Aż dwie duże imprezy gastronomiczne czekać będą na wszystkich odwiedzających Jarmark św. Dominika w Gdańsku, w sobotę, 18 sierpnia.
W godz. 11-17 na Targu Węglowym trwać będzie Uczta Neptuna - prezentacje kulinarne, konsultacje dietetyczne i degustacje w wykonaniu zawodowych kucharzy. Posmakować będzie można m.in. byka na rożnie, a także przysmaków z kociołka obfitości czy „mega patelni”.
To nie koniec atrakcji - na miejscu będzie specjalna strefa dla dzieci, a w trakcie trwania uczty odbędą się parady uliczne z udziałem szczudlarzy z poznańskiego teatru akrobatycznego „Z Głową w Chmurach” i zespołu Poznań Brass, oraz koncert zespołu folkowo-szantowego Johny Roger.
Zobacz też: 758. Jarmark św. Dominika: Zamiast „tandety” i „chińszczyzny” powrót do natury i rzemiosła
Godzinę później, o 12, czyli w samo południe, na Ołowiance ruszy Fishmarkt - wydarzenie kulturalne inspirujące się sięgającą XIV wieku tradycją targów rybnych w Gdańsku.
- W 1342 roku wielki mistrz krzyżacki Ludolf Kônig nadał gdańszczanom przywilej handlu rybami i już rok później z tego przywileju chętnie korzystali rybacy z Półwyspu Helskiego, którzy przywozili tu łodziami - Pomerankami złowione przez siebie ryby. Handlujący kaszubscy rybacy od samego początku istnienia zaopatrywali mieszkańców ówczesnego Gdańska w świeże ryby oraz wszelkiego rodzaju owoce morza - przypominają organizatorzy.
Przez kilka wieków trwania Fischmarktu gdańskiego te rybackie tradycje i folklor wytworzyły niepowtarzalną atmosferę targu rybnego Gdańska. Targ organizowany był w każdy piątek tygodnia, natomiast w czasie Jarmarku Dominikańskiego był obecny nad Motławą przez dłuższy czas. Dlatego także i w tym roku rybacy z półwyspu przycumują do brzegów Motławy, a Fishmarkt ponownie zagości w ramach Jarmarku Św. Dominika.
W ostatnią sobotę Jarmarku kilkanaście pieczołowicie odbudowanych Pomeranek z rybami przybędzie do Gdańska, aby duch targów rybnych powrócił. W ramach wydarzenia zorganizowana zostanie inscenizacja przemarszu ludzi morza z darami do ratusza, odbędą się warsztaty i pokazy kulinarne, będzie można spróbować swoich sił w rzemiośle rybackim oraz posłuchać opowieści o pracy na morzu i niezwykłych zwyczajach społeczności nadmorskiej. Nie zabraknie również dużej dawki muzyki regionalnej i szantowej, wydawnictw i produktów o tematyce kaszubsko-pomorskiej.
Ponadto odwiedzających Jarmark pod koniec jego trwania czekają ostatnie duże wydarzenia muzyczne na Targu Węglowym.
Nie przegap: Jarmark cudów! Pączki ze szpinakiem, oryginalne rzemiosło, podkowy na szczęście
W sobotę, 18 sierpnia, o godz. 20. 30 na scenie zobaczymy muzyków z Królewskiej Orkiestry Salonowej. Będzie to prawdziwa muzyczna uczta dla uszu i duszy, grupa bowiem od czasu swojego debiutu w 2009 roku nieustannie wzbudza podziw słuchaczy. Muzycy występują na scenie w stylowych kostiumach i, dokładnie jak za czasów Jana Straussa, koncertują bez dyrygenta, towarzyszą im za to znakomici soliści. W ich repertuarze znajduje się muzyka dworów królewskich, eleganckich salonów, sal operowych czy scen musicalowych.
W Gdańsku Królewska Orkiestra Salonowa wystąpi z projektem Koncert Na Królewskim Szlaku. Na scenie zobaczymy: koncertmistrz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Natalię Walewską (skrzypce, prowadzenie orkiestry), związaną z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie oraz Teatrem Muzycznym w Poznaniu Martę Burdynowicz (sopran), Zofię Kotlicką-Wiesztordt z Opery Bałtyckiej w Gdańsku (sopran), oraz tenorów: Łukasza Wrońskiego z Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Witalija Wydrę z Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Na fortepianie i akordeonie zagra Radosław Kruszyna, odpowiedzialny także za aranżacje.
W niedzielę, 19 sierpnia, czeka nas Ceremonia Zakończenia Jarmarku św. Dominika. O godz. 16, na przedprożu Dworu Artusa (ul. Długi Targ) Mistrz Ceremonii opowie zebranym, co widział i słyszał przez 23 dni Jarmarku.
Następnie nadejdzie uroczysta chwila wręczenia Nagród Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2018 i po raz ostatni odegrany zostanie przez trębaczy z grupy Tubicinatores Gedanenses hejnał Jarmarku. Kiedy klucz do bram miasta powróci do rąk prawowitych włodarzy, Prezydent Miasta Gdańska wypowie tradycyjną formułę: Jarmark św. Dominika Anno Domini 2018 uważam za zamknięty, a do publiczności - na znak, że Jarmark zasypia na rok - pofruną kolorowe poduszki.
A o godz. 20.30 na Targu Węglowym odbędzie się ostatni koncert w ramach tegorocznego Jarmarku. Wystąpi Mesajah, znany z takich hitów, jak „Każdego dnia”, „Szukając szczęścia” czy „Lepsza połowa”.
Artysta wydał cztery świetnie przyjęte płyty i wielokrotnie nominowany był do najważniejszych nagród muzycznych. Jego ostatni album, zatytułowany „Powrót do korzeni”, otrzymał nominację do Fryderyków 2017 w kategorii Album roku - muzyka korzeni. Promocję krążka zapoczątkował singiel „Wolne”, z którym Mesajah wygrał Konkurs Premier na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
- Energia towarzysząca jego występom jest tak niesamowita, że publiczność na koncertach bawi się do ostatniego dźwięku. Bo Mesajah to radość życia i to on rozbuja nas na zakończenie Jarmarku św. Dominika! - zapraszają organizatorzy.
Po koncercie odbędzie się pokaz laserowy.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Czytaj też: Grand Prix Jarmarku św. Dominika - poznaj najlepsze stoiska tego roku