Plebiscyt Pomorskie Sztormy, którego partnerem jest Samorząd Województwa Pomorskiego, narodził się w 2005 roku jako nagroda kulturalna. Z czasem idea ewoluowała: w kolejnych latach statuetki odbierali już także sportowcy, przedstawiciele świata biznesu i autorzy najlepszych projektów realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych. W tym roku GW postanowiła po raz kolejny poszerzyć formułę plebiscytu - doszły nowe kategorie i jeszcze więcej zależało od czytelników, którzy wybierali wszystkich laureatów.
Oprócz dotychczasowych kategorii: kulturalnej, sportowej i europejskiej, wprowadzono zupełnie nowe, zgodne z duchem czasu: ekologiczną, obywatelską, urbanistyczną, kulinarną i naukową.
Jak podkreśla Grzegorz Kubicki, redaktor GW Trójmiasto, wspólny mianownik pozostał ten sam: - Nagrodzeni i nominowani to osoby lub inicjatywy, które zmieniają na lepsze nasze otoczenie i region. I dostarczają nam, mieszkańcom Pomorza, powodów do radości i dumy.
Przez ostatnie dwa lata organizacja gali plebiscytu Pomorskie Sztormy była wykluczona z powodów pandemicznych. W tym roku gala wreszcie odbyła się - na 34. piętrze biurowca Olivia Star , najwyższego budynku w północnej Polsce. Gwiazdą wieczoru była Reni Jusis.
Laureaci Pomorskich Sztormów
W kategorii Sztorm Kulturalny zwyciężyła Agata Nowosielska, urodzona w Gdyni malarka, która w ubiegłym roku pokazała wystawę „Nirvana”, którą można było oglądać w CSW Łaźnia w Gdańsku i w warszawskiej Stolarska/Krupowicz Gallery.
Laureatką Sztormu Sportowego została Anna Kiełbasińka, lekkoatletka SKLA Sopot, która w 2021 r. przeżyła niezwykłą amplitudę nastrojów. Po dobrym początku sezonu odniosła kontuzję i wydawało się, że nie ma szans na występ na igrzyskach w Tokio. Kwalifikację uzyskała rzutem na taśmę, a potem wywalczyła srebrny medal w sztafecie 4x400 m.
Zwyciężczynią kategorii Sztorm Obywatelski została Lidia Makowska/TAK Trójmiejska Akcja Kobieca. Jej organizacja od kilkunastu lat aktywnie działa na rzecz feministycznych ideałów – równości kobiet i mężczyzn w życiu społecznym i publicznym, osób LGBT+, a także legalnej aborcji.
Laureatem Sztormu Naukowego został prof. Miłosz Jaguszewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, współtwórca i główny badacz pierwszego Międzynarodowego Rejestru Takotsubo, choroby zwanej zespołem złamanego serca.
Sztorm Ekologiczny wywalczył projekt „See The Sea” - uczniowie z gdyńskiego III LO sprzedawali bluzy i torby z logo akcji, a zysk przeznaczyli na fundację, której misją jest ochrona ekosystemów morskich i walka o przyszłość Bałtyku.
Sztorm Urbanistyczny to triumf inicjatywy Sto Lat Planowania, która nie oszczędza tzw. polskiej myśli urbanistycznej, znanej z prowizorki i wąskiego spojrzenia. Twórcą tego profilu jest Paweł Mrozek, wiceprezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.
W kategorii Sztorm Kulinarny zwyciężył Nowy Chleb z Gdańska, mała rzemieślnicza piekarnia, jedna z nielicznych działających w Trójmieście.
Dwie nagrody wręczono w kategorii Sztorm Europejski. Pierwszą z nich, Sztorm Europejski – Infrastruktura, wywalczyła Gmina Miasta Gdańska, za projekt „Rewitalizacja Oruni w Gdańsku”. Drugą, Sztorm Europejski – Kapitał Ludzki, Gmina Puck, za projekt „Kompleksowy system wsparcia mieszkańców miast i gmin powiatu puckiego w wieku senioralnym i ich opiekunów”.
Laureatem Medalu Karty Trójmiasta, nagrody specjalnej redakcji „Gazety Wyborczej Trójmiasto”, został w tym roku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk – za wzięcie odpowiedzialności za rozwój kolei w aglomeracji i sfinansowanie dokumentacji PKM Południe.