• Start
  • Wiadomości
  • PLONY - na terenach Stoczni Cesarskiej powstaje ogród miejski z grządkami do adopcji

PLONY - na terenach Stoczni Cesarskiej powstaje ogród miejski z grządkami do adopcji

Stocznia Cesarska Development i inicjatywa PLONY, powołana do życia przez Michalinę Jasińską i Agatę Biernacik, studentki ASP w Gdańsku, podjęły współpracę w zakresie utworzenia ogrodu miejskiego PLONY. Miejscy wielbiciele uprawy warzyw znajdą tu bezpłatną przestrzeń do działania. W piątek i sobotę (21 i 22 maja) można przyłączyć się do budowania infrastruktury ogrodu.
20.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od lewej: Agata Biernacik i Michalina Jasińska na terenie `PLONY. Ogród miejski`
Od lewej: Agata Biernacik i Michalina Jasińska na terenie `PLONY. Ogród miejski`
Fot. Stocznia Cesarska Developement

 

Inicjatywa "PLONY. Ogród miejski" zakłada stworzenie na ok 300 mkw. plenerowego centrum wymiany wiedzy ekologicznej na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, z możliwością uprawy warzyw w permakulturowych grządkach wyniesionych. Projekt jest odpowiedzią na potrzebę promowania zrównoważonego stylu życia i edukacji proekologicznej oraz rozwoju miast w kierunku gospodarki cyrkularnej.

Nowa przestrzeń, zlokalizowana na terenie zielonym na skrzyżowaniu ulic Popiełuszki i Dokowej, ma także umożliwić aktywny wypoczynek w mieście, w którym przestrzeń zielona jest ograniczona, a ogródki działkowe trudno dostępne. 

- Pomysł na stworzenie ogrodu miejskiego pojawił się w październiku ubiegłego roku i stał się tematem naszego projektu semestralnego w Pracowni Przestrzeni Publicznych u prof. Jana Sikory - mówi Michalina Jasińska jedna z inicjatorek PLONÓW. - Mając już, niewielkie co prawda, doświadczenie w budowie szklarni i uprawie warzyw w mieście, pomyślałyśmy, że dobrze byłoby, żeby nasza semestralna praca nie skończyła jedynie na planszach zaliczeniowych. Zaczęłyśmy więc szukać realnej możliwości wdrożenia.

Najpierw idea studentek spotkała się z uznaniem jurorów Funduszu Innowacji Społecznych INNaczej - projekt uzyskał najwyższy grant w tym konkursie organizowanym przez Wydział Rozwoju Społecznego UMG. 

Uzbrojone w pierwsze realne wsparcie, miejskie ogrodniczki zaczęły poszukiwania miejsca w Gdańsku, w którym mogłyby ją zrealizować. Dzięki pośrednictwu koleżanek z inicjatywy MAMYWENĘ, trafiły do właścicieli Stoczni Cesarskiej, którzy od początku kibicowali ich pomysłowi.

- Jednym z filarów projektu Stoczni Cesarskiej jest pamięć, która odnosi się nie tylko do rewitalizacji i przeobrażenia istniejącej tkanki oraz dopełnienia jej. Budynki to tylko część wartości tych terenów. To ludzie nadają miejscom znaczenie, dlatego dla nas pamięć odnosi się przede wszystkim do bogatej historii niematerialnej terenu, którą tworzyła społeczność stoczniowa. Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale zieleń i ogrodnictwo odgrywały ważną rolę w Stoczni. Kontynuujemy tę tradycję - mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu w Stocznia Cesarska Developement.

Od lewej: Dagmara Rozwitalska (SCD), Agata Biernacik, Michalina Jasińska, Gerard Schuurman dyrektor Stocznia Cesarska
Od lewej: Dagmara Rozwitalska (SCD), Agata Biernacik, Michalina Jasińska, Gerard Schuurman dyrektor Stocznia Cesarska
Fot. Stocznia Cesarska Developement

 

Pierwsze prace nad powstaniem ogrodu rozpoczęły się w maju br., a otwarcie PLONÓW planowane jest w czerwcu. Do tej pory na terenie ogrodu powstał kompostownik i główny zarys grządek permakulturowych. Ten rodzaj uprawy, na grządkach skrzynkowych, wyniesionych ponad poziom terenu, na którym są ustawione, idealnie nadaje się do upraw w warunkach miejskich. Grządki na stoczni wypełnia bogata w substancje mineralne ziemia, na której wcześniej rosły pieczarki. 

Plan PLONÓW
Plan PLONÓW
Fot. Inicjatywa PLONY

 

- Naszą ideą od początku było stworzenie ogrodu, który nikogo nie wyklucza. Uprawa na odpowiednio wyniesionych grządkach pozwoli na pracę z ziemią i dostarczy radości z własnych upraw także osobom niepełnosprawnym, seniorom i małym dzieciom - tłumaczy Agata Biernacik, druga inicjatorka PLONÓW. - Już za moment zamierzamy uruchomić zapisy na bezpłatną adopcję działek pod uprawy dla mieszkańców Gdańska. Grządką najlepiej opiekować się w większym gronie: z rodziną, chłopakiem, przyjaciółką, grupą znajomych z pracy, czy z dziadkami. Chodzi o to, żeby stale dbać o rośliny. Fizycznie nie jest możliwe, by jedna osoba, co kilka dni, przez cały sezon przyjeżdżała do PLONÓW.

Ogród miejski będzie czynny do końca września. Terminy mogą ulec zmianie w związku z warunkami pogodowymi i ewentualnymi obostrzeniami. 

W trakcie sezonu inicjatorki PLONÓW planują szeroki program aktywności “pozadziałkowych”: wykłady, warsztaty, oprowadzania - wszystko w tematyce ekologii, w miejscu zaprojektowanym w najlepszym duchu rozwiązań ekologicznych.

 

- Aby wystartować pełną parą, musimy najpierw przygotować przestrzeń, dlatego już teraz zapraszamy chętnych do pomocy - dodaje Agata Biernacik.

A pomóc będzie można już w najbliższy piątek i sobotę - 21 i 22 maja. Przyda się każda para rąk do tworzenia infrastruktury ogrodu - np. żywego ogrodzenia. Szczegóły w wydarzeniu na Fb.

 

Patronem i fundatorem inicjatywy PLONY. Ogród Miejski jest Stocznia Cesarska Development. Firma Barlinek wspiera inicjatywę w zakresie finansowania działań edukacyjno-integracyjnych, firma Drago Sp. z o.o. użyczyła zaplecza w postaci kontenera, a firma Dendrolab przekazała idealną na potrzeby ogrodu ściółkę - zrębki.

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo