- Na terenie parku wykonywane są nawierzchnie ścieżek, nasadzenia roślin oraz obsiewanie trawników. W budynku wozowni trwa tynkowanie i wykonywanie wylewek, a także renowacja zabytkowej elewacji - wylicza Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Niebawem dostarczona zostanie konstrukcja stalowa dachu pod amfiteatr.
W ostatnich tygodniach, w dawnej wozowni, wykonywano ścianki wewnętrzne. Natomiast w zaprojektowanym tu budynku amfiteatru trwały zbrojenia i zalewanie stropu nad zapleczem. W pobliżu budynku przedszkola zakończono układanie nawierzchni z kostki granitowej. Powstawały też obrzeża, krawężniki i podbudowy pod ścieżki. Na terenie parku prowadzono również prace związane ze wzmocnieniem drogi technologicznej, a także ukształtowaniem terenu i zielenią.
W ramach tej inwestycji powstaje amfiteatr, a więc scena z widownią. Ma to być przestrzeń, gdzie w ciepłych miesiącach organizowane będą m.in. koncerty dla mieszkańców Gdańska. Dawna, zabytkowa wozownia zostanie wyremontowana, po czym zakłada się jej komercjalizację. Mile widziana będzie tam np. restauracja czy kawiarnia. Powstanie też altana parkowa, a całość zyska nowe ogrodzenie z bramami i furtkami.
To nie wszystko. Rewaloryzacja zakłada także wykonanie ścieżek parkowych, placów o nawierzchni z kostki granitowej, ciągów pieszo - jezdnych o nawierzchni z kostki betonowej, ścieżek gruntowych na terenie wzgórz parkowych czy dróg serwisowych dla obsługi parku i dojazdowych do amfiteatru. Poza tym zamontowane zostaną stojaki rowerowe, ławki i kosze na śmieci. Powstanie też boisko do gry w bulle o nawierzchni mineralnej koloru rdzawego.
Przy okazji odnowione zostaną dwa mostki na przepływającym przez park strumieniu oraz most łączący ciąg pieszo-jezdny. Z mało spektakularnych, ale potrzebnych zadań, zaplanowano montaż sieci wodociągowej, kanalizacji deszczowej i sanitarnej.
Bezpieczeństwo spacerowiczów ma z kolei zapewnić nowe oświetlenie oraz monitoring.
Realizowany obecnie, trzeci etap rewaloryzacji Parku Oruńskiego, powinien zakończyć się w połowie listopada 2017 r. Wykonawcą prac jest spółka Park - M Poland, która za realizację zadania otrzyma 6,18 mln zł. Na dwa pierwsze etapy rewaloryzacji miasto wydało około 2,2 mln zł.
Park Oruński to jeden z najstarszych (powstał w XVI wieku) i największych miejskich parków w Gdańsku. Znajduje się w sąsiedztwie kanału Raduni i zajmuje około 11 hektarów doliny potoku oruńskiego. Projekt jego rewitalizacji oparto na planie Parku Oruńskiego z połowy XIX wieku, który opublikował w swojej książce Hans Reichow, przedwojenny architekt niemiecki, znawca gdańskich ogrodów.
Przeczytaj także:
Koniec wycinki drzew. Rusza budowa amfiteatru w Parku Oruńskim
Który gdański park jest najpiękniejszy? ZAGŁOSUJ!