• Start
  • Wiadomości
  • Sesja RMG: patronka dla Parku Oruńskiego i apel w sprawie zmian w kodeksie wyborczym

Sesja RMG: patronka dla Parku Oruńskiego i apel w sprawie zmian w kodeksie wyborczym

W czwartek, 30 listopada, odbyła się przedostatnia w tym roku sesja Rady Miasta Gdańska. Radni zgodzili się m.in. na wprowadzenie zmian w tegorocznym budżecie oraz nowe plany miejscowego zagospodarowania dla kilka dzielnic, w tym w Oliwie, Wrzeszczu i na Jasieniu. Gorącą dyskusję pomiędzy radnymi klubów PO i PiS wywołał m.in. odczytany przez radnego PO apel dotyczący proponowanych zmian w kodeksie wyborczym. Zobacz zapis wideo przebiegu sesji RMG.
30.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Gdańscy radni przegłosowali w czwartek ponad 40 projektów uchwał

 

Podczas czwartkowego posiedzenia radny PO, Mateusz Skarbek, w imieniu klubu PO odczytał "Apel w sprawie proponowanych zmian w kodeksie wyborczym oraz ustawach o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim".

Rada Miasta Gdańska wyraża głębokie zaniepokojenie w związku z procedowanymi w Sejmie zmianami w kodeksie wyborczym oraz ustawach o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim, apelując jednocześnie o wstrzymanie wszelkich prac nad ustawą zmieniającą. Podkreślamy, że zmiana organizacji wyborów w okresie krótszym niż rok przed ich przeprowadzeniem stanowi realne zagrożenie dla wszystkich zasad prawa wyborczego oraz państwa prawa. Rada Miasta Gdańska dostrzega również, że ustawa o zmianie niektórych ustaw, w tym zwiększenie udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, procedowana jest jako projekt poselski. Wybór tego trybu legislacyjnego w drastyczny sposób ogranicza udział obywateli oraz reprezentacji samorządów w procesie legislacyjnym. Pośpiech towarzyszący tej ustawie stanowi realne zagrożenie spowodowania chaosu, uniemożliwiającego rzetelne przeprowadzenie wyborów. Głęboki niepokój Rady Miasta Gdańska budzą również konkretne propozycje zmian, w szczególności całkowite upolitycznienie Państwowej Komisji Wyborczej, sposób powoływania wojewódzkich i powiatowych komisarzy wyborczych, a nade wszystko przyznanie tym ostatnim, kosztem samorządów, kompetencji w postaci dokonywania nowego podziału wszystkich jednostek samorządu terytorialnego na okręgi w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie ustawy. Ponadto zawarte w ustawie niejasne zapisy dotyczące dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów, przez większość konstytucjonalistów interpretowane są jako wprowadzenie wstecznego zakazu kandydowania – wbrew wcześniejszym deklaracjom. Rada Miasta Gdańska z niepokojem traktuje wszelkie tendencje zmierzające do zwiększenia centralizacji państwa oraz zmniejszania roli samorządów i obywateli w życiu publicznym. Mając na uwadze powyższe RMG zwraca się do parlamentarzystów z Pomorza o wsparcie niniejszego apelu.  

Apel przegłosowali radni PO, radni PiS byli przeciw.

Miejscy radni poparli w czwartek także uchwałę dotyczącą przystąpienia do prac nad miejscowym planem zagospodarowania dla terenu przy ul. Bażyńskiego 1. Chodzi o działkę za budynkiem dawnego rektoratu Uniwersytetu Gdańskiego. Obecne plany miejscowe przewidują tu funkcje usługowe związane ze szkolnictwem wyższym.

- Uniwersytet Gdański postulował o uzupełnienie tych funkcji o mieszkaniową i ustalenia wysokości budynków do 40 metrów - tłumaczyła Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, które opracowuje plany miejscowe.

To, że projekt tej uchwały budzi spore emocje i zainteresowanie wśród mieszkańców Oliwy, można było odczuć nawet podczas czwartkowego posiedzenia. Głos w tej sprawie zabrali niemal wszyscy radni miejscy mieszkający w tej dzielnicy, bądź należący do tego okręgu wyborczego.

Wojciech Stybor, radny PO, przyznał, że radni "martwili się zaproponowaną wysokością nowego budynku".

- Jesteśmy w Oliwie nieco przeczuleni, jeśli chodzi o kwestie zakłócania i wkraczania w strukturę architektoniczną starej Oliwy wysokościowców, które się budują na granicy. Mieliśmy okazję rozmawiać już z rektorem UG na ten temat. Potrzeby uczelni są bardzo istotne. Uniwersytet nie sprzedaje tego terenu, ale potrzebuje takiego obiektu dla swojej kadry naukowej, by zapewnić uczelni rozwój - zaznaczył radny Stybor. - Jest prośba do Biura Rozwoju Gdańska, by podejść do tego planu z dużym zrozumieniem, by parametry nowego budynku uwzględniały potrzeby uczelni, ale też potrzeby mieszkańców Oliwy. Rektor UG powiedział nam, że nie będzie się upierał przy wysokości 40 metrów.

Radny PO, Mariusz Andrzejczak, przypomniał, że Uniwersytet Gdański występował z wnioskami o zabudowę także na innych należących do niego terenach, m.in. od strony al. Grunwaldzkiej czy ul. Polanki.

 

Radni PiS nie poparli zmian w tegorocznym budżecie miasta, ale bez dyskusji głosowali za wieloma innymi przygotowanymi przez miasto projektami uchwał

 

- Trzeba pamiętać, że UG proponuje niską zabudowę przy al. Grunwaldzkiej, natomiast przy willowej, niskiej zabudowie ul. Wita Stwosza proponowane są istotne przewyższenia. Chcę też zwrócić uwagę na proponowaną korektę: z funkcji usługowej na mieszkaniową, to może w przyszłości być pewną wyrwą w tym kampusie - oceniał radny Andrzejczak. - Uważam, że należy też sporządzić analizy komunikacyjne, które będą odpowiadały na pytanie, czy włączenie takiego obiektu w układ drogowy ul. Bażyńskiego, Wita Stwosza i al. Grunwaldzkiej będzie możliwy. To nie będzie jedyny nowy budynek w tym miejscu. Powstać ma tam w przyszłości również duże zaplecze sportowo-konferencyjne. Mam nadzieję, że przygotowany plan pozwoli rozwijać się uniwersytetowi, ale też nie pozwoli, by ucierpieli na tym mieszkańcy.

Plan objąłby teren o powierzchni 1,8 ha, na którym znajduje się właśnie budynek dawnego rektoratu, korty tenisowe oraz działkę obecnie niezagospodarowaną.

Projekt uchwały w tej sprawie został przegłosowany.

PRZEBIEG XLV SESJI RADY MIASTA GDAŃSKA ZOBACZ TUTAJ (W DWÓCH CZĘŚCIACH):

 

W czwartek radni zdecydowali także o nadaniu Parkowi Oruńskiemu imienia Emilii Hoene. Z wnioskiem o patronat dla tego parku wystąpiła Rada Dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce. W trakcie sesji przypomniano, że jego początki sięgają XVI wieku.

Radna PO, Beata Dunajewska, przypomniała, że od ponad siedmiu lat trwały starania, by tym patronatem objąć park w Oruni.

- To świetny moment, by zmienić nazwę tego parku, ponieważ za chwilę otwieramy kolejny etap jego rewitalizacji - podkreśliła radna Dunajewska, zapraszając jednocześnie na jego niedzielne uroczyste otwarcie. - To też dobry moment, ponieważ obchodzimy 100-lecie przyznania kobietom praw wyborczych. Cieszę się, że właśnie kobieta stała się patronem Parku Oruńskiego. Mam nadzieję, że to będzie taka tendencja, i od teraz będziemy nazywać skwery, ronda, ulice imionami znanych Polek, bo to okazja, by nadrobić niewielkie zaległości, które mamy w tej dziedzinie.

W najbliższą niedzielę, 3 grudnia, zaplanowano uroczyste otwarcie zrewaloryzowanego parku Oruńskiego. Zapraszamy już dziś do udziału w tym wydarzeniu. Początek o godz. 18, przy bramie wejściowej, gdzie nastąpi symboliczne przecięcie wstęgi.  

Więcej: Zobacz odnowiony Park Oruński. Uroczyste otwarcie już w niedzielę [ZDJĘCIA Z DRONA]

Czytaj także: Rząd PiS zabiera pieniądze na edukację Kaszubów - Gdańsk protestuje

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta