Czerwona wstęga przecięta - Centrum Opieki Wytchnieniowej zostało oficjalnie otwarte

1,5 roku po wbiciu pierwszej łopaty na placu budowy, 27 września 2023 roku uroczyście otwarto Centrum Opieki Wytchnieniowej Fundacji Hospicyjnej przy ul. Kopernika 17c w Gdańsku. Unikalna w skali kraju i niezwykle potrzebna inwestycja jest bezpieczną przystanią dla osób wymagających stałej opieki - dzieci i dorosłych - oraz wspierających ich bliskich. - W działalności hospicyjnej tak naprawdę chodzi o godność człowieka - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
27.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20230927105206_AV5A4418.JPG
Czerwoną wstęgę przecinali wszyscy obecni zaproszenie goście - na zdjęciu m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Julian Pawlukiewicz, założyciel Fundacji JohnnyBros i strategicznego darczyńca projektu Centrum Opieki Wytchnieniowej
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Ponad 100 osób przybyło na ceremonię otwarcia Centrum Opieki Wytchnieniowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się konsulowie honorowi Bułgarii, Wielkiej Brytanii i Mołdawii w Gdańsku: Jan Strawiński, Marek Głuchowski i Andrzej Suchecki - szczodrze wspierający budowę; parlamentarzyści - Piotr Adamowicz i Bogdan Borusewicz; przedstawiciele wojewody i marszałka województwa pomorskiego - Tomasz Gieszcz i Agnieszka Kapała-Sokalska; prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior. Przybyli też przedstawiciele Kościoła katolickiego - ks. biskup Wiesław Szlachetka z gdańskiej archidiecezji i ks. Krzysztof Niedałtowski rektor kościoła św. Jana i radni Miasta Gdańska m.in. Anna Golędzinowska, Kazimierz Koralewski i Andrzej Kowalczys.

Zobacz galerię zdjęć z otwarcia

Wśród obecnych nie zabrakło całego zespołu pracowników i wolontariuszy Fundacji Hospicyjnej, która projekt zrealizowała. Prowadzące uroczystość, obecna i była prezes fundacji - Anna Janowicz i Alicja Stolarczyk - dziękowały szczególnie wszystkim darczyńcom, a wśród nich najhojniejszemu, głównemu darczyńcy Julianowi Pawlukiewiczowi, prezesowi JohnnyBros (branża IT).

- W naszej organizacji jest szacunek: do pracy, wiedzy, technologii, zmieniającego się świata, ale przede wszystkim do człowieka - tłumaczył filozofię prowadzonej przez siebie firmy i chęć dzielenia się, Julian Pawlukiewicz.

Dwie kobiety stoją przy mikrofonach, za nim potężna rzeźba w drewnie. To postać anioła
Od lewej: Anna Janowicz, prezes fundacji Hospicyjnej oraz Alicja Stolarczyk, poprzednia szefowa fundacji, dziękowały wszystkim gościom uroczystości, szczególnie darczyńcom i wolontariuszom. Za ich plecami stoi postać drewnianego anioła - to prezent od rzeźbiarza Robert Wyskiela
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Aleksandra Dulkiewicz: - Finansowanie opieki wytchnieniowej to zadanie państwa

Prezydent Gdańska ciesząc się z zakończenia inwestycji i dziękując jej organizatorom, zwróciła się też do obecnych na uroczystości polityków i parlamentarzystów. Apelowała o zmiany w prawie, aby finansowanie tak ważnych przedsięwzięć nie należało tylko do ludzi dobrej woli, ale - tak jak w innych państwach - było obowiązkiem państwa.

- W działalności hospicyjnej tak naprawdę chodzi o godność człowieka - tłumaczyła prezydent Gdańska nawiązując do postulatów z Sierpnia ‘80, które również odwoływały się do tej potrzeby. - Dziękuję fundacji, wszystkim darczyńcom i wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom, bo bez was to miejsce by nie istniało. Dzisiaj cieszymy się, że staraniem wielu, wielu ludzi, udało się je otworzyć, ale gorzko - bo to jest wyrzut sumienia dla nas wszystkich, dla państwa polskiego. Finansowanie opieki wytchnieniowej to jest zadanie państwa. Czy wiecie, że nie jest finansowana w ramach NFZ-u? Jak tak może być? Rozmawialiśmy dziś z ludźmi, którzy są od wielu lat, 24-godziny na dobę z bliskimi potrzebującymi ich opieki. Dzisiaj, w XXI wieku w Polsce, to jest zadanie dla nas wszystkich. Cieszymy się z tego, co mamy, ale chcemy więcej. I bardzo państwa proszę, weźcie to zadanie ze sobą.

30 lat pracy i serca. Pomorze uczciło jubileusz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym

Trzy starsze kobiety na wózkach inwalidzkich, obok siedzą ich opiekunki
Na uroczystym otwarciu nie mogło zabraknąć podopiecznych Centrum Opieki Wytchnieniowej
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Centrum Opieki Wytchnieniowej - historia inwestycji

Fundacja Hospicyjna rozpoczyna budowę Centrum Wytchnieniowego w Gdańsku

- Ten rok jest szczególny - przyznała podczas uroczystości Alicja Stolarczyk. Otwarciu Centrum Opieki Wytchnieniowej towarzyszą bowiem ważne jubileusze: 40 lat powołania Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza (w 1983 r.) oraz 20 lat działania Fundacji Hospicyjnej, która prowadzi gdańskie hospicjum.

- To Ania Janowicz w 2016 roku przyniosła do fundacji ideę opiekunów rodzinnych - stwierdziła, dodając że pierwszy pomysł na stworzenie miejsca dającego oddech opiekunom nieuleczalnie chorych, mówił o inwestycji wartej 7 mln zł i przeznaczonej dla 20 osób. 

W 2016 roku powstał też projekt i podpisano akt notarialny przekazania działki pod budowę przez Miasto. Pamięć o życzliwości ówczesnego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przywołał Sławomir Łoboda, od 20 lat przewodniczący Rady Fundacji Hospicyjnej. - To jest jego testament - powiedział Łoboda.

Zobacz film z uroczystości otwarcia centrum wytchnieniowego

Intensywne prace i zbieranie funduszy na projekt utrudniła jednak najpierw pandemia (choć był to czas na starania o środki unijne), a potem wybuch wojny w Ukrainie. Lecz gdy fundacja zdobyła w końcu (w marcu 2022 roku) pozwolenie na budowę i 4 milionową dotację od marszałka województwa, prace gwałtownie przyspieszyły. Już po czterech miesiącach złożono kamień węgielny, po kolejnym półroczu wieszano wiechę, a pozwolenie na budowę uzyskano 22 sierpnia 2022 r. 

Autyzm. Czy wiemy tak naprawdę czym jest?

- Na każdym etapie nasz projekt wspierała finansowo i merytorycznie Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym - mówiła prezes fundacji.

Szalone tempo realizacji - 1,5 roku - zdołał utrzymać główny wykonawca firma ELWOZ.  

- Od samego początku to miejsce ma silne podwaliny ludzkiego serca, życzliwości i gotowości do pomocy - komentowała Anna Wirpszo, dyrektor placówki.

Budowa Centrum Opieki Wytchnieniowej dobiega końca. Można pomóc w sfinansowaniu

Wnętrze pokoju, w którym stoi nowoczesne łóżko szpitalne, pokój zamyka ściana z oknem do ziemi wychodzącym na zieleń
Potężne okna zapraszają zieleń do środka
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Centrum Opieki Wytchnieniowej - komu ma służyć?

Czas, potrzeby i inflacja zweryfikowały wstępne plany i liczby. Budowa i wyposażenie Centrum Opieki Wytchnieniowej pochłonęła w sumie 38 mln złotych, z czego około 18 mln pochodzi z dotacji celowych.

Ale dziś - trzy połączone ze sobą budynki (w środkowym znajdzie się część administracyjna, a także pomieszczenia dla personelu medycznego i opiekunów, w pozostałych dwóch pokoje dla podopiecznych i część szkoleniowa) mogą służyć 60 podopiecznym i ich rodzinom, mieszkańcom Pomorza.

Centrum Opieki Wytchnieniowej oferuje bezpłatny pobyt dzienny w godzinach 8:00-18:00 oraz pobyt całodobowy do 14 dni w roku z pełnym wyżywieniem. Dla podopiecznych przewidziano 24 pokoje 1- i 2- osobowe z łazienkami, wyposażonymi m.in. w ruchome lustra, które można ustawić pod dowolny kątem, wygodne dla osób na wózkach. Obok drzwi do pomieszczeń zamontowano tabliczki z numerami pokoi i ich opisem - również w alfabecie Braille'a i z kodem QR. Wnętrza pomalowano na stonowane kolory, częściowo ściany obłożone są drewnianymi panelami, które dodatkowo ocieplają przestrzeń. Pokój opieki dziennej wyposażony w telewizor, wygodne fotele, stoły do gry w planszówki i mini bibliotekę stał się przytulnym miejscem do spędzania czasu wolnego i zajęć terapeutycznych. Całość otacza zieleń i ogród, w którym posadzono rośliny z myślą o bezpieczeństwie podopiecznych - żadna z nich nie jest trująca. Okna do ziemi pozwalają zieleni zaglądać do środka.

- Już teraz z centrum mogą skorzystać 44 osoby w ramach opieki całodobowej oraz 20 w ramach opieki dziennej - wyjaśnia Paweł Ryta, rzecznik prasowy Fundacji Hospicyjnej. - Centrum Opieki Wytchnieniowej zapewnia podopiecznym profesjonalną opiekę i wsparcie w codziennych czynnościach, zajęcia fizjoterapeutyczne oraz pomoc psychologiczną zarówno dla chorych, jak i ich bliskich, oferuje także grupowe oraz indywidualne zajęcia terapeutyczne z zakresu terapii manualnej, arteterapii, muzykoterapii itp.

Pierwszy pacjent wprowadził się do “domu serc” - jak nazywa Centrum Opieki Wytchnieniowej Anna Wirpszo, dyrektorka placówki - 1 września 2023 roku.

Dwa dwupiętrowe budynku, jasne, geometryczne kształty, wokół zieleń
Trzy trzykondygnacyjne budynki są ze sobą połączone. Na drugim piętrze zamieszkali już pierwsi podopieczni. Całość otacza zieleń i ogród
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Wciąż można pomóc

Fundacja Hospicyjna zaprasza wszystkich, którzy chcieliby wspomóc Centrum Opieki Wytchnieniowej. Wpłaty można kierować na konto Fundacji Hospicyjnej: 60 1540 1098 2001 5562 3339 0002.

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza