- Właściwie to powinien być tytuł samorządowca 10-lecia – podkreśla Paweł Jabłoński, zastępca redaktora naczelnego Rzeczpospolitej, który był jednocześnie laudatorem nagrody dla Pawła Adamowicza. - Korzystaliśmy z danych za lata 2005-2014. W najważniejszej kategorii naszego rankingu, prezydent miasta na prawach powiatu, mieliśmy 66 kandydatów z całej Polski. To nie był konkurs piękności, ani wrażeń artystycznych, ale twardych danych na temat rozwoju gospodarczego, postępu cywilizacyjnego, finansów miasta, przyrostu liczby mieszkańców. I co się okazało? Że Gdańsk jest na pierwszym miejscu w kraju i znacznie wyprzedza resztę stawki.
Na kapitule konkursowej duże wrażenie zrobiło przede wszystkim to, że gdański samorząd dzięki umiejętnej polityce gospodarczej I inwestycyjnej w ciągu dziesięciu lat zwiększył dochody miasta o ponad 116,8 proc. Przy średniej krajowej na poziomie 84,6 proc. Gdańsk jest też jednym z zaledwie pięciu miast w kraju, gdzie liczba mieszkańców wzrosła.
Paweł Adamowicz dyplom i statuetkę odebrał we wtorek, 5 kwietnia, wieczorem. Wypełniona aula Centrum Konferencyjnego Ice w Krakowie nagrodziła prezydenta Gdańska gromkimi brawami. Wśród publiczności byli burmistrzowie oraz radni z Polski i zagranicy (m.in. z Francji, Włoch I Ukrainy), którzy przyjechali do Krakowa na II Europejski Kongres Samorządu - kilkudniową imprezę z udziałem blisko 1500 gości. W czwartek gościem honorowym ma być tam premier Beata Szydło. Wtorkowa gala “Lidera Samorządu 2015” otworzyła Kongres.
Poprawiać krok po kroku
Laudator Paweł Jabłoński mówił: “Paweł Adamowicz jest prezydentem Gdańska od 1998 r., a więc prawie już od 18 lat. I jest obecnie najdłużej urzędującym prezydentem wśród prezydentów stolic wojewódzkich. Przez tak długi okres można rzeczywiście dokonać bardzo wiele, I prezydent Adamowicz stara się, by zostało po nim jak najwięcej. W zakresie infrastruktury to przede wszystkim prawdziwa obwodnica miasta, modernizacja lotniska im. Lecha Wałęsy, które stało się jednym z najlepiej funkcjonujących lotnisk lokalnych w Polsce, czy rewolucja w komunikacji miejskiej I kolejowej z najbliższymi miejscowościami. W sumie na inwestycje w latach 2004-2014 Gdańsk wydał w przeliczeniu na jednego mieszkańca ok. 12,7 tys. zł i jest to wskaźnik lepszy niż w Warszawie, i drugi w Polsce wśród stolic województwa”.
Ważne, że są to inwestycje przemyślane, komplementarne wobec siebie, rozwiązujące krok po kroku problemy Gdańska – podkreślają organizatorzy rankingu “Lider Samorządu 2015”. - Gdańsk pod rządami prezydenta Adamowicza pięknieje, rozkwita. Miasto stało się i centrum nowoczesnego biznesu, i turystyczną atrakcją i dobrym miejscem do życia dla ludzi. Choć w całym kraju, w tym w wielkich miastach, ludzi ubywa, w Gdańsku – wprost odwrotnie przybywa.
Adamowicz zaczął od podziękowania dla gdańszczan, a także pracowników Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Następnie dodał: - Jestem bardzo dumny z wyróżnienia. Bardzo dziękuję kapitule, ale najbardziej chciałbym podziękować mojej żonie Magdalenie i córkom Antoninie i Teresce, które nie tylko akceptują moją trudną i wymagającą pracę samorządowca, ale też nieustannie mnie wspierają.
Prezydent Gdańska podkreślił, że samorząd jest w Polsce ostoją standardów demokratycznych i ma mocne korzenie w ideach stworzonych przez ludzi demokratycznej opozycji w czasie tzw. karnawału Solidarności lat 1980-81.
- By samorządy mogły dobrze funkcjonować niezbędne jest prawidłowe funkcjonowanie państwa - mówił Adamowicz. - Trójpodział władzy, wolności słowa, wolności polityczne i gospodarcze, niezawisłość sądów.
Zapracować na zaufanie mieszkańców
Na pytanie, czy pozycji Adamowicza w rankingu nie osłabiły problemy z prokuraturą, niedawno zakończone warunkowym umorzeniem sprawy, szefowie dziennika Rzeczpospolita odpowiadają: “Przez 18 lat sprawowania władzy każdemu mogą zdarzyć się potknięcia, czy mniej udane decyzje. Ważne, że prezydent Adamowicz potrafi się przyznać do ewentualnych błędów i ponownie zapracować na zaufanie mieszkańców. Bo to właśnie mieszkańcy są dla niego najważniejszym partnerem, którego zawsze trzeba słuchać i przekonywać z największą uwagą”.
Współorganizatorem rankingu „Lider Samorządu 2015" - obok redakcji dziennika „Rzeczpospolita" - jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.
Prócz najważniejszej nagrody, która przypadła Pawłowi Adamowiczowi - przyznano jeszcze dwie inne. W kategorii wójt gminy wiejskiej zwyciężył Tomasz Stolarczyk, wójt gminy Rząśnia k. Bełchatowa. W kategorii - gminy wiejsko-miejskie, tryumfatorem okazał się Igor Bandrowicz, burmistrz miasta i gminy Prusice w Dolnośląskiem.
- Rzecz w tym, że wśród mniejszych gmin konkurencja była naprawdę duża i trudno było wybrać zwycięzcę, decydowały niuanse – podkreśla red. Jabłoński. - Gdańsk w kategorii dużych miast naprawdę jest bezkonkurencyjny.