• Start
  • Wiadomości
  • Co z pawilonem dla ptaków afrykańskich w gdańskim zoo? Przed nami kolejny etap prac

Co z pawilonem dla ptaków afrykańskich w gdańskim zoo? Przed nami kolejny etap prac

Najpierw pracownicy zoo przygotowali koncepcję projektową, a teraz Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłasza przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla woliery i pawilonów. Inwestycja uwzględnia też przebudowę Potoku Rynarzewskiego, który przebiega przez teren ogrodu zoologicznego. Nowoczesna przestrzeń dla ptaków afrykańskich w gdańskim zoo powstanie jednak nie szybciej, niż na przełomie 2023/24 roku.
17.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Autorami pierwotnej koncepcji zabudowy dla ptaków afrykańskich byli Marek Nakonieczny i Renata Czajkowska
Autorami pierwotnej koncepcji zabudowy dla ptaków afrykańskich byli Marek Nakonieczny i Renata Czajkowska
Renata Czajkowska - Marek Nakonieczny Projekt

 

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, na terenie ok. 1,5 ha, powstanie nowoczesna przestrzeń dla ptaków afrykańskich. Po raz pierwszy opublikowaliśmy informację na ten temat w czerwcu 2019 roku. 

 

 

Zabudowa dla ptaków afrykańskich składać się będzie z woliery o wysokości 6-kondygnacyjnego budynku i trzech pawilonów. Flamingi, pelikany, warugi, warzęchy i ibisy zamieszkają po sąsiedzku z lwami i kucami szetlandzkimi.

- To ogród zoologiczny opracował bardzo dokładną koncepcję projektową, która tworzona była ponad półtora roku - mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Jeżeli prace projektowe będą szły zgodnie z tą koncepcją, to obiekt będzie po prostu cudowny. 

Autorami projektu zabudowy dla ptaków afrykańskich, który powstał w ubiegłym roku, są Marek Nakonieczny i Renata Czajkowska. Pierwotna koncepcja woliery zakłada, że w jej skład wejdą: pawilon główny (pow. 1,5 tys. m kw), dwa pawilony pomocnicze (pow. 160 m kw każdy), trzy baseny dla ptaków wodnych i Potok Rynarzewski. 

Choć zakładano, że inwestycja zostanie ukończona w 2022 roku, już teraz wiadomo, że termin nie jest możliwy do utrzymania.

- Jeśli uda się ukończyć tę inwestycję do końca 2023 roku lub początku 2024, będziemy bardzo szczęśliwi - dodaje Michał Targowski. 

Prace projektowe mają potrwać do końca 2021 r. Otwarcie ofert w przetargu zaplanowano na przełom listopada i grudnia.

 

W nowej zabudowie znajdą się baseny dla ptaków wodnych, przestrzenie lądowe czy ścieżka zwiedzania bez przegród od zwierząt
W nowej zabudowie znajdą się baseny dla ptaków wodnych, przestrzenie lądowe czy ścieżka zwiedzania bez przegród od zwierząt
Renata Czajowska – Marek Nakonieczny Projekt

 

Po opracowaniu dokumentacji projektowej, w najbliższych latach przewiduje się także przebudowę koryta Potoku Rynarzewskiego na odcinku od około dziesięciu metrów przed projektowaną wolierą, do istniejącego rowu znajdującego się po południowej stronie ul. Kościerskiej. W miejscach krzyżowania się trasy zwiedzania z korytem potoku wykonane zostaną kładki wyniesione powyżej górnej krawędzi skarp.

Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, istotnym elementem opracowania projektowego jest koncepcja parku retencyjnego. Celem tego opracowania jest poprawa ochrony przeciwpowodziowej terenów położonych w dolinie Potoku Oliwskiego, poniżej ul. Bytowskiej, razem z cennymi zabytkami kompleksu wokół Katedry Oliwskiej oraz Pałacu Opatów.

Dokumentacja ma uwzględnić m.in. budowę nowego, „suchego” zbiornika retencyjnego o powierzchni około 4 ha i pojemności powodziowej wynoszącej 76 tys. m3 oraz dostosowanie istniejącego koryta Potoku Oliwskiego. 

 

CZYTAJ:

Żubry z gdańskiego zoo pojechały w świat. Wiosną urodzą się nowe osobniki

Casa - lwica z gdańskiego zoo wyjechała do Włoch, gdzie założy własną rodzinę

Aramis opuścił gdańskie zoo. Pojechał do Niemiec, założyć lwią rodzinę

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza