• Start
  • Wiadomości
  • Pałac Młodzieży z Ogarnej wkracza do dzielnic Gdańska. Plany na przyszłość?

Pałac Młodzieży z Ogarnej wkracza do dzielnic Gdańska. Jakie ma plany na przyszłość?

- Pałac jest otwarty dla wszystkich gdańszczan - zapewnia Elżbieta Porowska, dyrektor Pałacu Młodzieży przy ul. Ogarnej 56, mówiąc o planach rozwoju Pałacu Młodzieży na terenie całego miasta. - Jest już w pięciu dzielnicach miasta Gdańska, w sześciu lokalizacjach, poszerzył ofertę o 90 grup i 700 uczestników więcej w porównaniu z rokiem 2016.
26.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
O planach rozwoju Pałacu Młodzieży mówili Grzegorz Szczuka, dyr. Wydziału Rozwoju Społecznego UM, Elżbieta Porowska, dyrektorka Pałacu Młodzieży i Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska ds. polityki społecznej
O planach rozwoju Pałacu Młodzieży mówili Grzegorz Szczuka, dyr. Wydziału Rozwoju Społecznego UMG, Elżbieta Porowska, dyrektorka Pałacu Młodzieży i Piotr Kowalczuk, z-ca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej
Dominik Paszliński/gdansk.pl



Pałac Młodzieży w Gdańsku powstał we wrześniu 1978 roku.

- Pałac zaczął nowe życie po czterdziestce - żartował Piotr Kowalczuk, wiceprezydent miasta Gdańska ds. polityki społecznej podczas konferencji dotyczącej planów rozwoju Pałacu Młodzieży w Gdańsku, przypominając niedawne urodziny placówki. - Nowe aktywności związane są z tym, jak zmienia się Pałac i jak dostosowuje się do potrzeb gdańszczanek i gdańszczan.

O TYM: Pałac Młodzieży ma już 40 lat! Na jubileuszu w Ergo Arenie wystąpiło 400 uczniów

Poza główną siedzibą Pałacu zorganizwano już około 100 dodatkowych godzin zajęciowych. M.in. w dzielnicach: Strzyża, Osowa i Chełm. Z zajęć dodatkowych korzysta około 400 uczestników. Nie zubożyło to jednak i nie zubaża w żaden sposób oferty głównej siedziby - ani godzinowo ani w liczbie zajęć - zapewniają władze miasta.  

- Jesteśmy w pięciu dzielnicach miasta Gdańska, w sześciu lokalizacjach - wyliczała Elżbieta Porowska, dyrektor Pałacu Młodzieży. - Mamy 90 grup więcej i 700 uczestników więcej w porównaniu do 2016 roku. W dzielnicach prowadzimy różnego rodzaju zajęcia umuzykalniające, taneczne, pracownię filmową, grafikę i animację komputerową, żeglarstwo i fotografikę i zamierzamy się rozwijać. Mamy bardzo duży odzew rodziców - dzieci chcą uczestniczyć w tych dodatkowych punktach i cieszą się, że nie muszą dojeżdżać.

- Zajęcia, które pojawiają się w dzielnicach nie wymagają specjalistycznych pracowni. Propozycje są oparte o zgłoszenia rodziców bądź rad dzielnic - dodawał Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego. - Po pilotażu widzimy, że ten pomysł się przyjął.

Już w przyszłym tygodniu, pracujące w terenie placówki będą oznaczone tablicami informującymi, że w tym miejscu odbywają się zajęcia w ramach programu Pałac Młodzieży w Dzielnicach.



Pałac Młodzieży oferuje ciekawe zajęcia już nie tylko przy ul. Ogranej 56
Pałac Młodzieży oferuje ciekawe zajęcia już nie tylko przy ul. Ogranej 56
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Rozszerzenie działaności poza główny budynek budzi jednak niepokój niektórch rodziców o los placówki. Mają w pamięciu plany jej zamknięcia i protesty z 2015 roku. Piotr Kowalczuk zdecydowanie dementował doniesienia o wygaszaniu działań w Pałacu przy ul. Ogarnej 56: - Pałac się rozwija. Otwiera się. I nie tylko na dzieci i młodzież, ale też na osoby starsze, na seniorów, którzy też tego miejsca dla siebie potrzebują - zapewniał.

Na dowód podano informację o zmianach, które dotyczyć będą siedziby przy ul. Ogarnej - ma ona zmienić się wizualnie, pojawi się tu winda dla osób niepełnosprawnych i seniorów, którzy są coraz częstszymi gośćmi w Pałacu. W planach są też nowe pracownie i oferta zupełnie nowych czterech zajęć.     

- W Pałacu dużym zainteresowaniem cieszą się również projekty integrujące - międzypokoleniowe, międzykulturowe, gdzie integrujemy uczestników Pałacu Młodzieży: dzieci, młodzież, seniorówi i imigrantów. Pałac jest otwarty dla wszystkich gdańszczan - zapewnia dyrektor Porowska.

Stałych uczestników korzystających z zajęć organizowanych w Pałacu Młodzieży jest 2700, okazjonalnych aż 18 tysięcy. Wszystkie zajęcia są bezpłatne i w każdej chwili można się dopisać.

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza