• Start
  • Wiadomości
  • Pamiętajmy o AK-owcach. Piękna gdańska akcja na rzecz bohaterów wojny

Pamiętajmy o AK-owcach. Piękna gdańska akcja na rzecz bohaterów wojny

Żołnierze Wyklęci? Narodowe Siły Zbrojne? Tak - to część tragizmu polskiej historii. Nie było jednak większej i ważniejszej siły w okupowanej Polsce niż Armia Krajowa, w której służyło blisko 400 tysięcy mężczyzn i kobiet. Część z nich żyła po wojnie w Gdańsku. Miasto już drugi rok z rzędu prowadzi akcję sprzątania grobów byłych żołnierzy AK.
20.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Uczniowie z gimnazjum i liceum Szkoły Mistrzostwa Sportowego nr 2 na nietypowej lekcji historii

Zebrali się w piątek, 20 października, przy bramie Cmentarza Srebrzysko. Uczniowie z gimnazjum i liceum Szkoły Mistrzostwa Sportowego nr 2 pod opieką nauczyciela historii i WOS-u Mikołaja Wysieckiego, wzięli udział w wyjątkowej lekcji historii. Oprócz porządkowania nagrobków akcja miała charakter edukacyjny. Przewodnikiem po nekropolii był prof. Jerzy Grzywacz, harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski. Prof. Grzywacz podzielił się z uczniami swoimi wspomnieniami z okresu wojny, a także zachęcał do dbania o kultywowanie pamięci, nie tylko za sprawą słów, ale także gestów i czynów. Marzeniem prof. Grzywacza jest, aby przed Dniem Wszystkich Świętych żaden grób żołnierza Armii Krajowej nie pozostał opuszczony.


Jednym z prelegentów na lekcji historii był dr Janusz Marszalec, prezes Stowarzyszenia Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim

Z kolei prelegenci: dr Janusz Marszalec, Prezes Stowarzyszenia Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim i Mateusz Jasik, pracownik Biura Prezydenta ds. Kultury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku przybliżyli uczniom fenomen Polskiego Państwa Podziemnego. 

Uczniowie odwiedzili groby im.in: Tadeusza Urbanowicza ps. „Moskito”, sanitariuszki Wandy Minkiewicz ps. „Danka”, Rajmunda Drozda ps. „Mikrus”, Zdzisława Zielenia ps. „Orlik” i cichociemnego ppłk. Adama Szydłowskiego ps. „Poleszuk”. Każda z odwiedzonych mogił została uporządkowania, na każdej uczniowie zapalili znicze. Kolejnym etapem akcji będzie uporządkowanie nagrobków na Cmentarzach w Oliwie oraz Łostowicach. Trwa akcja szukania wolontariuszy, którzy przed Świętem Zmarłych pomogą na posprzątać groby. Formularz zapisów na wolontariat dostępny jest https://wolontariatgdansk.pl/activity/details/2011.


Młodzi ludzie sprzątali groby żołnierzy AK

31 października przed trzema cmentarzami będą ustawione punkty informujące o akcji. Zachęcamy do dalszego przyłączenia się do akcji i opowiedzenia historii o swoich bliskich walczących podczas II wojny światowej, pochowanych na gdańskich cmentarzach. Szczegóły akcji oraz formularz na stronie internetowej www.utrwalamypamiec.pl.


Cmentarz Srebrzysko. Młodzież zapala znicze na grobach żołnierzy AK

Akcja prowadzona jest od dwóch lat przez Miasto Gdańsk i Fundacja Gdańska we współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszeniem Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim i Stowarzyszeniem imienia Bolesława Srockiego. Od początku jej celem jest budowanie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej spoczywających na gdańskich cmentarzach.


Przewodnikiem po cmentarzu był prof. Jerzy Grzywacz, żołnierz AK

- Zeszłoroczna akcja dzięki zgłoszeniom mieszkańców pozwoliła zidentyfikować 37 miejsc pochówku żołnierzy AK - mówi Mateusz Skrzypiec z Fundacji Gdańskiej, koordynator akcji. - W tym roku cel jest taki sam. Prosimy mieszkańców, żeby dzielili się swoją wiedzą na temat miejsc spoczynku bohaterów. Efektem zeszłorocznej akcji jest troska o porządek na mogiłach wskazanych przez mieszkańców.

Partnerem akcji jest Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna sp. z o. o.



TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!