Gdańsk Miasto Literatury. Długa 35 - otwarcie nowej przestrzeni kulturalnej już w piątek
Uroczystość wręczenia 8. Nagrody Conrada odbyła się podczas gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków ostatniego dnia Festiwalu Conrada w Krakowie - organizowanego przez Miasto Kraków, KBF: operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Fundację Tygodnika Powszechnego. Nagrodę literacką za Najlepszy debiut prozatorski minionego roku wręczono po raz ósmy.
Wśród nominowanych, oprócz Pauliny Siegień - doktorantki z Uniwersytetu Gdańskiego - i jej książki „Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu”, znaleźli się: Monika Drzazgowska za „Szalej” (Wydawnictwo Literackie), Krzysztof Pietrala za „Story Jones” (Meth), Bartosz Sadulski za „Rzeszot” (Książkowe Klimaty), Jaga Słowińska za „Czarnolas” (Korporacja Ha!art).
Ogłoszenie laureatki i wręczenie nagród odbyło się w niedzielę, 30 października. Zwyciężczyni otrzymała statuetkę i nagrodę finansową, a jej książka będzie promowana na łamach Tygodnika Powszechnego.
O nagrodzonej książce
„Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu” (Wydawnictwo Czarne) opisuje, wydawałoby się, miasto na wskroś europejskie. Jednocześnie transformacja dawnej stolicy Prus Wschodnich najpierw w sowiecki, a potem rosyjski Kaliningrad wywołuje dziwny niepokój, uczucie niedopasowania wyczuwalne w samym mieście - zarówno dla mieszkańców, jak i władz, tych lokalnych i tych na Kremlu. Pod powierzchnią tej zwykłej rosyjskiej prowincji, takżę zakompleksionej, porównującej się chętniej do przedwojennej potęgi i europejskich sąsiadów niż do Moskwy czy Petersburga, kryje się inne miasto, ni to widmo, ni to chimera.
O autorce
Paulina Siegień (ur. 1986) jest z wykształcenia etnografką, rosjoznawczynią i filolożką rosyjską. Ukończyła Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, a obecnie jest doktorantką na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.
Z zawodu jest dziennikarką i tłumaczką. Stale współpracuje z „Krytyką Polityczną” i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego. Kilkanaście lat temu trafiła do Kaliningradu, który nieoczekiwanie stał się częścią jej życia. Przez kilka lat pisała o Kaliningradzie i obwodzie kaliningradzkim dla „Gazety Wyborczej”.
Festiwal Conrada dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja Czytelnictwa.
Narracje 2022. Poznaj kuratorki i artystów zainspirowanych noblowską mową Olgi Tokarczuk