• Start
  • Wiadomości
  • Ostatnie pożegnanie Andrzeja Ceynowy. Były rektor Uniwersytetu Gdańskiego spoczął na Cmentarzu Srebrzysko

Ostatnie pożegnanie Andrzeja Ceynowy. Były rektor Uniwersytetu Gdańskiego spoczął na Cmentarzu Srebrzysko

Wizjoner, humanista pamiętający o swoich kaszubskich korzeniach, charyzmatyczny wykładowca uwielbiany przez studentów, pasjonat podróży i muzyki klasycznej - tak o prof. Andrzeju Ceynowie, byłym rektorze Uniwersytetu Gdańskiego mówili żegnający go na Cmentarzu Srebrzysko najbliżsi i współpracownicy.
04.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pogrzeb prof. Andrzeja Ceynowy, 4 września 2021, Cmentarz Srebrzysko
Pogrzeb prof. Andrzeja Ceynowy, 4 września 2021, Cmentarz Srebrzysko
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Uroczystości pogrzebowe prof. Andrzeja Ceynowy, rektora Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2002 - 2008, odbyły się na Cmentarzu Srebrzysko w sobotę, 4 września. Uczestniczyło w nich liczne grono rodziny i przyjaciół, współpracowników i wychowanków profesora, który był wykładowcą Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki UG oraz wieloletnim dziekanem Wydziału Filologicznego gdańskiej uczelni. 

Zmarłego w bardzo osobistych wspomnieniach przywoływali jego córka i syn oraz jego najbliżsi współpracownicy z uczelni.

- Trudno wyrazić żal po stracie naszego rektora seniora prof. Andrzeja Ceynowy, który z niespotykanym zaangażowaniem, pasją i pełnym oddaniem kierował naszą uczelnią. Śmiało można powiedzieć, że był prawdziwym wizjonerem, o czym świadczy rozmach, z jakim zaplanował kampus uniwersytecki w Oliwie, za jego kadencji powstało centrum konferencyjne w Sopocie, nowy budynek Oceanografii w Gdyni i wiele innych przedsięwzięć, które przerastały wyobrażenie przeciętnego człowieka - mówił o zmarłym prof. Piotr Stepnowski, obecny rektor Uniwersytetu Gdańskiego. - Inspiracją były dla niego doświadczenia wynikające z amerykanistycznego profilu jego badań, znajomość anglosaskiego systemu nauki i szkolnictwa wyższego, szerokie kontakty naukowe na całym świecie. Dzięki nim potrafił nakreślić szeroki i wielowymiarowy horyzont rozwoju uczelni opartej na solidnych humanistycznych fundamentach. Spuścizna, którą nam pozostawił to przecież nie tylko architektura. To także spuścizna intelektualna dla obecnych i przyszłych pokoleń naszej społeczności akademickiej. Dbanie o tę spuściznę i jej rozwój to obowiązek, którego nie wolno nam zaprzepaścić. 


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWEJ



Prof. Józef Borzyszkowski, członek zarządu Instytutu Kaszubskiego, były prezes Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego i wykładowca UG powiedział m.in.: - Żegnając prof. Andrzeja Ceynowę dziś w imieniu Zrzeszenia i Instytutu (którego był współzałożycielem), trzeba zaznaczyć, że urodził się tutaj, w Gdańsku, a w społeczności zrzeszonych znalazł się za sprawą żony, Aliny. Pod jego patronatem jako rektora, zorganizowano podyplomowe studia dla nauczycieli języka kaszubskiego, a później powstały nowe kierunki studiów, m.in. etnografia i etnofilologia kaszubska.


Andrzej Ceynowa zmarł 30 sierpnia 2021 r., miał niespełna 70 lat.  

 

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska