Jaki był przebieg uroczystego apelu?
Upamiętnienie 4. rocznicy nadania imienia Pawła Adamowicza niepublicznej Podstawowej Szkole Specjalnej oraz Ponadpodstawowej Szkole Przysposabiającej do Pracy miało wyjątkowo podniosły charakter.
Był wspomnieniowy film o patronie oraz uroczyste wprowadzenie sztandaru szkoły.
Paweł Adamowicz patronem niepublicznej szkoły specjalnej w Gdańsku
Odśpiewano hymn szkoły ze słowami:
refren: Każda Pani jest jak siostra, każdy Pan jak starszy brat,Pokazują nam dorośli wielki i ciekawy świat!Już niedługo, za lat parę przez ten świat pobiegnę sam,Przecież dzięki mojej szkole ja go bardzo dobrze znam!fragment trzeciej zwrotki:Dobrem dzieli się nasz Gdańsk, bo to gród otwartych bram,Chcę by patron szkoły mej dzięki nam, był dumny z niej!
Nie ma lepszego upamiętnienia dla prezydenta Gdańska
- Zawsze, gdy jestem na uroczystościach szkolnych, to podkreślam, że szkołę tworzą trzy grupy: uczniowie, rodzice oraz nauczyciele wraz z pracującymi w niej osobami. To Wy tworzycie razem wspólnotę szkolną - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Przyznała, że podczas takiej uroczystości trudno jest ukryć wzruszenie.
- Dokładnie za miesiąc minie pięć lat od śmierci pana prezydenta Pawła Adamowicza. Zastanawialiśmy się wielokrotnie, jak go upamiętnić. Bo przecież pamięć ludzka jest ulotna. Jest m.in. aleja imienia Pawła Adamowicza. Miałam przywilej pracy z panem prezydentem od dawna. I wydaje mi się, że znałam Pawła Adamowicza nie najgorzej. Myślę, że patron szkoły to jest najlepszy pomnik, pamiątka i wspomnienie po Pawle Adamowiczu, które mam nadzieję, będzie trwało zawsze - dodała prezydent Gdańska.
Prezydent Gdańska z wizytą w ogólniaku, którego jest absolwentką. O czym rozmawiała z uczniami?
Aleksandra Dulkiewicz wyraziła też wielkie uznanie i podziękowanie dla wszystkich, którzy zajmują się dziećmi w placówce na Przymorzu.
- Na co dzień, w trudzie - on też się ciężkiej pracy nie bał - potraficie walczyć o lepszą sprawę. Sprawiacie, że czyjś los jest lepszy, że Wasze uczennice i uczniowie mogą być samodzielni i żyć godnie. Stawać się częścią gdańskiej wspólnoty. Gratuluję, cieszę się i jestem z Was bardzo dumna - podkreśliła.
Szkoła, którą wymarzyli sobie rodzice
Joanna Cwojdzińska, przewodnicząca zarządu gdańskiego koła PSONI dodała, że szkoła przy ul. Jagiellońskiej powstała z marzeń rodziców.
Mieszkania wspomagane w Gdańsku. Bo każdy ma prawo do samodzielnej dorosłości
- Ale szkoła jest też w drodze. Jest placówką uczącą się, pracującą na nowoczesnym modelu. Chcemy, żeby nasi uczniowie byli realną częścią środowiska i żeby byli włączeni w życie społeczne pomimo swojej niepełnosprawności. W tym dniu życzę Wam i nam wytrwałości, cierpliwości i chęci do dalszego uczenia się i rozwoju - Joanna Cwojdzińska.
Koncert, kapsuła czasu i kwiaty pod tablicą
Uroczysty charakter apelu w szkole podkreślił też występ artystyczny solistów i zespołu Brass Band z Europejskiego Centrum Edukacji Osób Niepełnosprawnych. To ośrodek kultury prowadzony przez koło PSONI w Gdańsku, przy ul. Aksamitnej 4A.
Na pamiątkę wydarzenia do kapsuły czasu włożono też wizytówki klas obu szkół im. Pawła Adamowicza. Świadectwa szkolnej historii będą przechowywane w ten sposób przez najbliższe 15 lat, do 13 grudnia 2034 r.
Na koniec ceremonii złożono kwiaty pod tablicą szkolną upamiętniającą Pawła Adamowicza.
18 stycznia w Sądzie Apelacyjnym odbędzie się rozprawa odwoławcza zabójcy Pawła Adamowicza
PODSTAWOWE DANE O PLACÓWCE NA PRZYMORZU:
W budynku przy ul. Jagiellońskiej 11 mieści się Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Koło w Gdańsku (PSONI).
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z OBCHODÓW 4. ROCZNICY NADANIA SZKOŁOM SPECJALNYM IMIENIA PAWŁA ADAMOWICZA:
Założona przez rodziców organizacja prowadzi na Przymorzu dwie, niepubliczne placówki szkolne: Podstawową Szkołę Specjalną oraz Ponadpodstawową Szkołę Przysposabiającą do Pracy. Ich patronem jest ś.p. Paweł Adamowicz. W obu szkołach uczy się dziś 87 dzieci.
“Pod Drzewkiem Społecznym” - przedświąteczne spotkanie dla NGO i mieszkańców
Poza tym, pod adresem Jagiellońska 11, mieszczą się:
- Poradnia Wspomagania Rozwoju „Po Drodze"
- Środowiskowy Dom Samopomocy
- Biuro Integracji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych (BIZON)
- Biuro wolontariatu
- Placówka wsparcia asystenckiego i wytchnieniowego
Ogółem, Koło Gdańsk PSONI prowadzi na terenie miasta 11 placówek wspierających osoby z niepełnosprawnością.