• Start
  • Wiadomości
  • Pamiątki po Obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku przejdą konserwację

Pamiątki po Obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku przejdą konserwację

Konserwacja i digitalizacja osobistych przedmiotów obrońców Poczty Gdańskiej oraz przygotowywanie koncepcji i scenariusza nowej wystawy stałej w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku - te zadania do końca 2017 roku zrealizuje Muzeum Historyczne Miasta Gdańska dzięki dwóm dotacjom z Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
12.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Budynek Poczty Polskiej w Gdańsku przy Pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Dzięki dwóm dotacjom ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego muzeum będzie mogło zająć się odnowieniem i zabezpieczeniem przed szkodliwym działaniem czasu przedmiotów osobistych po obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku, które zostały wydobyte z masowego grobu odnalezionego na Zaspie. Prezentację odnowionych zabytków zaplanowano na 5 października 2017 roku, czyli w 78. rocznicę rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej.

Wart 68,2 tys. zł projekt dofinansowało w 80 proc. ministerstwo. Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku to miejsce wyjątkowe na turystycznej mapie Gdańska. W zabytkowym budynku Poczty Polskiej, w którym rozegrały się dramatyczne wydarzenia z początku II Wojny Światowej, podczas zwiedzania goście mogą zapoznać się z eksponatami i fotografiami świadczącymi o bohaterstwie, poświęceniu i oporze Polaków oraz gdańskiej Polonii wobec niemieckiego nazistowskiego ataku 1 września 1939 r. Jest to także jedyne gdańskie muzeum, w którym można przyjrzeć się codziennemu życiu mniejszości polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Oddział MHMG przechowuje też eksponaty z ekshumowanego masowego grobu obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, który odkryto w 1991 r. na Zaspie.

Przedmioty należące do Obrońców Poczty Polskiej z Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku


– W ramach projektu „Witajcie koledzy!” zorganizowaliśmy już obchody 25. rocznicy uroczystego pogrzebu, zebraliśmy relacje uczestników wydarzeń związanych z odnalezieniem grobu, ekshumacją i pochówkiem - mówi dr hab. Janusz Trupinda, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. - Teraz skupimy się przede wszystkim na konserwacji relikwii bohaterów Poczty Polskiej w Gdańsku i ich odpowiednim wyeksponowaniu. Na godne potraktowanie czekały blisko ćwierć wieku. Digitalizacji poddane zostaną też odnowione już niemieckie świadectwa zbrodni na cywilach.

Druga dotacja pójdzie na przygotowywanie koncepcji i scenariusza nowej wystawy stałej w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, której otwarcie zaplanowano na 1 września 2019 r. w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

Przedmioty należące do Obrońców Poczty Polskiej z Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

- Główne założenia nowej ekspozycji mają zostać wypracowane do końca 2017 r. Jej głównym założeniem jest poszerzenie zakresu przekazywanych w Muzeum Poczty Polskiej treści w przestrzeni zabytkowego budynku, który nie został przecież stworzony i zaprojektowany do celów wystawienniczych - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG. - Chcemy, aby gdańszczanie i zwiedzający nasze miasto turyści mogli w przyszłości odkryć na nowo historię obrońców Poczty Polskiej oraz gdańskiej Polonii.

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole