Ostatni weekend czerwca. Jakie atrakcje

Piękna czerwcowa pogoda sprzyja atrakcjom na świeżym powietrzu - na bezpłatne spektakle pod gołym niebem zaprasza Teatr Wybrzeże, a do kina plenerowego - Gdański Teatr Szekspirowski i Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa. Stacja Orunia przygotowała atrakcję dla miłośników zwierząt.
28.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwóch mężczyzn pozuje na tle ceglanej ściany
Łukasz Długosz i Roman Perucki zainaugurują tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie
mat. organizatora

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania. W sobotę urodziny

Piątek, 28 czerwca

W ostatni piątek czerwca odbędzie się gratka dla melomanów - inauguracja 67. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie.

Podczas muzycznego wieczoru, który odbędzie się w Katedrze Oliwskiej (bp. Edmunda Nowickiego 5) wystąpi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Jacka Rogali - dyrektora Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i festiwali: Świętokrzyskie Dni Muzyki, Lato w Filharmonii, Festiwal Filmu i Muzyki. Na organach zagra Roman Perucki - jeden z najznakomitszych współczesnych organistów, a na flecie - Łukasz Długosz, uznany przez międzynarodowych krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. 

Program: Mieczysław Surzyński - Koncert g-moll na organy i orkiestrę op. 35 [24'], Stefan Kisielewski - Koncert na orkiestrę kameralną [13'], Zbigniew Kruczek - Koncert podwójny na flet, organy i orkiestrę - prawykonanie [20']. Koncert poprowadzi Konrad Mielnik.

Początek o godzinie 20:00. Bilety: 22-43 zł.

13. edycja Euro Chamber Music Festival Gdańsk. Muzyka poważna w całym mieście

kawiarniane wnętrze, kanapa i fotele, stolik
Klub Kot to następca słynnego Rudego Kota. Możemy tu odpocząć, zjeść, obejrzeć film, posłuchać muzyki
fot. Bartosz Bańka / www.gdansk.pl

Sobota, 29 czerwca

W sobotę o godzinie 16:00 po raz pierwszy otwarte zostaną drzwi do Kota przy ulicy Garncarskiej 18/20 – kultowego klubu, łączącego przestrzeń gastronomiczną, kawiarnianą, kinową i barowo-koncertową. Na gości czekają aż cztery poziomy. Poziom OFF, czyli poziom położony najniżej, to strefa kinowo-klubowa z barem, mieści się tam pierwsza squatowa salka kinowa na 18 miejsc oraz niewielka przestrzeń artystyczna. Poziom 0 to część gastronomiczna, restauracja Masło Maślane z polską kuchnią na nowo i Pizza Cat, gdzie serwowana będzie pizza w stylu nowojorskim. Poziom +1 to kawiarnia Miau Miau. Poziom +2/3 to sala kinowa Spektrum na 100 osób, wyposażona w najwyższej jakości sprzęt oraz nagłośnienie. Ostatnie piętro to bar MONK. Przestrzeń towarzysko-barowa z klubowo-pubowym klimatem. Hucznego otwarcia nie ma – można przyjść w dowolnym momencie. Repertuar kina na bilety.kinospektrum.pl.

KOT na Garncarskiej. Nowe miejsce na mapie Gdańska - zobacz wnętrza

pies z kokardką z napisem dama zaufania
Dzień Psa w Stacji Orunia do wydarzenie dla wszystkich miłośników psów i ich pupili
mat. organizatora

Z okazji Dnia Psa (który przypada 1 lipca) Stacja Orunia GAK (ul. Dworcowa 9) już w sobotę zaprasza do swojego ogródka na wyjątkowe wydarzenie - „Dzień Psa pod patronatem Artura Schopenhauera”. 

Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli zgłosić swoje pupile do Konkursu Wielorasowej PSIĘkności w trzech kategoriach: najbardziej wielorasowy pies, najzabawniejsza morda i pies najbardziej podobny do właściciela. Na zwycięzców czekają atrakcyjne zestawy nagród. Ponadto czekają warsztaty tworzenia zabawek dla zwierząt (maty węchowe, szarpaki), stoisko ze zdrowymi przekąskami dla czworonogów, psi plener artystyczny dla dzieci, konsultacje behawiorystyczne dla opiekunów psów i warsztaty „Ubierz psa na spacer” z poradami dotyczącymi szelek i smyczy.

- Artur Schopenhauer, słynny filozof i miłośnik psów, szczególnie pudli, był także sojusznikiem praw zwierząt. Jego myśli na temat traktowania zwierząt są inspiracją dla tego wydarzenia – zapraszają organizatorzy. - Sprzeciwiał się on filozoficznym poglądom, według których zwierzę jest rzeczą, nie czującą bólu i cierpienia. Co więcej, miał także sam czynnie uczestniczyć w pracach frankfurckiego stowarzyszenia obrony praw zwierząt. 

Nieprzypadkowa jest lokalizacja wydarzenia - Stacja Orunia, jedna z ośmiu filii Gdańskiego Archipelagu Kultury, znajduje się miejscu, w którym w XVIII wieku mieli swoją posiadłość dziadkowie Artura –  i choć po ich dworze nie ma już śladu, to w sąsiedztwie Stacji Orunia znajduje się wciąż Park Schopenhauera, zresztą ulubione spacerowe miejsce wielu opiekunów psów. 

Goście specjalni: Złota i Wermut, psi ambasadorowie odpowiedzialnej adopcji z Schroniska „Promyk”, będą aktywnie poszukiwać kochających ludzi i domów na zawsze.

Plan wydarzenia:

  • 11:00 – 14:00: Psi plener artystyczny dla dzieci „Łapka w łapkę” | Julia Tymańska
  • 11:00 – do ostatniego „psiastka”: Stoisko ze zdrowymi przekąskami dla czworonogów | Wolontariusze Schroniska Promyk
  • 11:00 - 12:00: Warsztaty tworzenia zabawek dla zwierząt | Wolontariusze Schroniska Promyk
  • 11:30 – 13:30: Konsultacje behawiorystyczne dla opiekunów psów | Mirosława Kozakiewicz/Uwierz w psa (brak miejsc)
  • 12:00-13:00: Warsztaty „Ubierz psa na spacer” | Wolontariusze Schroniska Promyk
  • 12:00-12:45: Rejestracja uczestników Konkursu PSIĘkności
  • 12:45-13:30: Konkurs PSIĘkności w 3 kategoriach: najzabawniejsza morda, najbardziej wielorasowy pies, pies podobny do właściciela
  • 14:00: Zakończenie imprezy

Wstęp wolny. Partnerzy i Współorganizatorzy: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Promyk” w Gdańsku, Wolontariusze Schroniska „Promyk”, Uwierz w Psa, Stacja Pies.

Powraca Zielony Kram na Kokoszkach, a sobotnie ryneczki dzielnicowe zostają na wakacje

kino plenerowe na tarasie budynku, w tle dachy kamienic i światła miasta
Kino na Szekspirowskim jak co sobotę zaprasza na seans
fot. Jacek Klejment / SHB

W ramach Kina na Szekspirowskim, w ostatnią sobotę czerwca zobaczymy film „Wszystko wszędzie naraz”.

To szalone połączenie kina akcji, komedii i science-fiction o niewiarygodnej bohaterce, od wizjonerskich twórców filmowych - Daniela Kwana i Daniela Scheinerta. Obraz zdobył w 2023 roku aż 7 Oscarów, m.in. za najlepszy film, reżyserię, dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Michelle Yeoh) oraz dla aktorki i aktora drugoplanowych (Jamie Lee Curtis i Ke Huy Quan).

Główną bohaterką jest Evelyn Wang (Michelle Yeoh), borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, która natrafia na klucz do „multiwersum”: sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę. Dzięki niesamowitym scenom sztuk walki, lekkiemu humorowi w stylu pop oraz przyprawiającym o bicie serca emocjom, to epicki i porywający film, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliście.

Początek seansu o godzinie 21:45. Bilety: 19-21 zł, do kupienia na kinonaszekspirowskim.pl.

Kino na Szekspirowskim od 29 maja. Najlepsze i najciekawsze filmy, bilety w sprzedaży

młody mężczyzna przebrany za bezzębnego żebraka o lasce
„Awantura w Chioggi” w reżyserii Pawła Aignera to zwariowana, żywiołowa, slapstickowa komedia. Nz. Michał Jaros
fot. Dominik Werner

Także w sobotę odbędzie inauguracja Sceny Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim - w Międzynarodowym Parku Kulturowym Faktoria przy ulicy Zastawnej. 29 czerwca zobaczymy szaloną komedię „Awantura w Chioggi” Carla Goldoniego w reżyserii Pawła Aignera (który zapewnił nam wiele śmiechu i emocji za sprawą choćby „Wesołych kumoszek z Windsoru”). Akcja komedii z 1762 roku rozgrywa się we włoskim miasteczku, gdzie pod nieobecność mężczyzn, którzy zajmują się rybołówstwem, kobiety prowadzą rozmowy, które przeradzają się w widowiskowe kłótnie i spory. Konflikty próbuje załagodzić przybyły z Wenecji koadiutor Isidoro z pomocą woźnego sądowego. 

„Awantura w Chioggi” w Teatrze Wybrzeże. Jak przyciągnąć turystów do teatru? Paweł Aigner wie

Reżyseria: Paweł Aigner, scenografia: Magdalena Gajewska, kostiumy: Zofia de Ines, muzyka: Piotr Klimek, ruch sceniczny: Karolina Garbacik. Obsada: Magdalena Gorzelańczyk, Katarzyna Kaźmierczak, Katarzyna Z. Michalska, Marzena Nieczuja Urbańska, Małgorzata Oracz / wymiennie z Ewą Jendrzejewską, Grzegorz Gzyl, Michał Jaros, Maciej Konopiński, Karolina Kowalska, Marcin Miodek / Janek Napieralski, Jakub Nosiadek, Grzegorz Otrębski, Adam Turczyk.

Początek o godzinie 21:00 – warto być wcześniej, by zająć miejsce. Wstęp wolny.

Spektakle Teatru Wybrzeże zobaczysz bezpłatnie na Scenie Letniej

Na zdjęciu widzimy grupę aktorów na scenie podczas przedstawienia teatralnego, ubranych w różnorodne kostiumy, które sugerują postacie z różnych epok i stylów. Scena jest ozdobiona dyskotekowymi kulami i innymi dekoracjami, a jeden z aktorów stoi na podwyższeniu
W repertuarze Sceny Letniej Teatru Wybrzeże tradycyjnie nie zabraknie spektakli dla dzieci. Nz. „Zaczarowana królewna”, reż. Michał Derlatka
fot. Monika Wojtkowska

Niedziela, 30 czerwca

Dzień później, w niedzielę, na Scenę Letnią Teatr Wybrzeże zaprasza o godzinie 14:00 – zobaczymy „Zaczarowaną królewnę” w reżyserii Michała Derlatki. 

To historia stara jak świat: Królewna kłuje się w palec wrzecionem, dopełnia się klątwa złej wiedźmy, królestwo pogrąża się w letargu, dwór zapada w sen a zamkowe mury porastają gęste krzewy dzikich róż. Każdy, kto zbliży się do zamku ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Czy w końcu zjawi się śmiałek zdolny oprzeć się czarom wiedźmy i pocałunkiem przerwie stuletni sen? 

Opracowanie tekstu i reżyseria: Michał Derlatka, udźwiękowienie: Joanna Sówka-Sowińska, scenografia: Michał Dracz, ruch sceniczny: Wioleta Fiuk. Obsada: Monika Chomicka-Szymaniak, Katarzyna Z. Michalska, Małgorzata Oracz, Jerzy Gorzko, Michał Jaros, Maciej Konopiński, Piotr Łukawski, Jakub Nosiadek, Marcin Miodek.

Spektakl zalecany dla widzów od 6. roku życia. Wstęp wolny.

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) w niedzielę będzie można dwukrotnie zobaczyć spektakl gościnny „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć” w reżyserii Marcina Libery, z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Bohaterem spektaklu jest jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej polityki ostatnich dekad, trybun ludowy, twórca „Samoobrony”. Jego burzliwa działalność polityczna: od organizatora rolniczych blokad i strajków do stanowiska wicepremiera i wicemarszałka Sejmu, aż po tajemnicze samobójstwo w 2011 roku, prowokuje do przyjrzenia się jego indywidualnym losom, ale też sytuacji całej reprezentowanej przez niego warstwy społecznej, mocno doświadczonej transformacją lat 90.

Twórcy: reżyseria – Marcin Liber, scenariusz - Jarosław Murawski, scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek, muzyka – Nagrobki, choreografia – Hashimotowiksa. Obsada: Magdalena Osińska, Marta Waldera, Wojciech Dolatowski, Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Daniel Malchar, Dominik Stroka, Adam Wietrzyński.

Spektakl zostanie zagrany o godzinie 17:00 i 20:00. Bilety: 160-180 zł.

Akcja ekoKajak w nowej odsłonie na Motławie. Posprzątaj, popływasz za darmo i przysłużysz się środowisku

Zdjęcie przedstawia hotel Karlshof przy Kolner Chaussee 16b (obecnie ulica Spacerowa) w Oliwie na początku XX wieku. W tle widoczny jest zalesiony wzgórze z wieżą, a na pierwszym planie znajduje się spokojna ulica z kilkoma budynkami i wejściem do hotelu
Hotel Karlshof przy Kölner Chaussee 16B (dzisiejsza ulica Spacerowa), początek XX wieku
mat. Muzeum Gdańska

Cały weekend: piątek-niedziela, 28-30 czerwca

Muzeum Gdańska zaprasza na swoją nową wystawę czasową w Domu Uphagena (ul. Długa 12, sale wystaw czasowych na 2. piętrze) - „Pokój z widokiem”. Są na niej prezentowane historie wybranych hoteli, które działały w Gdańsku w okresie przed- i powojennym (do 1989 roku). Poza bogatym przeglądem zdjęć i pocztówek ukazujących Gdańskie hotele, na wystawie będzie można zobaczyć elementy zastawy z restauracji hotelowych, przewodniki i foldery turystyczne, a także wysłuchać wspomnień pracowników hotelu Hevelius.

- O hotelach w dzisiejszym rozumieniu tego słowa można mówić dopiero w odniesieniu do XIX w. W Gdańsku powstały w tym czasie dziesiątki hoteli i zajazdów. Do najbardziej znanych i luksusowych należały hotele Danziger Hof, Reichshof czy Continental. W 1945 roku niemal wszystkie hotele w Śródmieściu uległy zniszczeniu, a infrastrukturę hotelową trzeba było budować od podstaw. Bardziej luksusowe obiekty, których oferta była skierowana w dużym stopniu do gości „dewizowych”, powstały dopiero w latach 70. i 80. XX w. – w Śródmieściu Novotel i Hevelius, w Jelitkowie zaś Posejdon i Marina – opowiadają muzealnicy.

Zupa z żółwia i komunistyczne specsłużby w lampie. Poznaj historię gdańskich hoteli

Wstęp do Domu Uphagena w cenie: bilet normalny 25 zł, ulgowy 18 zł, rodzinny (max. 2 dorosłych i 6 dzieci) 67zł. Wystawa będzie czynna do 3 listopada 2024 roku. Partnerzy projektu: Archiwum Państwowe w Gdańsku, PAN Biblioteka Gdańska, Muzeum Sopotu.

Wystawa kabinetów w Muzeum Bursztynu. Prezent, podróżny mebel czy dzieło sztuki?

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane