• Start
  • Wiadomości
  • Otwarcie al. Pawła Adamowicza już w poniedziałek. Historia budowy w 90 sekund

Otwarcie al. Pawła Adamowicza już w poniedziałek. Historia budowy w 90 sekund

Na poniedziałek 13 stycznia na godz.10.00 zaplanowano uroczystość nadania imienia alei Pawła Adamowicza drodze, która budowana była pod roboczą nazwą jako Nowa Bulońska Północna. Jej najbardziej spektakularna część, czyli ogromny wiadukt nad Potokiem Siedleckim będzie już przejezdny. Zobacz film o tym, jak budowano drogę.
10.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nowym wiaduktem kierowcy pojadą 13 stycznia
Nowym wiaduktem kierowcy pojadą 13 stycznia
źródło: NDI

 

Nowa Bulońska Północna otrzyma 13 stycznia oficjalną nazwę alei Pawła Adamowicza. Decyzję taką podjęli gdańscy radni podczas grudniowej sesji. Fragmenty nowej ulicy udostępniono już przed Świętami Bożego Narodzenia. Poniedziałkowa uroczystość jest częścią obchodów upamiętniających tragiczną śmierć prezydenta Gdańska.

Grudzień 2018 r. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas wizytacji budowy Nowej Bulońskiej Północnej
Grudzień 2018 r. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas wizytacji budowy Nowej Bulońskiej Północnej
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Wydarzenie będzie miało miejsce o godz. 10.00 przy wjeździe na estakadę (od strony dzielnicy Piecki - Migowo). Po uroczystości kierowcy będą mogli po raz pierwszy przejechać całą nową drogę, w tym liczący 220 metrów wiadukt, zwanym estakadą wenecką.

Zobacz film:

 

Na filmie pokazane są w sposób skondensowany różne etapy tej inwestycji - od podpisania umowy z wykonawcą, przez roboty ziemne i mostowe, aż do budowy linii tramwajowej. O szczegółach i różnych ciekawych wątkach dotyczących nowej drogi mówi kierownik budowy Mateusz Gaj z firmy NDI, która jest liderem konsorcjum wykonującego to zadanie. Z kolei o szczegółach technicznych i wyzwaniach inżynierskich przy powstawaniu nowego wiaduktu, znajdującego się w ciągu alei Pawła Adamowicza, opowiada Piotr Gosch, kierownik robót mostowych również z firmy NDI.

- Jego wyjątkowość polega na tym, że zastosowaliśmy klasyczną formą w nowoczesnej technologii - mówi Piotr Gosch.

 

Podobnej konstrukcji wiadukt na ziemiach polskich zbudowano sto lat temu w Stańczykach (woj. warmińsko - mazurskie)
Podobnej konstrukcji wiadukt na ziemiach polskich zbudowano sto lat temu w Stańczykach (woj. warmińsko - mazurskie)
Honza Groh (Jagro), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

 

Nowa droga jest niezwykle ważna dla komunikacji w Gdańsku, szczególnie dla ruchu na osi północ - południe. Łączy bezpośrednio Piecki Migowo z Jasieniem. Otwiera nowe możliwości dla rozwoju komunikacji tramwajowej w mieście. Jest bardzo istotną częścią opracowanego przez władze miasta Strategicznego Programu Rozwojowego dzielnicy Południe na lata 2014-2020. Budowa rozpoczęła się w kwietniu 2018 r.


Zadanie realizowane jest w ramach Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej – GPKM etap IV a. Koszt inwestycji to niemal 240 mln zł. Jest ona dofinansowana z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020. Termin zakończenia prac - maj 2020 roku.


Czytaj też: Radni przegłosowali: Nowa Bulońska aleją Pawła Adamowicza

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka