragnęli, aby ogromna budowla wpisała się w krajobraz stoczni. Pochyłe, obłożone rdzawym metalem ściany, przypominają kadłub ogromnego statku. Przemysłowa estetyka współgra z historią miejsca, która zdaje się być wszędzie obecna. Poprzez okna i przeszklone szczeliny goście Centrum mają nieustanny kontakt wzrokowy z postoczniowym krajobrazem. Jednocześnie do wnętrza „wdziera się” natura, bowiem główny hol został obsadzony bujną zielenią. Stanowi ona kontrast zarówno dla otoczenia Centrum, jak i dla industrialnego charakteru pozostałych wnętrz nawiązujących do estetyki stoczniowych hal.


Muzeum II Wojny Światowej

wojna_FOTO


„Dramatyczna, wielowymiarowa przestrzeń - tektoniczna rzeźba” - w ten sposób amerykański architekt Daniel Libeskind opisał zwycięski projekt Muzeum II Wojny Światowej autorstwa pracowni Studio Kwadrant. Istotnie, ukończony w 2017 roku gmach, nie przypomina zwykłego budynku.

Architekci umieścili główną część muzeum pod powierzchnią ziemi, ponad którą wystaje ekspresyjna bryła o charakterystycznych, barwionych na czerwono ścianach. W ten sposób budynek, pomimo znacznej kubatury, nie dominuje nad pejzażem starego miasta. Całość zyskała także wymiar symboliczny. Przeszłość i okrucieństwo wojny zostały zamknięte w podziemiu. Zwrócona ku odbudowanemu Gdańskowi wieża mieszcząca m.in. bibliotekę, sale wykładowe i punkt widokowy stanowi spojrzenie w stronę lepszej przyszłości.

Realizacja Muzeum stanowiła wyzwanie, z którym musieli zmierzyć się architekci, ale także konstruktorzy i kuratorzy. Ci pierwsi mieli za zadanie wykreowanie nowej tożsamości miejsca. Drudzy musieli zmierzyć się m.in. z podwodnym betonowaniem. Do ostatnich należało stworzenie narracji o trudnych i bolesnych wydarzeniach przeszłości.

autorka grafik: Katarzyna Jasińska, autor tekstu: Błażej Ciarkowski


KONKURS DLA CZYTELNIKÓW

Dla naszych Czytelników mamy grafiki czterech gdańskich budowli. By otrzymać jedną z nich wystarczy odpowiedzieć na jedno z poniższych pytań. Odpowiadasz na pytanie dotyczace grafiki, którą chcesz otrzymać. 

PYTANIE 1:

- Czy w hali Olivia odbył się I zjazd NSZZ "Solidarność"?

PYTANIE 2:

- Z ilu kondygnacji składa się falowiec w Nowym Porcie? 

PYTANIE 3: 

- W którym roku ukończona została budowa gmachu Europejskiego Centrum Solidarności?

PYTANIE 4:

- Czy w budynku Muzeum II Wojny Światowej znajduje się punkt widokowy?

Odpowiedzi z podaniem własnego imienia i nazwiska należy przesyłać do środy, 19 grudnia 2018 roku, do godz. 18.00 na adres e-mail: redakcja@gdansk.pl. Zwycięzcy o odbiorze grafik zostaną powiadomieni drogą elektroniczną na adres mail, z którego została wysłana odpowiedź na zadane pytanie konkursowe. 

W treści maila prosimy wpisać nazwę budowli, której grafikę chcesz otrzymać. 

REGULAMIN KONKURSU

  1. Organizatorem konkursu "Grafiki współczesnej gdańskiej architektury" są Gdańskie Centrum Multimedialne Spółka z o.o. ul. Andruszkiewicza 5, 80-601 Gdańsk (wydawca portalu www.gdansk.pl) oraz Urząd Miejski w Gdańsku.
  2. Konkurs rozpoczyna się z chwilą ogłoszenia na stronie www.gdansk.pl i trwa do czasu rozstrzygnięcia.
  3. Data trwania konkursu jest ustalana niezależnie dla każdego konkursu i jest podana przy opisie konkursu. Przy czym dzień zakończenia konkursu jest dniem podania zwycięzcy konkursu.
  4. Uczestnictwo w konkursie jest dobrowolne. Do konkursu można przystąpić w każdym momencie jego trwania.
  5. Udział w konkursie polega na przesłaniu poprawnej odpowiedzi na pytanie konkursowe na adres redakcja@gdansk.pl z wpisanym tematem maila: "HALA OLIVIA", "FALOWIEC", "ECS" lub "MIIWŚ".
  6. Zwycięzcą konkursu zostaje osoba, której e-mail z prawidłową odpowiedzią trafi na adres elektroniczny organizatora w jak najszybszym czasie.
  7. Nagrodą w konkursie jest grafika z jedną z wybranych budowli Gdańska (do wyboru: Hala Olivia, falowiec w Nowym Porcie, Europejskie Centrum Solidarności lub Muzeum II Wojny Światowej).
  8. Ogłoszenie wyników następuje po rozstrzygnięciu konkursu.
  9. Zwycięzca zostanie powiadomiony o wygranej na wskazany adres e-mail lub numer telefonu.
  10. Zwycięzca zobowiązany jest wysłać na adres organizatora redakcja@gdansk.pl potwierdzenie otrzymania informacji o przyznanej nagrodzie.
  11. W przypadku braku kontaktu ze zwycięzcą lub stwierdzenia nieprawidłowości podczas weryfikacji, zwycięzcą ogłoszona zostanie osoba, która zajęła kolejne miejsce w konkursie.
  12. Udział w konkursie jest równoznaczny z zapoznaniem się z regulaminem konkursu i akceptacją jego treści, a także wyrażeniem zgody przez osoby uczestniczące na przetwarzanie przez organizatora ich danych osobowych niezbędnych do realizacji konkursu, w tym wysłanych w mailu do redakcji.




TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia