• Start
  • Wiadomości
  • Otwarty IKM na Siedlcach. Wyjątkowe wydarzenia dla mieszkańców ruszą w tę sobotę

Otwarty IKM na Siedlcach. Wyjątkowe wydarzenia dla mieszkańców ruszą w tę sobotę

Sześć wyjątkowych wydarzeń kulturalnych odbędzie się we wrześniu w ramach programu Otwarty IKM na Siedlcach. Dlaczego wyjątkowych? Dlatego, że organizatorzy to osoby związane z dzielnicą, a więc sami mieszkańcy. Z pomocą Instytutu Kultury Miejskiej zorganizują koncert i spektakl, warsztaty, piknik integracyjny i projekt muzyczno-wspomnieniowy. Wydarzenia odbywać się będą od 14 do 29 września - na wszystkie wstęp wolny.
10.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Otwarty IKM to projekt, który umożliwia mieszkańcom gdańskich dzielnic realizować ciekawe wydarzenia artystyczne i kulturalne
Otwarty IKM to projekt, który umożliwia mieszkańcom gdańskich dzielnic realizować ciekawe wydarzenia artystyczne i kulturalne
Fot. Bartosz Bańka

 

Wydarzenia i działania, które odbędą się we wrześniu w ramach projektu Otwarty IKM na Siedlcach zostały wybrane w konkursie na najciekawsze autorskie propozycje inicjatyw kulturalnych mieszkańców dzielnicy. Wyłoniono sześć pomysłów, które zostaną zrealizowane ze środków Narodowego Centrum Kultury (w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne), przy wsparciu Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku - pomysłodawcy i organizatora cyklu Otwarty IKM.

- Otwarty IKM to program, który pozwala nam poszerzyć naszą ofertę programową o oddolne pomysły mieszkańców. Prowadzimy go od już niemal trzech lat i obserwujemy niegasnące zainteresowanie - mówi Marta Bańka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Jak tłumaczy, jego idea jest prosta i wynika z potrzeb mieszkańców.

- Wiele osób zgłaszało się do nazej instytucji z ciekawymi pomysłami działań. Chcąc zapewnić przejrzystość i maksymalną dostępność naszych zasobów - skromnych: przestrzeń sieni, rzutnik, krzesła... - wprowadziliśmy jasne zasady i początkowo co miesiąc, następnie kwartalnie, prowadzimy nabór zgłoszeń na działania realizowane w IKM. Każdy z organizatorów wydarzeń otrzymuje od nas wsparcie. Dla części osób są to pierwsze „samodzielne” projekty i doradzamy wówczas w sprawach promocji czy typowo produkcyjnych. Początkowo organizatorzy mogli liczyć na wsparcie finansowe do 500 zł, obecnie, w naborze kwartalnym jest to nawet do 4 000 zł na projekt.

 

W ramach projektu odbywają się warsztaty, pikniki, koncerty, spektakle, i wiele innych
W ramach projektu odbywają się warsztaty, pikniki, koncerty, spektakle, i wiele innych
Fot. Bartosz Bańka

 

W tym kwartale program organizowany jest na na terenie gdańskich Siedlec. W jego ramach najpierw odbyły się działania, które obejmowały diagnozę lokalnych potrzeb, i warsztaty biograficzne z mieszkańcami, następnie otwarto nabór projektów w konkursie.

Wybrane projekty odbędą się od soboty, 14 września, do niedzieli, 29 września, w różnych przestrzeniach - m.in. przy ulicy Ojcowskiej, Skarpowej i Kartuskiej. Adresowane są do różnych grup społecznych i wiekowych, począwszy od dzieci i młodzieży, poprzez dorosłych, aż po seniorów. Związani z dzielnicą organizatorzy proponują mieszkańcom m.in.: koncert muzyki dawnej, warsztaty teatralne, ekologiczne i taneczno-ruchowe, spektakl, piknik integracyjny z kulturą ludową w tle czy zbieranie opowieści, z których powstaną pocztówki dźwiękowe.

- Ważne, by były to działania kulturalne, społeczno-kulturalne czy edukacyjno-kulturalne otwarte da mieszkańców Gdańska. Otwarty IKM to program, który zaprasza do organizacji spotkań, szkoleń, warsztatów, pokazów filmowych z dyskusjami i innych form wydarzeń - wszystkiego, co jest możliwe do realizacji w przestrzeni IKM - dodaje Bańka.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

 

We wrześniu projekt zawita na Siedlce - w różnych lokalizacjach dzielnicy czekać będzie wiele atrakcji na świeżym powietrzu
We wrześniu projekt zawita na Siedlce - w różnych lokalizacjach dzielnicy czekać będzie wiele atrakcji na świeżym powietrzu
Fot. Bartosz Bańka

 

Program wydarzeń w ramach programu Otwarty IKM na Siedlcach:

 

Sobota, 14 września

- godz. 10.00-14.00 - Warsztaty dramo-teatralne dla seniorów

Warsztaty dramo-teatralne Stowarzyszenia Praktyków Dramy „Stop-Klatka” są adresowane do siedleckich seniorów. - Podczas zajęć będziemy pracować przy użyciu interaktywnych metod, w tym dramy stosowanej, pracy z ciałem i metaforą - mówią prowadzący.

Prowadzenie: Marian Pułtuski, Agnieszki Buśk. Informacje i zapisy: m.pułtuski@gmail.com. Miejsce: Fundacja Świat Wrażliwy ul. Kartuska 108

 

- godz. 16.30-18.00 - Spektakl Teatru Forum „Wspólnota”

Spektakl realizowany jest przez 6 aktorów i reżysera. Po obejrzeniu historii widzowie są pytani przez osobę prowadzącą o ich refleksje i pomysły na rozwiązania dla przedstawionych problemów. Pomysły te są następnie testowane przez nich na scenie we wspólnej improwizacji z aktorami, tak by znaleźć możliwości przezwyciężenia społecznych problemów, do których odnosi się spektakl.

Prowadzenie: Stowarzyszenie Praktyków Dramy Stop-Klatka. Organizator: Polski Związek Emerytów, Rencistów O/O Gdańsk Koło nr 11. Miejsce: Fundacja Świat Wrażliwy ul. Kartuska 108.

 

Niedziela, 15 września

- godz. 19.00 - Koncert zespołu muzyki dawnej Bianco Fiore połączony z prelekcją dot. dzielnicy Siedlce. Siedlce - muzyka XV wieku w XV-wiecznej dzielnicy Gdańska

Podczas koncertu zabrzmi muzyka wykonywana w Gdańsku i w innych europejskich miastach w okresie, na który datowane są pierwsze wzmianki o Siedlcach, tj. ok. XV wieku. - W krótkim komentarzu po części muzycznej przybliżymy publiczności związki wykonywanych kompozycji i instrumentów z początkami dzielnicy Siedlce - mówi organizatorka wydarzenia.

Organizator: Magdalena Warzawa. Miejsce: Kościół pw. Chrystusa Króla ul. ks. Franciszka Rogaczewskiego 55.

 

19 września, godz. 12.00-20.00 - Siedlce pakują do swojego

- Zainspiruj się i bądź bardziej eko! Przyjdź na wykłady, dołącz do warsztatów lub weź udział w konkursie w ramach wydarzenia „Siedlce pakują do swojego” 19 września będzie obfitować w różnorodne działania z ekologią w tytule. Wydarzenie rozpocznie się od finału konkursu plastyczno-ekologicznego, do którego zaprosiłyśmy SP Nr 58 - zapowiadają organizatorki z MAMY Wenę.

- 12:00-17:00 - Siedlce pakują do swojego: warsztaty szycia woreczków na zakupy.

Samodzielnie uszyte na maszynie woreczki są idealne w zastępstwie foliowych reklamówek podczas zakupów. Są wygodne i wytrzymałe. Materiałem do wykonania woreczków będą niepotrzebne już firanki, którym damy drugie życie. W trakcie warsztatów na poczęstunek zaproszą partnerzy projektu – lokalne warzywniaki. Na miejscu dostępne będą maszyny do szycia, na których przy pomocy doświadczonych osób każdy uszyje swój zestaw woreczków w dowolnej wybranej kombinacji i wielkości.

Miejsce: Fundacja Dr Clown, ul. Kartuska 96/96

- 17:30-18:30 - Siedlce pakują do swojego: wykład o plastiku

Jednorazowe opakowania dają nam wygodę podczas robienia zakupów. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, w co zapakowane jest nasze jedzenie i picie. Niestety, takie niefrasobliwe podejście wiąże się z generowaniem ogromnej ilości śmieci. To wpływa destrukcyjnie na środowisko, ale także bezpośrednio na nasze zdrowie. Asia Jóźwiak i Alicja Żarkiewicz podzielą się swoimi doświadczeniami życia bez plastiku.

Miejsce: Rada Dzielnicy Siedlce, ul. Kartuska 63/65.

- 19.00-20.00 - Siedlce pakują do swojego: spotkanie z alternatywami dla plastikowych opakowań (podwieczorek i podsumowanie projektu)

– Rozwinięciem wykładu i przyjemnym zakończeniem projektu będzie podwieczorek – spotkanie przy kawie i herbacie w kawiarni Fundacji Świat Wrażliwy. To będzie bezpośrednie przełożenie informacji o tym, jak można robić zakupy do swoich opakowań. Podczas spotkania w kawiarnianej atmosferze przyjrzymy się bliżej „Zestawowi inspiracyjnemu #PakujęDoSwojego”, który jest stoiskiem pokazującym wiele różnych alternatyw dla jednorazowych opakowań. To tutaj odbędzie się podsumowanie wydarzeń całego dnia i zaproszenie do dalszych aktywności pokazujących, że „Siedlce pakują do swojego” – opowiada Alicja Żarkiewicz.

Miejsce: Caffe Aktywni – Fundacja Świat Wrażliwy (ul. Kartuska 108/112). Prowadzenie: Asia Jóźwiak, Konrad Ponieważ, Agnieszka i Alicja Żarkiewicz. Organizator: Alicja Żarkiewicz. Miejsca: SP 58 w Gdańsku, Fundacja Dr Clown, Fundacja Świat Wrażliwych, Rada Dzielnicy Siedlce. Informacje: kontakt@mamywene.pl.

 

Sobota, 21 września

- godz. 16.00-20.00 - Ojcowska zaprasza Siedlce - piknik integracyjny z kulturą ludową w tle

Ulica Ojcowska na gdańskich Siedlcach zaprasza na integracyjny piknik z ludowymi inspiracjami. W pikniku weźmie udział m.in. Kapela Niwińskich, która zaprezentuje bogaty program z warsztatami tanecznymi dla dzieci oraz potańcówką integracyjną. Dzieci w wieku do lat 7 wezmą udział w zajęciach muzyczno-tanecznych bazujących na dawnych grach i zabawach z mazowieckich wsi. Tańce w kręgu i parach, gonitwy i zręcznościowe zmagania to tylko niektóre elementy tradycyjnych zabaw wiejskich, w których śpiew i ruch odgrywają kluczową rolę. W planie również warsztaty origami poprowadzone przez młodą mieszkankę ulicy Ojcowskiej. Różnokolorowy papier zamieni się w trójwymiarowe rzeźby, które uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą do domu.

 

godz. 16.00-17.00 - warsztaty taneczne tradycyjnych zabaw dziecięcych przeznaczone dla dzieci do 7 roku życia. Prowadzenie: Agnieszka Niwińska

 

- Warsztaty origami - wstęp wolny (bez zapisów). Prowadzenie: Zuzanna Piotrowicz

I GRUPA: godz. 16.00-16.50 grupa wiekowa od lat 10
II GRUPA: 17.00-17.50 grupa dla dzieci do lat 10
III GRUPA: 18.00-18.50 grupa wiekowa od lat 12

 

- 18.00-20.00 potańcówka z Kapelą Niwińskich dla mieszkańców i mieszkanek Siedlec

Organizator: Izabela Pałasz-Alwasiak. Prowadzenie: Kapela Niwińskich, Zuzanna Piotrowicz. Miejsce: ulica Ojcowska (*w przypadku niepogody zapraszamy do Szkoły Podstawowej Nr 58, ul. Skarpowa 3).

 

Sobota, 28 września, godz. 9.00-14.00 - Wydobyć dźwięk, uwolnić ruch. Warsztaty beatboxowo-taneczne.

I GRUPA: 09.00- 11.00
II GRUPA: 12.00-14.00

Potrzeba tworzenia muzyki, kreowania dźwięków, melodii, a także poruszania się i tańca towarzyszą nam od zarania dziejów. W ramach projektu Otwarty IKM na Siedlcach zapraszamy na warsztaty beatbox, które połączą obie dziedziny – formy rytmicznego tworzenia dźwięków za pomocą aparatu mowy oraz taniec współczesny, czerpiący z naturalnych możliwości ekspresji ciała. Na warsztaty złożą się: rozgrzewka oddechowa i głosowa, nauka podstaw beatboxu, nagrywanie dłuższych fragmentów muzycznych za pomocą tzw. loopstacji, kolektywne ćwiczenia i gry ruchowe, tworzenie kombinacji opartych na elementach tańca współczesnego. A przede wszystkim – nauka reagowania ruchem na dźwięk i dźwiękiem na ruch.

Prowadzenie: Jan Czerwiński, Anna Mikula. Miejsce: Studio 57, ul. Kartuska 57. Informacje i zapisy: jan.elf.czerwinski@gmail.com.

 

- godz. 12.00-17.00 - Siedlce. Dźwiękowe mikrohistorie mieszkańców dzielnicy

Pracownia Inicjatyw Społecznych Dym zaprasza do kawiarni międzypokoleniowej Caffe Aktywni na prezentację pocztówek dźwiękowych. Będą to nagrania najważniejszych miejsc dla mieszkańców dzielnicy: miejsca z którymi są związani, z którymi mają wspomnienia i o których nam opowiedzą. Pocztówki dźwiękowe są pracami artystycznymi, łączącymi dźwięki miejsc, opowieści w formie wywiadów oraz fotografię. Swoim działaniem organizatorzy odkrywają pejzaż dźwiękowy Siedlec poprzez zbieranie mikrohistorii mieszkańców.

Pracownia Inicjatyw Społecznych Dym zaprasza do kawiarni międzypokoleniowej Caffe Aktywni na prezentację pocztówek dźwiękowych. Będą to nagrania najważniejszych miejsc dla mieszkańców dzielnicy: miejsca z którymi są związani, z którymi mają wspomnienia i o których nam opowiedzą. Pocztówki dźwiękowe są pracami artystycznymi, łączącymi dźwięki miejsc, opowieści w formie wywiadów oraz fotografię. Swoim działaniem organizatorzy odkrywają pejzaż dźwiękowy Siedlec poprzez zbieranie mikrohistorii mieszkańców.

W projekcie weźmie udział 10 mieszkańców i mieszkanek Siedlec (z różnych części dzielnicy), którzy podzielili się (nie)codziennymi historiami ich życia. Dokąd siedlczanie chodzili w dzieciństwie na lody? Na pierwszą randkę? Których miejsc się bali, co było postrachem dzieci? Opowiedziane historie będą punktem wyjścia dla nagrania pejzażu dźwiękowego wybranych miejsc.

Organizator: Monika Masalon. Prowadzenie: Pracownia Inicjatyw Społecznych Dym: Monika Masalon, Sylwia Bruna, Aleksandra Kulińska. Miejsce: Cafe Aktywni / Fundacja Świat Wrażliwy, ul. Kartuska 108. Informacje i zapisy: monika.masalon@gmail.com.


Program „Otwarty IKM na Siedlcach: dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019 oraz wsparciu Instytutu Kultury Miejskiej.

 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów