Rekord przed wyborami. Już 4500 zaświadczeń do głosowania wydał Urząd Miejski w Gdańsku

Już ponad 4,5 tys. zaświadczeń uprawniających do głosowania w dowolnym miejscu w kraju i za granicą wydał Urząd Miejski w Gdańsku. To rekord. W poprzednich wyborach parlamentarnych, takich dokumentów sporządzono 3,5 tysiąca. Blisko pobicia rekordu jest w też w przypadku dopisania się w Gdańsku do spisu wyborców. Zrobiło to już ponad 23 tysiące osób, podczas gdy cztery lata temu było to niemal 36 tysięcy.
06.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta na rękach pieska wrzuca kartę do urny wyborczej
Już w przyszłą niedzielę, 15 października, wybierzemy parlament na kolejne cztery lata
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Rekordowe dane z magistratu

W wyborach parlamentarnych w niedzielę, 15 października, wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Głosowaniu towarzyszyć będzie referendum z czterema pytaniami.
 
- Jeśli chodzi o liczbę zaświadczeń do głosowania lub dopisywanie się do spisu wyborców, to idziemy na rekordy. Dla przykładu w ostatnich wyborach parlamentarnych wydaliśmy 3,5 tys. zaświadczeń do głosowania. A teraz, kiedy został tydzień do wyborów mamy już wydane ponad 4,5 tys. zaświadczeń umożliwiających głosowanie na terenie całego kraju i za granicą. Z tym dokumentem gdańszczanin może zagłosować w dowolnym miejscu, jakie sobie wybierze - mówi Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

UWAGA! Zmiana adresu komisji w kilku dzielnicach. Sprawdź, gdzie głosować 15 października

Jest też ogromne zainteresowanie dopisania się spisu wyborców w Gdańsku w formie elektronicznej.
 
- Przez internet zrobiło to już w Gdańsku ponad 22 tys. osób, a ponad 1000 w formie papierowej. Dopisanie się do spisu wyborców adresowane jest przede wszystkim do tych, którzy mieszkają, pracują, studiują w naszym mieście, ale pozostają zameldowani w rodzinnych stronach. I żeby na dzień wyborów osoby te nie musiały wracać do miejscowości, z których pochodzą, mogą zmienić miejsce głosowania i dopisać się do spisu wyborców tu w Gdańsku, gdzie faktycznie mieszkają - dodaje Tomasz Filipowicz. 
 
W tym aspekcie też prawdopodobnie pobity zostanie rekord. Osób dopisanych do głosowania w Gdańsku, jak pokazały ostatnie wybory parlamentarne w Gdańsku, było niemal 36 tysięcy, czyli ok. 10 procent wszystkich uprawnionych do głosowania. 
 
- Są np. osoby, które mieszkają w Gdańsku i dopisują się do spisu w swoim miejscu pracy, bo w dniu wyborów mają 12-godzinny dyżur w pracy. I żeby nie musieć zwalniać się z pracy i jechać do swojej właściwej komisji w innej części miasta dopisują się do komisji wyborczej, w pobliżu miejsca zatrudnienia - tłumaczy Tomasz Filipowicz.   

Na czym polega "turystyka wyborcza"?

W ostatnich dniach prasa rozpisuje się na temat “turystyki wyborczej”. Gorąco na ten temat jest też np. w mediach społecznościowych wśród wyborców sprzyjających opozycji, którzy zastanawiają się, czy warto zmienić miejsce głosowania na okręg, gdzie łatwiej jest zdobyć mandat parlamentarny. 

Studenci na wybory! Jesteś spoza Gdańska? Miasto pomaga dopisać się do spisu wyborców

Dlaczego tak jest? Ma to związek z różnicą siły głosu między 41 okręgami wyborczymi, na które podzielona jest Polska. W każdym z nich wybieranych jest od od 7 do 20 posłów. W okręgu nr 25 (Gdańsk-Sopot) do obsadzenia jest 12 mandatów poselskich, a w sąsiednim nr 26, obejmujących Gdynię i Słupsk - 14

Co to jest siła głosu?

Po podzieleniu liczby głosujących przez liczbę wybieranych posłów w danym okręgu wyborczym można wyliczyć średnią liczbę głosów na mandat poselski. Ta liczba określa siłę głosu. 
 
Dla przykładu, w wyborach w 2019 r. w okręgu warszawskim na jeden mandat poselski przypadało średnio 69,1 tys. głosów, a w okręgu świętokrzyskim 35,6 tys. głosów. Oznacza to, że jeden głos oddany w Świętokrzyskiem jest wart tyle samo, co dwa głosy wrzucone do urny w stolicy.
 
W poprzednich wyborach parlamentarnych w naszym okręgu nr 25 na jeden mandat poselski przypadało natomiast 44,1 tys. głosów. A jak to wyglądało w sąsiednich do Pomorskiego województwach? W okręgu nr 34 Elbląg do uzyskania mandatu posła wystarczyło 31,4 tys. głosów, okręgu nr 4 Bydgoszcz - 38,3 tys., a w okręgu nr 5 Toruń - 34,8 tys.
- Zjawisko “turystyki wyborczej” trudno jest komentować, bo specyfika naszego okręgu, województwa pomorskiego, jest taka, że Bałtyk nie głosuje. Nie mamy takiej możliwości, jak warszawiacy, że wyjadą za miasto 30 kilometrów i już są w innym okręgu wyborczym - tłumaczy Tomasz Filipowicz. 
 
Eksperci, którzy dobrze rozgryźli skomplikowany polski system wyborczy podpowiadają, że jeśli w okręgu wyborczym siła głosu jest niska - taka jest właśnie w okręgu nr 25 - to warto rozważyć zmianę miejsca głosowania w Gdańsku na okręg, gdzie siła kartki wyborczej jest wyższa. W tym przypadku, oznaczałoby to np. wyjazd do którejś z komisji wyborczej na terenie okręgu wyborczego Elbląg.  

Jak pobrać zaświadczenie do głosowania i dopisać się do spisu?

Przypomnijmy, jak można uzyskać zaświadczenie do głosowania (tylko osobiście) oraz dopisać się do spisu wyborców (nasze imię i nazwisko będzie wtedy figurować w spisie w konkretnej Obwodowej Komisji Wyborczej).
 
Każdy kto wie, że w dniu wyborów z różnych powodów (np. praca, pobyt w sanatorium, wycieczka, wyjazd do rodziny lub znajomych itd.) będzie przebywać poza miejscem zameldowania, może pobrać zaświadczenie do głosowania w dowolnym urzędzie gminy. Nie tylko tam, gdzie jest zameldowany.
 
W Gdańsku zaświadczenie do głosowania można otrzymać w jednym z trzech Zespołów Obsługi Mieszkańców, do czwartku, 12 października, do godz. 16.00.
 
  • nr 1, ul. Partyzantów 74,
  • nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12 (siedziba Urzędu Miejskiego),
  • nr 4, ul. Wilanowska 2
Ze względu na duże zainteresowanie sprawami wyborczymi wymienione ZOM będą pracować w wydłużonych godzinach.
 
  • poniedziałek 9 października i wtorek 10 października, w godzinach 7.00 -17.00
  • środa 11 października i czwartek 12 października, w godzinach 7.00 – 18.00
Zaświadczenie do głosowania ma formę papierową i jest opatrzone hologramem. Ewentualne zgubienie lub zniszczenie dokumentu oznacza, że nie zostaniemy dopuszczeni do głosowania. Duplikaty nie są wydawane. 

W dniu wyborów 15 października będzie bezpłatna komunikacja miejska dla wszystkich

Dopisywanie do spisu wyborców było popularną procedurą w poprzednich wyborach. W tegorocznych może jeszcze zyskać na popularności, ponieważ wszystkie formalności można załatwić przez portal gov.pl.

Usługa dopisania do spisu wyborców w internecie jest dostępna do 12 października, do godz. 23.59. Lepiej jednak nie zwlekać z tym do ostatniej chwili.
 
Osoby, które mają kłopoty z obsługą komputera, mogą wniosek o dopisanie do spisu złożyć osobiście. W Gdańsku jest to możliwe w trzech wymienionych powyżej Zespołach Obsługi Mieszkańców. 

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!