• Start
  • Wiadomości
  • Panel Obywatelski. Do czego paneliści zobowiązali władze Gdańska w sprawie zmian klimatycznych? Sprawdź!

Panel Obywatelski. Do czego paneliści zobowiązali władze Gdańska w sprawie zmian klimatycznych? Sprawdź!

Analiza miejscowych planów zagospodarowania pod kątem większej retencji górnego tarasu miasta, zaangażowanie Rad Dzielnic w pomoc poszkodowanym i zmiana polityki wyrębu drzew na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. To zaledwie kilka przykładów rekomendacji dla władz Gdańska, jakie przyjęli uczestnicy pierwszego w Polsce Panelu Obywatelskiego.
12.12.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jakie rekomendacje dla władz miasta przyjęli gdańscy paneliści?

- Panel Obywatelski to kolejna w Gdańsku forma demokratycznego podejmowania decyzji. Wzięło w nim udział 63 panelistów, którzy stanowili skład podstawowy, oraz cztery osoby rezerwowe na wypadek, gdyby ktoś na przykład rozchorował się lub z innego powodu nie mógł wziąć udziału w spotkaniach - przypomniał Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

W ramach Panelu odbyły się w sumie cztery spotkania, choć pierwotnie miały być trzy.

- Dziś już wiemy, że trzeba poświęcić więcej czasu na wypracowanie ostatecznego konsensusu, jak najlepszych rekomendacji, dlatego paneliści spotkali się cztery razy - tłumaczył Grzelak.

Gdańscy paneliści zajmowali się trzema tematami związanymi z przygotowaniem miasta na zmiany klimatyczne.

  • pierwszy - co zrobić by poprawić zatrzymywanie wody deszczowej na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
  • drugi - jaki powinien być zakres pomocy dla mieszkańców po wystapieniu ulewnego deszczu
  • trzeci - czy budując nowe zbiorniki retencyjne zrezygnować z częściowego wypełniania ich wodą.


Paneliści uznali m.in. że należy postawić większy nacisk na małą retencję w górnym tarasie Gdańska

By rekomendacje były zobowiązujące dla władz Gdańska musiało je poprzeć co najmniej 80 proc. panelistów. To minimum udało się przyjąć w przypadku dwóch pierwszych tematów. Rekomendacje w sprawie trzeciego poparło ponad 70 proc. panelistów, co oznacza, że nie są dla władz zobowiązujące, ale powinny stanowić wskazówkę przy podejmowanych w przyszłości decyzjach i działaniach.

- Mają one charakter ogólny, ale chcielibyśmy w jak największym stopniu wdrożyć je w życie. Chcielibyśmy, by to wdrożenie było na tyle wiarygodne, by zachęcić mieszkańców do uczestnictwa w kolejnych panelach obywatelskich, które zamierzamy organizować w Gdańsku także w przyszłości. Chcemy, by była to jedna z metod dyskusji z gdańszczanami na tematy trudne i ważne - podkreślał Piotr Grzelak.

SPRAWDŹ, JAKIE REKOMENDACJE PRZYJĘLI UCZESTNICY GDAŃSKIEGO PANELU OBYWATELSKIEGO

Miejscy urzędnicy już w zeszłym tygodniu spotkali się z dyrekcją Lasów Państwowych, by przedstawić rekomendacje panelistów. Część z nich dotyczyła bowiem wyrębu na terenie Trójmiejskeigo Parku Krajobrazowego. Leśnicy wstępnie zgodzili się z propozycjami gdańszczan. Konkrety dotyczące wyrębu będą ustalone w najbliższym czasie. 

Są też i pierwsze decyzje w sprawie rekomendacji dotyczących zbiorników retencyjnych.

- Gdańskie Melioracje zlecą przygotowanie projektu rozbudowy zbiornika "Kiełpinek". Będą też weryfikowane inne potrzeby retencyjne, nie tylko w tamtej części miasta. Obecnie budujemy specjalny model numeryczny zlewni w Gdańsku. Na jego podstawie będziemy projektować m.in. wspomniany zbiornik "Kiełpinek", by odpowiadał on na lokalne potrzeby - tłumaczył Grzelak.
 

Rekomendacje zostały przedstawione w trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej

Przy okazji realizowania nowych inwestycji w mieście większą uwagę będzie skupiała tzw. mała retencja. Pilnować będzie tego m.in. ogrodnik miejska. Prowadzone będą też rozmowy z inwestorami i deweloperami w tej kwestii: by mała retencja była jak najbardziej efektywna.

100-procentowe poparcie panelistów otrzymała rekomendacja dotycząca włączenia Rady Dzielnic w pomoc poszkodowanym mieszkańcom we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Rady mają stać się punktem kontaktowym, w którym można się dowiedzieć m.in. gdzie otrzymać pomoc. Przygotowany zostanie specjalny schemat działania w takim przypadku. Paneliści uznali też, że miejskie instytucje powinny mieć więcej pomp i urządzeń osuszających na stanie.

- Gdańskie Melioracje wystąpiły już z wnioskiem o zakup w 2017 roku dodatkowych pomp. Z kolei Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych podwoi liczbę osuszaczy - przyznał zastępca prezydenta.

Uruchomiona ma zostać także call center i pomoc rzeczowznawców w ocenie stanu technicznego uszkodzonych budynków. Zarząd Transportu Miejskiego został z kolei zobowiązany do przygotowania koncepcji działań interwencyjnych po wystąpieniu podtopienia. Chodzi m.in. o zapewnienie bezpłatnego transportu miejskiego dzień po wystąpieniu ulewnych deszczy.

- Panel Obywatelski jest eksperymentem w skali kraju, ale my się nie boimy eksperymentów. On okazał się sukcesem, dlatego uważamy, że warto rozmawiać z mieszkańcami w sposób otwarty - podkreślił Piotr Grzelak.

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych